Δείξε άφοβα το γραφείο σου

Κάπως έτσι, 3 οθόνες καινούργια βιβλιοθήκη, επιτέλους τα βιβλία για τους υπολογιστές σχεδόν όλα σε ένα σημείο. Αν είναι να δείξουμε το desktop μας, να το δείξουμε όλο :stuck_out_tongue:

14 «Μου αρέσει»

Ωραίος! πρέπει να κάνουμε ένα thread “Δείξτε άφοβα τα setup σας”, να βλέπουμε καμιά οθόνη, κανένα πληκτρολόγιο, να γίνεται κουβέντα και να παίρνουμε καμιά ιδέα.

8 «Μου αρέσει»

Δεν την βλέπω καλά την βιβλιοθήκη…. Έχει κάποια λυγισμένα ράφια ;;

2 «Μου αρέσει»

Το γραφείο στημένο για φωτογραφία φυσικά!

  • Ξύλο από τοπικό μαγαζί (ξυλουργείο), που μου το έδωσε σαν ρετάλι για 20€!!!
  • Τα περιφερειακά αρκετά γνωστά οπότε δεν κάνω αναφορά σε αυτά.
  • Οι οθόνες γυρισμένες ανάποδα για να μπορεί να τοποθετηθεί η light bar και η κάμερα. (το bezel είναι ελάχιστο και δεν κάθεται αλλιώς…)
  • Το dock είναι της lenovo και είναι συνδεμένο με ένα thinkpad που βρίσκεται πάνω στην συρταριέρα.
13 «Μου αρέσει»

Ωραίο χρώμα το ξύλο! και με το μαύρο πάει πολύ! O βραγχίονας για τις οθόνες ποιος είναι? Είναι vesa?

Από e-shop. Ναι είναι vesa. Και 75χ75 και 100χ100. Είμαι ευχαριστημένος για τα 20€ που τον είχα πάρει σε προσφορά. Παρ όλα αυτά είναι λίγο πολύ στατικής θέσης. Τον ρυθμίζεις μία φορά σε ύψος κλίση κλπ και μετά δεν θες να το κουνήσεις γιατί σου παίρνει χρόνο να τον ξαναβολέψεις. (παρ όλα αυτά δεν είχα ποτέ εμπειρία κάποιου πιο ακριβού και εργονομικού για να κάνω την σύγκριση.)

2 «Μου αρέσει»

ηρθε η ωρα για εναν ακομα εφιαλτη απο’μενα… απολαυστε… εμετοδοχεια θα βρειτε στη εισοδο :rofl:


προφανως με τοσα κλαπατσιμπαλα το cable management ειναι απλα hopeless

το γραφειο με το desktop ειναι απο κονσολα DJ που με την εδωσε γνωστος μου

το μικρο «γραφειακι» με το λαπτοπ ειναι ιδιοκατασκευη απο ρεταλια ξυλου

η βαση του λαπτοπ ειναι φτιαχτη απο μια πλακα ακρυλικου που εβγαλα απο μια σπασμενη οθονη και βιδωσα στοπ πορτας πανω της, για να καθεται με κλιση, ωστε να παιρνει αερα το λαπτοπ

η βαση για τα ακουστικα ειναι επισης φτιαχτη απο ρεταλια πηχακια αλουμινιου, και στη ακρη εχω βιδωσει τη webcam (η οποια μοιαζει με μανταλακι, και κανει μια χαρα και για βαση ακουστικων)

το κουκλακι πιγκουινι ειναι εκει γιατι λινουΚΣ (προφανως)

τωρα απο ηλεκτρονικα συμπραγκαλα εχω, desktop, οθονη, ηχεια, ακουστικα, webcam, ποντικι/πληκτρΩλογιο, usb hub, 2 λεντοταινιες (η μια ειναι στο ταβανι και δεν φαινεται στη φωτο), καλωδιο εισοδου ηχου, μπαταρια, wireless accesspoint, lan switch, σαπιορουρουτερακι παροχου, φορτιστη για μπαταριες, το λαπτοπ, και φυσικα ολα τα καλωδια τροφοδοσιας για τα παραπανω, αλλα και τα καλωδια συνδεσης ολων των παραπανω μεταξυ τους

αυτα φτανουν :rofl:?

9 «Μου αρέσει»

Πολλά καλώδια, με μια ταινία φτιάξε μια πλεξούδα να μαζευτούν κάπως.

@Nik0lis το δοκιμασα με σπιραλ καλωδια τηλεφωνου, για να ειναι και καπως πιο μαζεμενα, να μην τραυματιζονται τα καλωδια (τα δεματικα ειναι σκληρα και καποια καλωδια που εχω ειναι πολυ μαλακα και θα τραυματιζονταν) και για να ειναι και πιο εμφανισιμα και να δειχνουν καπως virtuelle (γιατι οι πλεξουδες μοιαζανε με τα καλωδια που συνδεοταν ο ΝΙΟ στο ματριξ :rofl:). αλλα με τοσα καλωδια, με διαφορετικα μηκη και ερχομενα απο διαφορετικες κατευθυνσεις, τελικα το παρατησα. ηταν ματαιη προσπαθεια. πλεον απλα εχω ξεχωρισει τα καλωδια υψηλης τασης (τροφοδοσιας), απο τα καλωδια σηματος χαμηλης τασης (ηχος, δικτυο, οθονη, ποντικι/πληκτρΩλογιο, κλπ), για να μην εχω παρεμβολες στην μεταδοση σηματων στα διαφορα υποσυστηματα

1 «Μου αρέσει»


Το γραφείο τής συζύγου. Μη με ρωτήσετε πως βγάζει άκρη. Εγώ μπαίνω εκεί μέσα μόνο για φωτοτυπίες/updates/back ups.
Α ναι, και όταν με καλεί για να ρίξει παντόφλα…

11 «Μου αρέσει»


Νοσοκομείο, στο γραφείο μας, σημερινή εφημερία, ησυχία νά`χουμε…

11 «Μου αρέσει»

@Georgie2 βλεπω τελικα δεν ειμαι μονος μου. υπαρχουν και αλλοι σαν εμενα, να μοιραστουμε τον πονο μας :rofl:. και εγω οταν βλεπω χυμα 10000 εικονιδια στο desktop, με πιανει OCD και κριση πανικου ταυτοχρονα :rofl:

και η αδερφη μου ετσι ειναι. ολα χυμα στο desktop, απο downloads μεχρι εγγραφα. αφου εχεις φακελο που πανε τα downloads αυτοματα. το ιδιο και με τα εγγραφα. γιατι τα πετας ολα στο desktop? ΓΙΑΤΙ? ΓΙΑΤΙΙΙΙΙ??? :stuck_out_tongue_winking_eye: :rofl:

εχω ακουσει απο γιατρους, οτι στις βαρδιες στα νοσοκομεια (ειδικα στις βραδυνες), «ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ» να πεις τη λεξη ησυχια. γιατι τη στιγμη που θα την πεις, θα ερθουν μαζεμενα ολα τα εκτακτα περιστατικα του μηνα. ειναι δηλαδη κατι σαν «αυτος που δεν λεμε το ονομα του» για τα νοσοκομεια η λεξη αυτη :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 «Μου αρέσει»

Ωχ! Είναι και 13 του μήνα! Τη βάψαμε! πάλι καλά που δεν είναι και Τρίτη (ή και Παρασκευή…)

3 «Μου αρέσει»

Καθάρισα ειδικά για την φώτο (τα πέταξα όλα στο κρεβάτι από πίσω :sweat_smile:)

19 «Μου αρέσει»

@Billkyriaf θελουμε να δουμε και την ακαταστασια στο κρεβατι αποπισω, για να κρινουμε σωστα :rofl:

στο δικο μου, ολη η ακαταστασια ειναι μοστρα. δεν εχω να κρυψω τιποτα. δεν φοβαμαι κανεναν :rofl:

3 «Μου αρέσει»

Too late συμμάζεψα τωρα :joy:

3 «Μου αρέσει»

Ορίστε το γραφείο μου. Η αγαπημένη μου γωνιά του σπιτιού, πάντα γεμάτη με καλώδια και κατά καιρούς χαώδης. Και ένα ελαφρυ desktop ricing, γιατί όχι;

8 «Μου αρέσει»

@getimiskon και διπλα ο καφες. γιατι ως γνωστον, ο προγραμματιστης ειναι μια μηχανη που μετατρεπει τον καφε σε κωδικα :joy:

επιτελους βρισκω εναν απο το ειδος μου. χαιρομαι που δεν ειμαι μονος :stuck_out_tongue_winking_eye:. ακαταστασια απο καλωδια και δεν δiνω δεκαρα για cable management :stuck_out_tongue_closed_eyes: (και με αρεσουν πολυ τα ανιμε σχεδιαστικα, ασχετα αν το μονο που εχω δει ειναι η sailor moon :rofl:)

1 «Μου αρέσει»

Καθημερινά έχω μια κούπα καφέ δίπλα από το PC το πρωί, και ένα ποτήρι φραπέ το απόγευμα. :wink:

Καλά, έχω καεί πολύ με το Serial Experiments Lain, εδώ και χρόνια τώρα. Όπως έχω πει και στο thread με τα desktops:

@getimiskon ανιμε γενικα μπορεις να βρεις ευκολα? υπαρχουν τετοια στο youtube, η, πρεπει να πληρωνεις συνδρομητικα καναλια και τετοια? γιατι για συνδρομητικα δεν υπαρχει ρευστο

βλεπω πολυ ενδιαφερον για αυτα τελευταια απο πολλους, και ηθελα απο περιεργεια να δω τι παιζει με αυτα (περα απο την sailor moon :stuck_out_tongue_closed_eyes:, που δεν ξερω καν αν αυτο θεωρειται ανιμε)

1 «Μου αρέσει»