Δείξε άφοβα το Desktop σου

να δειξω «αφοβα» το desktop μου? ειστε σιγουροι? εγω θα το δειξω, αλλα εσεις δεν ξερω αν θελετε να το δειτε :rofl: :stuck_out_tongue_winking_eye:. επιμενετε? καλα αφου επιμενετε, ιδου:

εσεις επιμενατε να τα δειτε. ας προσεχατε! :rofl: :stuck_out_tongue_winking_eye:

6 «Μου αρέσει»

ωραίο ! τι βλέπουμε, την Μαρία ;
:rofl:

2 «Μου αρέσει»

ΛΟΛ! ειναι η @Maria_Afentouli γκοθου και με το εκρυβε? :rofl:

οχι δεν ειναι η μαρια. την κοπελια τη σχεδιασα εγω βασισμενος σε εικονες os-tan του debian που βρηκα στο ιντερνετς (os-tan λεγονται οι anime χαρακτηρες λειτουργικων συστηματων)

το gnome theme ειναι το high contrast inverse και τα εικονιδια ειναι τα high contrast (και τα 2 παρεχονται στα mate-themes)

το σκιν του gnome-shell ειναι 100% δικο μου. δεν ειναι προσθετο theme. πειραξα το ιδιο το gnome-shell και το εφτιαξα ετσι

status update: και ετσι και το δει αυτο η μαρια και αρχισουμε τα καφριλικια και εδω, παει και τριτο θεμα για κατεδαφιση :rofl:

5 «Μου αρέσει»

Κατάλαβες τι εννοώ τώρα ότι εκτροχιάζουμε το κάθε θέμα; :stuck_out_tongue:

Ο @billniakas να τα βλέπει αυτά που -τόσο ευγενικά- πρότεινε στο άλλο θέμα, να ανοίξουμε καινούριο -μιας και ήμασταν off topic.
Ποιο το νόημα; :joy:

ετσι και το δει αυτο η μαρια

Όλα τα βλέπει η Μαρία :innocent:

αφου επιμενετε τοσο πολυ, παρτε αλλο ενα γκοθι συστημα :stuck_out_tongue_winking_eye: αυτο ειναι το LMDE4 με γραφικο xfce που εχω στο λαπτοπ (και εναν κλωνο του στον εξομοιωτη). αν σε μερικους θυμιζει κατι γνωριμο, ειναι γιατι οντως ειναι κατι γνωριμο (για οποιον μουργο πει για την κοπελια, οχι δεν εννοω την κοπελια :stuck_out_tongue_winking_eye: ). αν δεν φριξατε με το προηγουμενο, θα φριξετε τωρα. παρτε να’χετε:

εχω χρησιμοποιησει τα ιδια στοιχεια με το gnomeshell debian μου, εκτος απο το gnome-shell skin, γιατι προφανως ειναι xfce και οχι gnome-shell

high contrast inverse theme

high contrast icons

moblin mouse cursor (που παρελειψα να το αναφερω για το gnome-shell debian)

και ολο το γραφικο φορτωνει απο χειροκινητο xinitrc (δεν τρεχω ουτε sessions, ουτε display managers, ουτε login screens, ουτε τιποτα αλλο περιττο)

//usr/lib/x86_64-linux-gnu/xfce4/notifyd/xfce4-notifyd &
//usr/lib/x86_64-linux-gnu/bamf/bamfdaemon &
//usr/bin/xfsettingsd &
nitrogen --restore &
xfwm4 --sm-client-disable --compositor=off &
xfce4-power-manager &
nm-applet &
xfce4-panel --sm-client-disable --disable-wm-check

θα εβαζα screenshot και απο τον ποντικοφαρμακο (ratpoisonwm. τον χρησιμοποιω καπου-καπου), αλλα σκεφτηκα μετα οτι κανεις δεν προκειται να αντεξει τοση ομορφια :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 «Μου αρέσει»

Raspberry pi 4, 4gb με Pop!_OS 21.10 και Kernel: 5.13.0-101

5 «Μου αρέσει»

@nikaskonstantinos το dockακι που εχεις αποκατω, ποιο ειναι? το wbar? γιατι με μοιαζει αρκετα με το wbar εμφανισιακα. στο δικο μου, που το εχω κανει να μοιαζει και να δουλευει σχεδον σαν macOS, (για οποιον δεν καταλαβε το προφανες :crazy_face:) το «dock» ειναι απλα ενα xfce panel

Είναι από το περιβάλλον του Pop OS, απλά είναι προσαρμοσμένο να μην απλώνεται ως τις άκρες της οθόνης. Δεν τρελαίνομαι και τόσο για τα dock, γιατί μου θυμίζουν απομίμηση, αλλά το συγκεκριμένο με έχει βολέψει, εξάλλου στις ρυθμίσεις της συγκεκριμένης διανομής, διαμορφώνεται πολύ εύκολα.

α, ειναι του pop-os αυτονομο δικο του dock. δεν σε αρεσουν τα dock γιατι σε θυμιζουν απομιμηση? οποτε οπως πολυ ευκολα θα καταλαβες, ολοκληρο το δικο μου xfce desktop στο LMDE4, ειναι ΟΛΟΚΛΗΡΟ απομιμηση :rofl: :stuck_out_tongue_winking_eye:. πλακα-πλακα ομως ξερεις ποσο βολικο ειναι? μπορει να λεμε οτι λεμε για τη σαπια την απλ και τις πρακτικες τις, αλλα απο σχεδιασμο οι ατιμοι το’χουν.

1 «Μου αρέσει»

Ναι εξάλλου όπως θα δεις @DarkGoth
παραπάνω ή παρακάτω υπάρχει μεγάλη συμπάθεια σε mate, xfce4 και γενικά ελαφρά περιβάλλοντα.

Αλλά η ευκολία στη χρήση είναι νομίζω, βασικός παράγοντας επιλογής.
Η αισθητική των Mac είναι ξεχωριστή, αν και δεν “έτυχε” να πέσει κανείς στα χέρια μου μέχρι τώρα.

Επίσης και τα win11 έχουν πολύ ωραίο περιβάλλον.

Όμως κάποια μινιμαλ “desktop” εδώ μέσα ξεχωρίζουν.

@nikaskonstantinos εγω εχω δει μακ αλλα πολυ λιγο. το γραφικο τους ειναι οντως οτι πιο ευχρηστο υπαρχει (τουλαχιστον για’μενα προσωπικα). γι’αυτο εχω κανει και το xfce ετσι. και τωρα «χανει» λογω του theme που ειναι γκοθο-μαυρο και δεν «δειχνει»

αν βαλω το minty-dark theme με κανα σετ εικονιδιων τυπου faenza, η, obsidian, και το breeze cursor, και ενεργοποιησω και το compositor (για να εχω ημιδιαφανειες). τοτε ειναι τοσο κοντα σε μακ που σχεδον δεν ξεχωριζει, και δειχνει πραγματικα πανεμορφο

1 «Μου αρέσει»

εγώ ενθουσιάστηκα πάντως! embracing the cringe :black_heart:
ευχαρίστως να ανεβάσεις και ratpoison να δούμε, μόλις το έμαθα και θα ήθελα να δω :relaxed:

@Sari-Vari
τι να ανεβασω απο τον ποντικοφαρμακο (ratpoison) ? :smile: απλα ΜΑΥΡΟ :stuck_out_tongue_winking_eye:
αν θελεις την απολυτη εμπειρια ποντικοφαρμακο, μπορεις να δεις αυτο (ειναι και σε HD :rofl:)

1 «Μου αρέσει»

Wow…Linux Mint Debian Edition 5…εντυπωσιάστηκα από το πόσο εύκολο στο σετάρισμα, απλό, λειτουργικό και όμορφο είναι με χρώματα/θέματα/font του συστήματος και μόνο 2 desklet εγκατεστημένα (cpu, ram monitor) εύκολα από το desklet manager.

8 «Μου αρέσει»

@zarathustra-f90 βγηκε το LMDE5? ποτε το βγαλανε? ελπιζω να μπορεσω να κανω απροβληματιστη αναβαθμιση απο το LMDE4 που εχω ηδη. το εχω φτιαξει με τοση λεπτομερεια και εχω κανει τοσες μοντες, και μονο που σκεφτομαι την πιθανοτητα να χρειαστω εξαρχης εγκατασταση, βγαζω σπυρια (θα με παρει το λιγοτερο μηνα να το φερω στα ιδια με το υπαρχον LMDE4)

αν θελεις να το κανεις να εχει ακομα πιο ομοιομορφη χρωματικη εμφανιση με το φοντο που εχεις με το φεγγαρι (ολα σε αποχρωσεις του μπλε-γκρι), βαλε το breeze-dark theme (αν θυμαμαι καλα ονομαζεται breeze-gtk, καπως ετσι), και τα mint-y dark blue εικονιδια, και κατεβασε και τα oxygen cursors και βαλε το oxygen bluecurve. για window manager theme δυστυχως δεν ξερω να σε πω, γιατι εχω xfce

1 «Μου αρέσει»

A post was split to a new topic: Το νήμα του Mint


12 «Μου αρέσει»

6 posts were split to a new topic: Αυτό δεν είναι ένα conky

Manjaro “Qonos” 21.2.5

5 «Μου αρέσει»

2 posts were merged into an existing topic: Αυτό δεν είναι ένα conky