Δείξε άφοβα το Desktop σου

5 «Μου αρέσει»

αχ ναι, Jujutsu Kaisen :smiling_face_with_three_hearts: :clap: ωραίο wallpaper @remalI_alhths

επίσης, αλλαγή θέματος. @DarkGoth νομίζω πρέπει να λάβουμε δράση! εδώ στο reddit έχουν Halloween Competition :astonished: !!!

2 «Μου αρέσει»

Xfce.
Icon theme: Mint-Y-Dark-Grey (Του έβαλα εμβλήματα από Papirus-Dark.)
Xfwm: Numix-BLACK-Ice (Του έχω πειράξει κάποια χρώματα.)
Gtk: Arc-BLACKEST (Αυτό δεν το πείραξα. Ήταν πολύ καλό και τη γλύτωσε.)

Το εικονίδιο της γλώσσας δίπλα απ’ το ρολόι, όταν γράφω ελληνικά δείχνει την ελληνική σημαία, αλλά όταν γράφω αγγλικά δείχνει «en», όχι την αμερικάνικη σημαία. (Μακρυά απ’ την οθόνη μου τέτοια πράγματα…) Για όσους έχουν Xfce και ενδιαφέρονται, βάζουμε το εικονίδιο να δείχνει σημαίες και δίνουμε:

sudo gio rename /usr/share/xfce4/xkb/flags/us.svg us.svgRENAMED

Για να δούμε την αλλαγή αμέσως:

xfce4-panel -r

Αν θέλουμε να την επαναφέρουμε:

sudo gio rename /usr/share/xfce4/xkb/flags/us.svgRENAMED us.svg
4 «Μου αρέσει»

@Maras, μπορω και εγω να το κανω αυτο :crazy_face: :stuck_out_tongue_winking_eye:… ιδου:

4 «Μου αρέσει»

Το Apple logo είναι όλα τα λεφτά. The best!

9 «Μου αρέσει»


Arch (lts) / Cinnamon
Icons + Mouse Pointer : Buuf (Thanks @remalI_alhths )
Theme (Desktop + Applications) : Cinnamox-Heather
Wallpaper : hlightbulb_greece.jpg (είναι μέσα στο Linux Mint)

9 «Μου αρέσει»

Καλημερα σας,… βλεε… θηριο… που βρηκες τετοιο θεμα;;
Εψαχνα κι εψαχνα κι δεν βρισκω.
Για πες μου απο που να το κατεβασω;;

Υποψιν του οτι εχω LinuxMint 20.3 με xfce!
ευχαριστω προκαταβολικα!

Καλησπέρα.
Αν αναφέρεσαι στη δική μου ανάρτηση, στο cinnamon είναι στα system settings→themes→add/remove.
Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί τόσο με το XFCE για να σου πω πώς (και αν ) γίνεται, ρίξε όμως μια ματιά εδώ:

2 «Μου αρέσει»

Λοιπον…
Το κοιταξα, και γινεται και ειναι για xfce.
Παντως, μου κανει εντυπωση που μεσα σε αυτο το θεμα δεν εχει φακελο για xfce, αλλα ειδα εναν φακελο qt5ct που μαλλον παραπεμπει σε xfce.

Τι ωραια, τι ωραιο θεμα τετοιο χρωμα μου αρεσει πολυ ουτε πολυ dark, ουτε light ειναι καπου στη μεση και ξεκουραστα στα ματακια μου.

Πολυ σας ευχαριστω.

2 «Μου αρέσει»

@Yianpan71, το qt5ct ειναι για KDE/plasma. για το xfce ειναι τα gtk2-gtk3 γιατι το xfce ειναι gtk based (gtk2-gtk3). οπως και να εχει παντως το theme θα δουλεψει και στο xfce, αλλα το gtk2 δεν δειχνει οπως στην εικονα του @Georgie2. δειχνει σαν windows 95 αλλα σε μπλε αποχρωση. το gtk3 δουλευει σωστα. αν εχεις αναμεικτα προγραμματα gtk2-gtk3, θα φαινονται διαφορετικα

1 «Μου αρέσει»

πρεπει να βαλεις επιλογη US ΚΑΙ ΟΧΙ UK

Έχεις δίκιο. Εξαρτάται από το ποιες γλώσσες έχει εγκαταστήσει ο κάθε χρήστης.

Οπότε ο κάθε χρήστης να πράξει αναλόγως με το ποιες σημαίες του εμφανίζονται. Πάντως όλες οι σημαίες στο Xfce βρίσκονται στο /usr/share/xfce4/xkb/flags/. Ο κάθε χρήστης μπορεί να διαλέξει να μετονομάσει όποια δε θέλει να του εμφανίζεται.

Αυτό το κολπάκι μπορεί να φαίνεται «κομπογιαννίτικο», αλλά διάβασα στο εγχειρίδιο του Xfce πριν να το εφαρμόσω και ξέρω ότι δε δημιουργεί απολύτως κανένα πρόβλημα. Γράφει ξεκάθαρα ότι «αν το εικονίδιο κάποιας σημαίας δεν βρεθεί, τότε εμφανίζονται τα γράμματα της γλώσσας αντί για τη σημαία.» Οπότε είναι προβλεπόμενη συμπεριφορά του Xfce. Έχει φτιαχτεί να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο. Το εφαρμόζω στον υπολογιστή μου εδώ και 2 χρόνια και δε μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα.

2 «Μου αρέσει»

Μαλιστα.
Μεσα ομως εχει και φακελο το: xfwm4 αυτο τι ειναι; Καθαροαιμο xfce?

@Yianpan71, αυτο το xfwm4 ειναι το θεμα εμφανισης για τη διαχειρηση παραθυρων (η μπαρα τιτλου και το περιγραμμα γυρω απο τα παραθυρα)

2 «Μου αρέσει»

Ιδου το Desktop μου…

4 «Μου αρέσει»

Αυτό είναι Debian με KDE plasma:

13 «Μου αρέσει»

Linux Mint Cinnamon


7 «Μου αρέσει»

Ύστερα από 1.5 χρόνο KDE σε Gnome 43

14 «Μου αρέσει»

Ειμαι 2 μηνες τωρα και δεν με ευχαριστει κανενα χειμερινο background… αλλα δε πειραζει.
Arch με DWM εδω και ενα χρονο(πανω κατω), στο “τερας” workstation, το αγαπημενο daily driver laptop, Thinkpad T420. Οσονουπω θα αναβαθμιστει και με 16G RAM :smiling_face_with_three_hearts:. Νομιζω πλεον δε μπορω να επιστρεψω σε DE. Τρομερη βολεψια.

11 «Μου αρέσει»