Δείξε άφοβα το Desktop σου

Καλημέρα και απο εμενα! Debian testing mate. Καλώς σας βρήκα!


10 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @feia53 στην παρέα μας :hugs:

καλώς όρισες! ωραίο wallpaper. μια απορία: καλό το seamonkey? πως σου φαίνεται από την εμπειρία σου?

Να σου πώ την αλήθεια πιο πολύ για συναισθηματικούς λόγους τον έχω κατεβάσει. Πρέπει να είναι ο αρχαιότερος κώδικας, που δίνει πρόσβαση στο διαδίκτυο. Μου θυμίζει έντονα τον Netscape Navigator. Άλλωστε νομίζω οτι ο πρώτος Mozzila απο τον οποίο προέρχεται, ήταν fork του. Έχω αντιμετωπίσει ελάχιστες δυσλειτουργίες, παίζει video σε 1080p, Μόνο ελάχιστα site ζητούν νεότερη έκδοση browser. Το wallpaper ειναι η Νυχτερινή Περίπολος του Ρέμπραντ, απο τους αγαπημένους μου πίνακες, και ιδανικός για σκούρα προφίλ!

3 «Μου αρέσει»

Όποιος βρει διανομή και DE, κερδίζει 10 μέρες δωρεάν διακοπές στο ψηφιακό νησί μου, στο Metaverse του Ζουκ.

5 «Μου αρέσει»

Άντε θα κάνω μια προσπάθεια, 10 μέρες διακοπές είναι αυτές :) Kde + Arch Linux

Gentoo + kde θα έλεγα.

διανομή----------------> Deepin OS

DE----------------------> Deepin DE

Εγω θα πω Debian + KDE

Δεν ξέρω για διανομή, αλλά για budgie μου μοιάζει το DE

Να απευθυνθείτε στην Πάρις Χίλτον κύριοι για virual διακοπές στο e-σύμπαν του Ζουκ.

Η διανομή είναι Mint με το DE του προλεταριάτου, δηλαδή MATE.

Εδώ και κάποιες μέρες όμως, παιδεύομαι για να γυρίσω σε Slackel (δοκιμάστε το, έχει απλουστεύσει αρκετά το Slack) που και πάλι το ίδιο desktop θα φτιάξω, μα έχω λίγα ζόρια με 2-3 εφαρμογές και είμαι πια αρκετά boomer για να τα επιλύω με άνεση και χάρη όπως στα νιάτα μου.

3 «Μου αρέσει»



Slackware -Current
Bspwm window manager
Polybar
Wallpaper : Ευγενική χορηγία του @amonaxos :redhat:

9 «Μου αρέσει»

Πολύ ωραίο, θέλω να ξεφορτωθώ τα d.e. και να βάλω polybar και κάποιο wm και όλο το αναβάλλω.

1 «Μου αρέσει»

Στήσε έναν νέο χρήστη στο σύστημα σου και πειραματίσου, μέχρι να κάνεις την πλήρη μετάβαση, έχει ένα learning curve όσον αφορά τα configs και τα shortcuts αλλά άπαξ και συνηθίσεις αυξάνεται η παραγωγικότητα στο μέγιστο, καθώς δεν σηκώνεις και πολύ το χέρι για το ποντίκι.
Στην περίπτωση μου, τα 4Gb RAM χωρίς δυνατότητα επέκτασης και οι @#$% drivers της NVIDIA…, καθιστούν υποχρεωτικό στο σύστημα window manager. To μηχάνημα είναι από το 2008 και πάει…

2 «Μου αρέσει»

Δε χρειάζεται κάτι τέτοιο. Χρήση xinit και φόρτωμα παράλληλα με το βασικό DE σε διαφορετική tty.
Με κάτι τέτοιο στο .xinitrc:

case $WM in
plasma)
	export DESKTOP_SESSION=plasma
	exec startplasma-x11
	;;

twm)
	twm &
	xclock -geometry 50x50-1+1 &
	xterm -geometry 80x50+494+51 &
	xterm -geometry 80x20+494-0 &
	exec xterm -geometry 80x66+0+0 -name login
	;;

icewm)
	dbus-launch icewm-session >~/.xinitrc.log 2>&1
	;;

blackbox)
	exec blackbox
	;;

fluxbox)
	exec startfluxbox & wmpid=$!
	sleep 0.1
#	picom -b
	wait $wmpid
	;;

qtile)
	qtile start
	;;

openbox)
	exec openbox & wmpid=$!
	sleep 0.1
	~/.config/openbox/autostart
	wait $wmpid	
	;;
cinnamon)
	dbus-launch cinnamon-session
	;;

gnome3)
	export XDG_SESSION_TYPE=wayland 
	dbus-run-session gnome-session
	;;
	
xfce)
	dbus-launch xfce4-session
	;;

fvwm)
	exec fvwm
	;;

mate)   exec mate-session
        ;;

cutefish) exec cutefish-session
	;;

lumina) start-lumina-desktop
	;;

enlightenment)
	exec /usr/bin/enlightenment_start
	;;

worm)
	exec worm
	;;
cde)
    export PATH=$PATH:/usr/dt/bin
    export LANG=C
    dbus-launch /usr/dt/bin/Xsession
    ;;
esac

η εκτέλεση, για παράδειγμα της εντολής:
WM=fluxbox startx --:1 vtN #όπου Ν ο αριθμός της tty που τρέχει η εντολή
θα ξεκινήσει το fluxbox σε αυτή την κονσόλα.
Πάντως εγώ, παρότι είχα για κανένα 2μήνο tile WM αποκλειστικά, δεν τους συνήθισα πότε.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό όμως τρώει πόρους, έτσι δεν είναι? Επίσης, μέσα στον home folder γίνεται πανικός.
Ένας καινούριος χρήστης στο σύστημα είναι σαν “βρώμικο” re-install. Έχεις έναν λευκό καμβά να παίξεις με την ψυχή σου και να είναι όλα safe.
Σε τι είσαι τώρα?

Ένας ελαφρύς WM τι πόρους να φάει? Είμαι σε archlinux και αυτό τον καιρό έχω kde σαν βασικό DE(δε χρησιμοποιώ, desktop manager, xinit μόνο). Την παραπάνω εντολή την χρησιμοποιώ σε δεύτερο tty κυρίως για παιχνίδια μιας και πολλές φορές υπάρχει πρόβλημα με το alt+tab, οπότε έτσι αλλάζω tty για παράλληλο browsing ή ότι άλλο.

Ο wm δεν θα τρώει εννοείται αλλά το να έχεις πχ. το KDE σε tty ποιος ο λόγος, όσο πειραματίζεσαι?
Είσαι από τους λίγους που ξέρω που επέστρεψαν σε DE μετά από WM…

Έχοντας παράλληλα φορτωμένο ένα άλλο γραφικό περιβάλλον μπορείς να το χρησιμοποιείς βοήθεια. Για παράδειγμα όταν ξεκινήσει ένας tile WM βρίσκεσαι σε μια κενή οθόνη και αν δε γνωρίζεις θυμάσαι τις συντομεύσεις δε μπορείς να κάνεις τίποτα. Αν έχεις ένα δεύτερο ρυθμισμένο γραφικό περιβάλλον, μεταφέρεσαι σ’ αυτό μέχρι να μάθεις/συνηθίσεις τις διάφορες συντομεύσεις κλπ.
Γενικά δοκιμάζω και χρησιμοποιώ διαφορετικά γραφικά περιβάλλοντα κατά διαστήματα ανάλογα την όρεξη :smile:

Browser άμα ξέρεις να ανοίγεις τελείωσε, υποτίθεται θα κάνεις και μια προεργασία. Ναι, δεν το λέω αρνητικά, εννοώ ότι είναι λίγοι αυτοί που επέστρεψαν σε DE, μετά όμως από χρήση μεγάλης διάρκειας WM, όχι από δοκιμή.