Δείξε άφοβα το Desktop σου

Για το emacs μπορείς να βάλεις icons με κάτι σαν all-the-icons, όπως έχω στο dashboard.

Για τα desktop apps κανονικά έχεις τα GTK themes ή ότι άλλο θες, δεν έχω παίξει ιδιαίτερα με αυτά, στο emacs ζω κυρίως.

2 «Μου αρέσει»

δε μου φαίνεται πολύ ανοικτού κώδικα αυτό…

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχει το MacPorts για όσο ανοικτό κώδικα επιθυμείς.

Homebrew είναι απλό package manager, τα πακέτα όμως είναι bootstrapped μέσα απο xcode, δεν είναι ούτε free software ούτε 100% open source. Επίσης χρησιμοποιεί google analytics ως default, για να συλλέγει δεδομένα. Δεν νομίζω να σχετίζεται τόσο με linux-user forum post.

3 «Μου αρέσει»

Δεν το ήξερα ότι χρησιμοποιεί google analytics ως default.

1 «Μου αρέσει»

MacPorts επίσης νομίζω δεν έχει πολυ development, εγώ στο mac τρέχω nix, ίσως σου ταιριάζει άμα θες κάτι “open” σε mac. Αλλά συνήθως άμα είσαι σε mac δεν είσαι για open source/privacy, όποτε και το homebrew όσο κάνει την δουλειά του είναι κομπλε.

Μερικά πραγματάκια που χρησιμοποιώ με βολεύει περισσότερο το macports, δεν το γνώριζα το nix από ότι βλέπω είναι συμβατό με το x86_64-darwin όχι για arm64.

M1 έχω και εγώ με nix, κάνει support aarch64 που είναι το Μ1(άμα γράψεις arch στο terminal θα δεις ότι σου πετάει arm64) και τα χ86 πακέτα τρέχουν κανονικά μέσω rosetta.

1 «Μου αρέσει»

Δοκιμάζοντας για μια ακόμη μια φορά το elementary OS στην νέα του έκδοση.
Ναι έχει κάποια θεματάκια είναι λίγο buggy, αλλά μετά από μια βδομάδα σιγά σιγά στρώνει.

Ο “νέος” epiphany browser δυστηχώς σέρνετε, το mail app κάνει κάποια σκαλώματα στα εισερχόμενα (δεν τα εμφανίζει αν “παίξεις” με τις καρτέλες), η ενημέρωση του runtimes είχε κάποια θέματα, θυμάμαι με ένα sudo flatpak repair, sudo flatpak update το έλυσα.

Κατά τα άλλα είναι το κλασικό παραδοσιακό elementary OS το UI του φαίνεται να “γερνάει” όμορφα και περιμένουμε όλοι στο μέλλον να γίνει περισσότερο stable και στις επόμενες εκδόσεις του να περάσει σε wayland επιτέλους και να δούμε αν παέι και σε GTK4.

Αυτά :slightly_smiling_face:

7 «Μου αρέσει»

@kanivalos
το cinnamon δουλευει σωστα στο mint σου? γιατι εγω ειχα θεματα, απο την αρχη κιολας της εγκαταστασης του LMDE (linuKS mint debian edition) στο λαπτοπ. βαρυ, σερνοταν, εβγαζε περιεργα γραφικα θεματα (εικονα να τρεμοπαιζει, περιεργες γραμμες στην οθονη, κλπ), κρασαριζε συνεχεια χωρις λογο. τελικα το ξηλωσα τελειως και περασα XFCE. εκτοτε το γραφικο δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα, ουτε καθυστερησεις, ουτε κρασαρισματα, ουτε περιεργα γραφικα προβληματα. και το εχω αλλαξει και τα φωτα στις μοντες

Ναι μια χαρά. Ενδεχομένως να χρειαζόταν να έπρεπε να εγκατεστήσεις drivers της nvidia αν έχεις τέτοια κάρτα γραφικών. Εμένα παίζουν όλα ρολόι

@kanivalos
ειναι σε λαπτοπ με intel GMA καρτα γραφικων. οι ιντελ γενικα εχουν πληρη συμβατοτητα αποσο εχω δει. δεν χρειαστηκε να εγκατασησω κατι. αλλα πρεπει σιγουρα να εχει ηδη drivers γιατι εχω κανονικα, 3d hardware acceleration, compositor, και τα παντα δουλευουν αψογα με το XFCE

LINUX mint με δημιουργια περιβαλλον plasma
plasma expose
icon Gant
wallpapers https://wallhaven.cc/

7 «Μου αρέσει»

Archlinux xfce
dracula theme
conky

6 «Μου αρέσει»

Ubuntu Gnome με μικρά tweaks. Ελπίζω όταν βρω χρόνο και όρεξη, να κάνω πιο σοβαρό “ricing”.
Το Linux Mint μου στο laptop δεν έχει νόημα να το δείξω, είναι προς το παρόν απείραχτο xfce.

11 «Μου αρέσει»

Ωραίο wallpaper @LobsterJohnson
Το μενού στο πάνελ είναι στη δεξιά άκρη;
Το mega το discord και η άλλη εφαρμογή, δουλεύουν συνεχόμενα στο παρασκήνιο;
Το ρολόι είναι από κάποιο conky ;

Ναι, το μενού είναι δεξιά. Το ρολόι και οτιδήποτε άλλο δεν είναι default, είναι από τις επιλογές του Gnome Extensions ή από το Aylur’s Widgets. Mega αφήνω συνήθως ανοιχτό, steam και discord ανάλογα με το αν αράζω ή δουλεύω. Όσο για το wallpaper, είναι από τα έτοιμα του ubuntu :sweat_smile:

1 «Μου αρέσει»


Εικόνα 1. Budgie DE σε διανομή Pop!_Os.


Εικόνα 2. Ρυθμίσεις.


Εικόνα 3. Neofetch.

12 «Μου αρέσει»

το cinnamon mint το χρησιμοποιω απο την πρωτη στιγμη που αρχισα να εργαζομαι με linux εδω και 8 χρονια . ουτε σε εγκατασταση αντιμετωπισα προβλημα ουτε στην λειτουργια του. Ειναι γνωστο οτι θελει μεγαλη μνημη οπως και πολλα προγραμματα . Δεν μας ειπες η δεν διαβασα την μνημη που εχεις .
καπου διαβασα οτι ‘‘ξηλωσες’’ το ενα περιβαλλον. τι εννοεις;


Linux cinnamon-mint

icon κανονικα πρεπει να εχεις δημιουργησει εναλαξ περιβαλλον kde-plasma (αν δεν ξερεις μπορω σε αλλη αναρτηση να σας πω για να εχετε εγκαταστησει icon Gant) στο ηδη υπαρχον περιβαλλον cinnamon δημιουργεις εξ ορισμου εικονιδια Gant. Για να αλλαξεις μορφη στα εικονιδια πατας δεξι-κλικ properties (ιδιοτητες) και στο μενου επανω αριστερα πατας το εικονειδιο ανοιγει μενου με επιλογες και ψαχνεις αυτο που γουσταρεις)

3 «Μου αρέσει»

επειδη δεν κανεις αναφορα σε καποιον, για ποιον αναφερεται αυτο το σχολιο? για καποιο δικο μου σχολιο? επειδη εχω οντως αναφερει καπου οτι εχω ξηλωσει το cinnamon απο το LMDE. οταν λεω οτι το ξηλωσα, εννοω ακριβως αυτο. απεγκατεστησα τα παντα οτι ειχε σχεση με το cinnamon. δεν αφησα απολυτως τιποτα απο το cinnamon μεσα στο συστημα

αφου πεταξα το cinnamon (και εμεινα μονο με commandline), εγκατεστησα τμηματικα το XFCE και το φορτωνω χειροκινητα με xinit. μνημη εχω 8GB, αλλα δεν το εκανα για μνημη. το εκανα γιατι το cinnamon το βρισκω χοντροκομμενο, ακομψο, και δυσχρηστο. σε αντιθεση με το XFCE που το εχω λατρεψει για την ευχρηστια του και τον σχεδιασμο του

1 «Μου αρέσει»