Δείξε άφοβα το Desktop σου

13 «Μου αρέσει»

Πες εντυπώσεις απο Αrchcraft. Αν και ο openbox με χαλαει πολυ, μπηκα στο πειρασμο να το δοκιμασω. Επισης θα ηθελα να μαθω τι γινεται με τον bspwm που εχει ως επιλογη, εαν ασχοληθεις με αυτο το κομματι καθολου.

1 «Μου αρέσει»

H διανομή είναι εξαιρετική, ultra-ultra- weight light.
Δεν εχω ασχοληθεί σχολαστικά. Aλλά όταν βλέπω (αρχαίο) υπολογιστή με
2Gb/Pentium 2cores και το μηχάνημα δεν κολλάει πουθενά, και εχει τον kernel 6.1, μόνο καλά λόγια έχω να πω.

9 «Μου αρέσει»

ultra ultra light weight μάλλον ήθελες να πεις; :joy:

5 «Μου αρέσει»

Risi OS


6 «Μου αρέσει»

8 «Μου αρέσει»

Έχεις ανεβάσει καμιά δεκαριά screenshots με αυτά τα εικονίδια, και ακόμα να μας πεις ποια είναι :cry:. Εκτός του ότι έχω σκάσει να μάθω, είμαι και σε κρίσιμη ηλικία για έμφραγμα… :cold_sweat:

9 «Μου αρέσει»

Τα εικονίδια νομίζω ότι είναι τα Gant και θα τα βρεις εδώ https://www.gnome-look.org/p/1938503
Είναι όμορφα εικονίδια με μία τρισδιάστατη εμφάνιση. Όταν βαριέμαι τα flat τα χρησιμοποιώ και εγώ.

3 «Μου αρέσει»

Οτιδήποτε ανεβαίνει χωρίς στοιχεία ή κάνει κατάχρηση του νήματος από τώρα και στο εξής θα διαγράφεται.

Εκ της διαχείρισης

2 «Μου αρέσει»

Εχω απαντησει για τα εικονιδια σε πιο παλαια αναρτηση. Δεν με αφηνε να απαντησω συντομα λογω συχνοτητας.

3 «Μου αρέσει»

@remalI_alhths συγνώμη, δεν το είχα δει, διαφορετικά σίγουρα θα το θυμόμουν.
Τεσπα, σ’ εμένα στο cinnamon είτε δεν κάθεται καλά, είτε δεν είναι πλήρες. Και το έβαλα από AUR. Δες από κάτω. Buuf αριστερά, Gant δεξιά.

5 «Μου αρέσει»

peppermint-vm
Εικόνα 1. PeppermintOs εικονική μηχανή σε κινητό τηλέφωνο.


Εικόνα 2. Εκτέλεση εικονικής μηχανής μέσω εφαρμογής termux σε κινητό τηλέφωνο.

qemu-system-x86_64 -m 1024 -cdrom /storage/emulated/0/Download/PeppermintOS-Devuan_64.iso -vnc 127.0.0.1:2
14 «Μου αρέσει»

με τετοιο site απλα διωχνετε τον κοσμο απο το livux

Καλησπέρα @remalI_alhths .
Διαφωνώ με την άποψη σου.
Το συγκεκριμένο νήμα του @Cheburashka είναι νομίζω από τα περισσότερο επιτυχημένα, στο εξίσου διαδεδομένο στην Ελλάδα linux-user.gr.
Ίσως να πρόκειται για παρεξήγηση, και επειδή η άποψη σου διατυπώθηκε αμέσως μετά από απάντηση μου, στο συγκεκριμένο νήμα παίρνω το θάρρος και σου απαντώ, ότι το linux έχω την άποψη, ότι είναι πηγή έμπνευσης, είναι λύση για τις αναπτυσσόμενες χώρες, είναι λύση για τις αναπτυγμένες χώρες, είναι σωτήριο για τις μικρές και μεγάλες επιχειρήσεις τις τεχνολογίας και για αυτό χρησιμοποιείται παντού σε βιομηχανική κλίμακα, αλλά και σε εφαρμογές Internet of things, ή όπως τέλος πάντων ονομάζονται. Παρουσιάζω κάποιες φορές εικόνες από την εμμονή μου με τη χρήση του linux στο κινητό μου τηλέφωνο χωρίς root.
Ερώτηση:
Γιατί … θα ρωτήσει κάποιος.
Απάντηση:
Γιατί το κινητό τηλέφωνο έχει φτάσει σε καλά επίπεδα από άποψη χαρακτηριστικών και σε κόστος υποφερτό ακόμη και για ευάλωτες περιοχές του πλανήτη.
Το linux θα μπορούσε να αντικαταστήσει το Android στις σύγχρονες συσκευές.
Υπόψιν ότι το καινούργιο Pixel θα έχει τη δυνατότητα να τρέχει εικονικές μηχανές linux, ακούγεται. Κάτι σαν το πολύ επιτυχημένο linux φυσικά, subsystem των Windows 11.
Εξάλλου γιατί να μη δοκιμάσει κάποιος με δικό του ρίσκο βέβαια, μία linux διανομή και την απόδοση της, χωρίς στικάκια και boot manager στο κινητό του;
Βλέπουμε κάθε μέρα τους εαυτούς μας σκυμμένους πάνω από μία συσκευή τηλεφώνου. Ξέρουμε λίγο πολύ τι συμβαίνει και τι παρακολουθούμε. Πέρα από τις καθημερινές μας κουταμάρες, όμως παρακολουθούμε πολλές φορές και ποιο ενδιαφέροντα πράγματα, όπως το linux😉.

Περισσότερα




6 «Μου αρέσει»

Manjaro-Gnome

10 «Μου αρέσει»

Το desktop μου απέκτησε κινητό συνεργάτη…


Εικόνα 1. AidLux Os

13 «Μου αρέσει»

Ubuntu 22.04 with cinnamon

EDIT: Με χάλαγε αρκετά το gnome και έβαλα cinnamon ξηλωνοντας το gnome. Κάπου εκεί στη διαδιακσία κάτι χάλασα και δε μπορούσα να συνδεθώ μετά. Οπότε μόλις έβαλα mint που έχει nativelly cinnamon και όλα καλά!!

6 «Μου αρέσει»

Μιας και έγραψα σε ένα νήμα δίπλα στο Fedora για το Nobara Project,

ας αφήσω και λίγο από Desktop μου (click για μεγαλύτερες)

image

Gnome με αρκετά by default + λίγα δικά μου extensions

image
image

Και για Skin + Icons + Colours εδώ

image

Αγαπάμε Skeletor… :muscle:

13 «Μου αρέσει»

Ένα update από το παλιό ποστ με GuixSD

Info

Distro: GuixSD
WM: Qtile
Browser: Qutebrowser – custom startpage(work in progress)
Editor: GNU Emacs
terminal: emacs-vterm
dotfiles: GitHub link

Pictures

Dashboard

Rofi – Application launcher

Terminal & Dev env | with GNU emacs

Browser


δεν έχω φτιάξει ακόμα καλά τα column lists, είναι λίγο work in progress

12 «Μου αρέσει»

@ThanosApollo , ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Υπάρχουν icon-themes ή gtk- thèmes Emacs;