Δείξε άφοβα το Desktop σου

13 «Μου αρέσει»

Is it Ubuntu? Is it Fedora? It doesn’t matter; it’s Linux!

4 «Μου αρέσει»

Πρώτο μου πόστ! Είμαι χρήστης Linux 20 χρόνια τώρα (αποκλειστικά τα τελευταία 5). Βρήκα το Forum τυχαία! Δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει τόσο μεγάλη και ενεργή κοινότητα Linux στην Ελλάδα (είμαι απο Κύπρο).
Για πρώτο πόστ είπα είναι καλή ιδέα να μοιραστώ και εγώ μαζί σας το dektop μου. Μετά απο χρόνια distro hopping (όπως και οι περισσότεροι χρήστες φαντάζομαι) κατέληξα σε Arch based distros. Τώρα χρησιμοποιώ Arch με GNOME στο laptop και Archcraft με BSPWM στο desktop.

17 «Μου αρέσει»

@dimisc Καλωσόρισες στην παρέα μας!

6 «Μου αρέσει»

μετα απο ενα update στο LMDE (που εκανε αναβαθμιση και στα themes) δυστυχως τα πανεμορφα καταμαυρα high contrast themes που χρησιμοποιουσα, τα κανανε σαν τα μουτρα τους (η ποιοτητα τους αρχισε να χαλαει χρονια τωρα, αλλα πλεον τερματισε)

αποτελεσμα ηταν ενα παραταιρο, κακομουτσουνο, γραφικο, με παραταιρα εικονιδια (αλλα εικονιδια σε adwaita και αλλα σε high contrast) και χοντοκομμενα γραφικα στοιχεια. οποτε δυστυχως αναγκαστικα να το παω yolo και να το αλλαξω τελειως

αφου το γραφικο «κατασκευαστικα» ηταν ηδη σαν μακ. ειπα να το τερματισω. ιδου το νεο αποτελεσμα στο LMDE4 και φυσικα η anime-γκοθου κοπελια παντα στο φοντο (ακομα LMDE4 εχω και εκει θα μεινει. δεν προκειται να το αναβαθμισω σε LMDE5. δεν το διακινδυνευω ουτε για αστειο):

5 «Μου αρέσει»

Η Γκοθ με το φόντο κάνει πολύ ωραία αντίθεση.
Για dock χρησιμοποιείς το plank;
Για thèmes και κυρίως εικονίδια κοίταξε την όμορφη δουλειά του Designer Linuxer με το όνομα Vince.
Έχει και dark :new_moon_with_face::grinning:

2 «Μου αρέσει»

το φοντο πισω απο την κοπελια ειναι το default φοντο στο macOS monterey, πειραγμενο, για να βγαζει τη γνωστη rainbow πολυχρωμια για τη οποια ειναι διασημη η απλ. το κλασσικο και πιο διασημο σημα της ειναι το πολυχρωμο μηλο. ετσι εκανα το φοντο πισω απο την κοπελια στα ιδια χρωματα, αλλα σε πιο σκουρο, γιατι ειναι και το theme σκουρο, και να μην ειναι σαν το γαλα μεσ’τη μυιγα :D :P

δυστυχως αυτο που ΔΕΝ ηθελα ειναι αυτη την αντιθεση της κοπελιας με τα υπολοιπα (με αρεσει να ειναι ολα ομοιομορφα). ετσι που κατεστρεψαν τα high contrast icons δεν ειχα αλλη επιλογη. ειχα το high contrast theme που ακομα δουλευει σωστα, αλλα τα high contrast icons ειναι χαλια. λειπουν παρα πολλα, οποτε εβγαζε αλλα σε high contrast, αλλα σε adwaita, και χαλαγε η ομοιομορφια του θεματος

θα με πεις τωρα, γιατι δεν μπαινω σε κανα gnome-look, xfce-look κλπ, να κατεβασω καποιο ταιριαστο θεμα εικονιδιων και να κρατησω ολο το γκοθικο καταμαυρο high contrast. δεν τα εμπιστευομαι γιατι σχεδον ποτε δεν καθονταν καλα στα συστηματα μου. βγαζανε artifacts, καποια αργουσαν να φορτωσουν, καποια δεν τα αναγνωριζε καν. γενικα δεν ειχα και την καλυτερη εμπειρια με αυτα

το «dock» δεν ειναι κατι ιδιατερο. ειναι απλα ενα xfce panel, στο οποιο εχω βαλει οτι θα ειχε ενα μακ. τον launcher, τα ανοιχτα προγραμματα, και ενα «show desktop» ετσι για να βρισκεται. αντε να βαλω και κανα folder stack και κανα shortcut αν χρειαστω καποια στιγμη ευκολη προσβαση για κατι που μπορει να θελω να κανω. ειχα και το trash applet, οπως εχει το μακ, αλλα επειδη αυτο βασιζεται στο gvfs (το οποιο το εχω ξηλωσει), το εβγαλα γιατι δεν λειτουργει χωρις το gvfs

αυτο το vince ποσο dark θεματα και εικονιδια εχει? γιατι θελω οχι απλα dark αλλα καταμαυρα (ακριβως οπως ειναι το high contrast). αν βεβαια με κανουν τη χαρη αυτη τη φορα και να κατσουν σωστα στο συστημα χωρις artifacts και τετοια.

Ρίξε μια ματιά στα θέματα με εικονίδια του Vince στη διεύθυνση Search · user:vinceliuice icons · GitHub
Χωρίς υψηλής αντίθεσης όμως εικονίδια.

μπηκα στον vince-κατι. εψαξα ολα τα θεματα εικονιδιων που εχει ανεβασει στη σελιδα του. δυστυχως εχει μονο εικονιδια καπως σε στυλ μακ και android, αλλα οχι high contrast εικονιδια, που τα high contrast ειναι αυτα που θελω

ποιοτικα και καλοσχεδιασμενα high contrast εικονιδια (μονοχρωμα και ασπρομαυρα). αν εβρισκα θα τα πεταγα επανω και θα κρατουσα ολο το γκοθικο θεμα (γιατι το high contrast, σαν theme δεν ειχε καποιο ιδιαιτερο προβλημα)

1 «Μου αρέσει»

Σε νιώθω απόλυτα. Για χρόνια, το Xfce ήταν το αγαπημένο μου desktop environment, το οποίο χρησιμοποιούσα μέχρι και μαζί με το dwm μέχρι το 2021. Προσωπικά πιστεύω ότι η μετάβαση από το GTK 2 στο GTK 3 χάλασε αρκετά το Xfce από την έκδοση 4.16.

Ενώ τα προεπιλεγμένα εικονίδια έχουν αλλάξει προς το καλύτερο (κατά τη γνώμη μου), είναι η μόνη θετική αλλαγή για εμένα στο Xfce. Με τη μετάβαση στο GTK 3, πολλά προγράμματα υιοθέτησαν το headerbar, το οποίο προσωπικά δε μου αρέσει. Αλλά η χειρότερη αλλαγή που με έκανε να αποφεύγω πλέον το Xfce είναι η υιοθέτηση των CSD (client-side decorations), όπου κάθε πρόγραμμα επιλέγει να χρησιμοποιεί το δικό του θέμα, αχρηστεύοντας πρακτικά σε μεγάλο βαθμό την παραμετροποίηση που προσέφερε το Xfce και κάνοντας το πρακτικά σαν ένα πιο ελαφρύ GNOME. Μέχρι και μενού σαν του GNOME έβαλαν πρόσφατα στις εφαρμογές την τελευταία φορά που το δοκίμασα, lol.

Έπειτα από περιπλάνηση 2-3 μηνών, επέστρεψα στο αγαπημένο μου MX, αυτήν τη φορά στην Fluxbox edition.

15 «Μου αρέσει»

Γεια σας μάγκες!
Πρόσφατα συνδέθηκα στο φόρουμ των Ελλήνων χρηστών Linux και παρατήρησα ότι έχουμε μερικά χρόνια να δείξουμε τις Linux επιφάνειες εργασίας μας ! Και σκέφτηκα, αφού μου άρεσε πολύ , γιατί δεν το ξανακάνουμε; Ξεκινάω πρώτος!

Arch Linux με KDE Plasma:

11 «Μου αρέσει»

Μετά από πάρα πολλούς πειραματισμούς (Manjaro, Garuda, Arcolinux, PopOS!, Debian) να βρω τη διανομή με τα λιγότερα (και σχεδόν καθόλου) κολλήματα και γενικότερα προβλήματα (κυρίως με την κάρτα γραφικών -NVIDIA GeForce GTX 675MX-), κατέληξα στο αγαπημένο MX, αλλά αυτή τη φορά με KDE Plasma. :yum:

14 «Μου αρέσει»

@dimisc
Στο screenshot βλέπω οτι χρησιμοποιείς την γραμματοσειρά Terminus, την οποία χρησιμοποιώ και εγώ αρκετά χρόνια.
Κατά την γνώμη μου η Terminus είναι η καλύτερη fixed-width bitmap γραμματοσειρά για clean, crisp, sharp fonts που δεν κουράζουν τα μάτια.
Εχεις γράψει δικό σου fonts.conf για να πετύχεις το anti-aliasing;
Στις υπόλοιπες εφαρμογές ποια fonts χρησιμοποιείς;
Linux mint 20.3 xfce

8 «Μου αρέσει»

Πρόσφατα βρήκα αυτή τη γραμματοσειρά όταν έψαχνα κάτι που να φαίνεται καλά σε terminal επειδή άρχισα πλέον να χρησιμοποιώ πολύ εφαρμογές που τρέχουν σε terminal.
Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο. Απλά έκανα manually define τη γραμματοσειρά σε διάφορα terminal based applications που χρησιμοποιώ (alacritty, ranger, bpytop, polybar, dunst, etc).

Για τις υπόλοιπες GUI εφαρμογές χρησιμοποιώ το “Noto Sans Display Regular” font με slight hinting που μου δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα στην οθόνη μου. Είχα δοκιμάσει το Ubuntu και το Roboto font αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν τόσο καλό.

2 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ απόλυτα. Όπως και το MINT με την εμφάνιση KDE με εγκατάσταση του discover

για γραμματοσειρα σε terminal, εγω χρησιμοποιω την κλασσικη monospace. προσωπικα την βρισκω σαν την πιο ευχρηστη. στο desktop με το αρχαιο debian χρησιμοποιω μια γκοθικη γραμματοσειρα, την gothice.ttf, που την ειχα σουφρωσει απο ενα αρχαιο cd παντντζουριωνε ΧΠ(του) :crazy_face:

στο λαπτοπ με το LMDE εχω παντου τα κλασσικα monospace, επειδη δυστυχως αναγκαστηκα να παρατησω το πανεμορφο καταμαυρο γκοθικο high contrast theme :disappointed_relieved: (γιατι τα εικονιδια του τα εχουν κανει σκατα, ενω το theme ειναι μια χαρα), και εχω βαλει ενα σκουρο γκρι theme για να ταιριαζει με κατι αλλα εικονιδια που εβαλα, και η γκοθικη γραμματοσειρα δεν ταιριαζε

ασχετο, αλλα ξερει κανεις καμια γραμματοσειρα που να μοιαζει με το macOS, για να βαλω στο LMDE? το’χω που το’χω κανει τελειως macOS το desktop, να βαλω και τη γραμματοσειρα ιδια, να το τερματισω :stuck_out_tongue_closed_eyes: :crazy_face:

free MacOS fonts

mx-KDE
icon candy
plasma Lyra -ark

wallpaper Linux-hexagon

6 «Μου αρέσει»