Δείξε άφοβα το Desktop σου

11 «Μου αρέσει»

Νιώθω πολύ ευχάριστα με τις δυνατότητες του MX-Linux και σκέφτηκα να κάνω μια σειρά εναλλασσόμενες εικόνες, με τον λογότυπο, γραμμένο με διάφορες γραμματοσειρές…

Κλικ για περισσότερα

11 «Μου αρέσει»

είσαι ευχαριστημένος με το macos?

Είμαι τον τελευταίο χρόνο με ένα macbook air m1 και μπορώ να πω πως με έχει βολέψει…

Υπερβολικά ευχαριστημένος προς το παρόν, με MacBook Air.

2 «Μου αρέσει»

Εμφάνιση επιφάνειας εργασίας MX-Linux.xfce, με πλάγια μπάρα εντολών.

7 «Μου αρέσει»

Κουίζ της ημέρας!!!
Είπα στη σύζυγό μου ότι θα εγκαταστήσω στο notebook της, το πιο σύγχρονο λειτουργικό σύστημα (διανομή) που υπάρχει…
Ποια διανομή?
Μάντεψε…

Slackware, τι άλλο? :sweat_smile:

Μην μου πείς Fedora?

2 «Μου αρέσει»

Καταρχάς, να πούμε συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στις πανελλήνιες εξετάσεις.
Το μέλλον ανοίγεται μπροστά τους, σε κάθε περίπτωση είτε πέτυχαν την εισαγωγή στη σχολή που επιθυμούσαν είτε όχι.
Εξάλλου κάθε εμπόδιο και καλό που λέει ο σοφός λαός μας.
Επιστροφή στο θέμα μας.
Το λογότυπό της συγκεκριμένης διανομής είναι ένα ζωάκι που ζει μόνο στην Κέρκυρα και στα Διαπόντια νησιά όσον αφορά την Ελλάδα από όσο γνωρίζω.


…όπεν σούζα, αλλά λόγω μικροπροβλημάτων στον ήχο βλέπω να πηγαίνω σε φεντόρα :joy:

6 «Μου αρέσει»

Χωρίς αμφιβολία, το MX-Linux 21.1…

2 «Μου αρέσει»

τελικα το mx-linux KDE εχει γινει το αγαπημενο μου με σχεδον μηδενικα προβληματα. Λιγο δυσκολο για αρχαριους

2 «Μου αρέσει»


Η νέα εμφάνιση της εφαρμογής termux από το f-droid.

4 «Μου αρέσει»

@nikaskonstantinos, το πιο συγχρονο λειτουργικο συστημα που υπαρχει?.. DEBIAN… :rofl: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

επεσα μεσα?..

2 «Μου αρέσει»

Φαντάζομαι την εκπληξη της συζύγου :smile:

2 «Μου αρέσει»

Ναι πήγαινα για το open suse, αλλά όπως προανέφερα είχε κάποια μικροπροβλήματα με τον ήχο.
Με το arch δίστασα λιγάκι γιατί δεν το γνωρίζω καθόλου.
Έπειτα Ubuntu mate να μοιάζει σαν Mac και τέλος κατέληξα στο feren Os που διάβασα στοZDNet , που έχει τις πιο πολλές λειτουργίες με γραφικό περιβάλλον και όμορφη εμφάνιση KDE.


Εικόνα 1. Επιλογή θέματος εμφάνισης.


Εικόνα 2. Libre Office.


Εικόνα 3. Επιλογή ταπετσαρίας.


Εικόνα 4. Εφαρμογές.

Το Feren Os βασίζεται στο ubuntu 20.04, έχει ως προκαθορισμένο περιηγητή τον vivaldi.
Σίγουρα δεν είναι το πιο σύγχρονο λειτουργικό σύστημα που υπάρχει, αλλά έχει πολύ προσεγμένες λειτουργίες και περιβάλλον.

3 «Μου αρέσει»

@nikaskonstantinos, αν θελεις κατι που οχι απλα να μοιαζει με mac, αλλα να ειναι κυριολεκτικα κλωνος, το xfce ειναι μονοδρομος. ειναι το πιο «θελω να γινω μακ οταν μεγαλωσω» γραφικο περιβαλλον :rofl: :stuck_out_tongue_closed_eyes:. αν δεις τα θεματα που εχει, τα wallpapers που εχει, κλπ, ολα ειναι τοσο κοντα σε μακ, που περιμενεις απο στιγμη σε στιγμη την απλ να τους κανει μηνυση :rofl: :stuck_out_tongue_closed_eyes: (κατι που φυσικα ειναι η αγαπημενη της συνηθεια)

1 «Μου αρέσει»

Το μοιαζει σαν mac ειναι μια επικινδυνη υπεραπλουστευση γιατι στην ουσια απλα εχουμε κατι που μοιαζει με κατι αλλο αλλα δεν ειναι. Η δική μου συσταση ειναι να στηριχθει η μεταβαση της συζυγου σε μια διανομη που να μπορεις εσυ να υποστηριξεις ενεργα αν κατι παει στραβα.

4 «Μου αρέσει»

Εντάξει με το feren Os δεν υπάρχει πρόβλημα.
Από μέσα άνεση και από έξω εμφάνιση.
Μιλάμε για απλές εργασίες και πλοήγηση σε παλιό notebook πάντα…
Μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο με τα ασήκωτο προηγούμενο λειτουργικό, λόγω έλλειψης πόρων του συστήματος.

και σε αυτο ακριβως διαφωνω, με καποιες διανομες που προσπαθουν να μοιασουν στα windows. αν δεις π.χ. το zorin OS εχει εμφανιση ιδια με τα windows 10 απο προεπιλογη. αυτο μονο συγχιση μπορει να προκαλεσει σε εναν αρχαριο χρηστη. βλεπει κατι που ειναι σαν τα windows 10, αλλα δεν λειτουργει σαν τα windows 10, και αυτο τον αποσυντονιζει εντελως

και εγω εχω κανει το LMDE μου εμφανισιακα (και λειτουργικα μεχρι ενα σημειο) σαν μακ (για λινουκς, πιο μακ δεν παει), αλλα το εχω κανει στο δικο μου λειτουργικο. ξερω τι εκανα, ξερω τι ειναι, και πως λειτουργει, οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να μπερδευτω. αλλα μια διανομη να εχει απο προεπιλογη εμφανιση ιδια με αλλα λειτουργικα? αυτο ειναι οτι χειροτερο

1 «Μου αρέσει»

Ένα από τα πιο επιτυχημένα … είναι το kali σε λειτουργία undercover. Από εμφάνιση κυρίως με μια πρώτη ματιά σε ξεγελάει, γιατί μιμείται τα Windows 10. Βέβαια από το “Δείξε άφοβα το Desktop σου” συμπεραίνω ότι στην πλειοψηφία των χρηστών του φόρουμ η επιφάνεια εργασίας δεν έχει καμία σχέση με windows, Mac , πολλές φορές ούτε με κλασικά gnome και άλλα linux de. O καθε χρήστης νομίζω διαμορφώνει το σύστημα του, όπως τον ευχαριστεί.

1 «Μου αρέσει»

το kali, οπως και το tails, εχουν λογο να μοιαζουν με windows, για να μην τραβανε την προσοχη (ακριβως αυτο. λειτουργια undercover). αλλα οσοι χρησιμοποιουν kali και tails, ξερουν τι χρησιμοποιουν. ΑΥΤΟΙ ειδικα δεν προκειται να μπερδευτουν και να νομιζουν οτι ειναι windows :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 «Μου αρέσει»