Δείξε άφοβα το Desktop σου

χρησιμοποιησα τελικα την san francisco απο το dafontfree που προτεινε ο @Termite. ειναι η πιο macOS γραμματοσειρα (βασικα ΕΙΝΑΙ η macOS γραμματοσειρα). τωρα το LMDE μου ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ macOS :crazy_face: :stuck_out_tongue_closed_eyes:. εχοντας συνηθισει με την monospace οσα χρονια ειμαι στο λινουΚΣ, (καπου 15) η san francisco με φαινεται λιγο περιεργη. αλλα συνηθεια ειναι ολα. θα τη συνηθισω και αυτην :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 «Μου αρέσει»

mx-kde
icon Buuf for many desktops
plasma future

11 «Μου αρέσει»

Είπα σήμερα να πειραματιστώ με το KDE Plasma. Δεν ήταν άσχημα. Μάλλον θα το κρατήσω, αλλά δεν ξέρω εάν θα το γυρίσω και στο Linux έτσι.

12 «Μου αρέσει»

Σε KDE υπάρχει κι αυτό να ξέρεις.

1 «Μου αρέσει»

4 σε 1!

12 «Μου αρέσει»

Κυρίες και κύριοι, έχουμε νικητή :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 «Μου αρέσει»


icon eleven
mx-kde

9 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω από bsd αλλά αυτό πως γίνεται;

2 «Μου αρέσει»

Εύκολο! Τα τρέχει όλα σε VM άμα παρατηρήσεις.

4 «Μου αρέσει»

@raik 4 εικονικές μηχανές είναι που τρέχουν ταυτόχρονα σε ξεχωριστά παράθυρα. @Asfodelus φτιάξαμε επιτέλους μηχάνημα! :nerd_face:

3 «Μου αρέσει»

Και εγώ, αλλά μας βγήκε προβληματική η μητρική και περιμένω να δω αν δεήσουν κάποια στιγμή να μου την επιστρέψουν. Αλλά βλέπω πολλά BSD, δεν μπαίνεις στον κόπο κάποια στιγμή να μεταφέρεις την εμπειρία σου;

2 «Μου αρέσει»

Τα έστησα για να δω διαφορές στον τρόπο εγκατάστασης, στο package management και γενικότερα στην συμπεριφορά τους σαν λειτουργικά συστήματα. Θα προσπαθήσω (μόνο να βρω χρόνο), να επανέλθω με μια δικιά μου περίληψη και για τα 3.
Ποιά μητρική? Πλατφόρμα?

Άλλαξε ο Μανωλιός. Λίγο. :innocent:

Και με ρολόι με Predator font.

7 «Μου αρέσει»

Prey, αρκετά καλό sequel της σειράς.

1 «Μου αρέσει»

Με γεια, τι ωραίο πήρες, έφτιαξες ;

Με γεια ! Πως σου φαίνεται ο 5950 ;

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ Νικόλα! Εντάξει μιλάμε για κτήνος, 16 πυρήνες - 32 threads, έχω αερόψυξη Noctua NH-D15S, idle θερμοκρασίες 32-35 °C, δεν το έχω δει να ανεβαίνει πάνω από 69 °C σε heavy load, με καλό airflow κουτί. Κάνει build το linux-amd, linux-amd-docs και το linux-amd-headers σε 1 ώρα περίπου!
Ο χρόνος compile για τον πυρήνα 6.0.3, με 64Gb RAM

Kernel: arch/x86/boot/bzImage is ready  (#1)

real    1m8,761s
user    25m52,300s
sys     3m1,975s
2 «Μου αρέσει»

Μια χαρά, και ο δικό μου στους 66C έπιανε στην gentoo (make_jobs -j32).

Μου φαίνεται πολύ μεγάλος χρόνος η μια ώρα ή κάνω λάθος ; Στην Gentoo με γραφικά (xfce4) όλο το λειτουργικό 750 πακέτα ήθελα 1 ώρα και 30-40 λεπτά, έκανα compile στην ram ποτέ στον δίσκο.

Κοίταξε μόλις είδα ότι υπάρχουν αυτά τα πακέτα στο AUR, έδωσα την εντολή :

yay -S linux-amd linux-amd-docs linux-amd-headers

βάλε και τον χρόνο να κατέβουν όλα τα αρχεία γιατί μιλάμε για clean build. Γι’ αυτό παρέθεσα και το build του 6.0.3 kernel, υπολογίζω για το linux-amd κανένα 20λεπτο, σκέτο compiling.
Ram, για να μην έχεις συχνές εγγραφές στον δίσκο?

Ναι, η μεταγλώττιση στην Gentoo χρησιμοποιώντας tmpfs (RAM) δεν καταναλώνει (πολύτιμους) κύκλους εγγραφής.

1 «Μου αρέσει»

Επιτέλους ξεμπέρδεψα με τον στρατό. Επιστροφή στο αγαπημένο debian :sunglasses:

17 «Μου αρέσει»