Δείξε άφοβα το Desktop σου

Καλωσόρισες @ntellos στο φόρουμ!!!

Αν δεν γινόμαστε αδιάκριτοι, βλέπω multipass για εικονικές μηχανές Ubuntu και aFreeRDP για απομακρυσμένη πρόσβαση. Μπορεί να είναι σε οποιοδήποτε λειτουργικό είτε windows, είτε linux…
@ntellos μην το αποκαλύψεις ακόμα άσε να μαντέψουμε :nerd_face:
Α και Microsoft teams επίσης.
Μπορεί κάποια διανομή με flatpak.
Ή μπορεί να είναι στο cloud και να συνδέεται με κινητό!:thinking:

1 «Μου αρέσει»

Ubuntu είναι φαίνεται από το εικονίδιο του φακέλου στην μπάρα που έχει το αντίστοιχο θέμα καθώς και από το profile του όπου το δηλώνει σαν κύρια διανομή.

4 «Μου αρέσει»

Και γαμώ τις ιδέες! Θέλετε να κάνουμε ένα guessing game σαν νέο thread? Τύπου “δείξε μου το desktop σου να σου πω τι είναι” και θα ρίχνουμε όλα μας εικόνες desktop σαν γρίφους και θα μαντέυουμε από κάτω χεχε

6 «Μου αρέσει»

αν βαλω το δικο μου συστημα με τον ποντικοφαρμακο σαν «desktop», δεν υπαρχει περιπτωση να μαντεψει κανεις τι στον ανεμο ειναι
ακομα και να το αφησω με το xfce, ετσι που το ξεκισει στις μοντες και το εχω κανει ιδιο κυριολεκτικα με macOS, ολοι θα λενε macOS :laughing: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 «Μου αρέσει»

11 «Μου αρέσει»

Τα πλαίσια αυτά δεξιά είναι τρία αρχεία που τρέχουν από την εκκίνηση.

#!/bin/sh
sleep 2
xwinwrap -ni -g 800x655+1000+350 -s -st -sp -b -nf -o 0.6 -ov -un -- mpv -aid=no https://www.youtube.com/watch?v=b19UiwxE5xo -wid WID


#!/bin/sh
# killall -9 xwinwrap
sleep 2
xwinwrap -ni -g 370x305+1430+40 -s -st -sp -b -nf -o 0.6 -ov -un -- mpv -aid=no https://youtu.be/86YLFOog4GM -wid WID


#!/bin/sh
# killall -9 xwinwrap
sleep 2
xwinwrap -ni -g 415x305+1000+40 -s -st -sp -b -nf -o 0.6 -ov -un -- mpv -aid=no https://youtu.be/DT3jMdq-Vbc -wid WID

Γι αυτό σας ρώταγα εδώ. Site με streaming με εικόνες live news
Δεν είναι ότι καίγομαι να παρακολουθώ κάτι που μ’ ενδιαφέρει. Είναι το ψώνισμα ότι έχω πολλά πράγματα και ότι θυμίζουν πολύ χάι τεκ καταστάσεις (Απωθημένα ρε σεις. Μικρός που έβλεπα τα Γκαλάκτικα, Διάστημα 1999, Μπακ Ρότζερς, Χαμένοι στο διάστημα, ήθελα να τα ζήσω αυτά)

Οι καπνοί είναι κινούμενοι. Βάζω για desktop αυτό

Είναι πρόσθετο του… του…, εεε, όπα! Ποιανού πρόσθετο είναι ρε; (Ξύσιμο κεφάλι). Του πλασμα; Του Kwin; Καλά του dolphin δεν είναι. Τέλος πάντων εσείς ξέρετε.
Απλά με δεξί κλικ κάπου στην Επιφάνεια εργασίας και “Ρύθμιση επιφάνειας εργασίας”. Ξέρετε.
Μπορείς να βάλεις και δικό σου βίντεο και μεγάλο μάλιστα. Έχει και επιλογή αν θες ήχο ή να τον κλείνεις.

Το κάτω είναι κινούμενα rss feeds και το πρόγραμμα λέγεται tickr.

Να έβγαζε και η Αλέξα ή το google home, γουντγκετάκια που σβήνουν τα φώτα ή τα κάνουν χρωματιστά, ή να ανοιγοκλείνω το κλιματιστικό
(που ήδη τα κάνω αλλά με φωνητική εντολή απευθυνόμενος στα αντίστοιχα χαμπάκια)

με ένα κλικ, θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Η καραψωνίαση καλά κρατεί! :partying_face: :nerd_face: :hugs:

8 «Μου αρέσει»

O διαστημικός σταθμός με έστειλε… είσαι universal!

1 «Μου αρέσει»

Έχω υπεύθυνη θέση. Ελέγχω αν όλα πάνε καλά στον πλανήτη :smile:

2 «Μου αρέσει»

Μπακ Ροτζερς; Κάτι μου θυμίζει αυτό.
Βέβαια για τους ψηφιακούς πόρους που διαθέτει η σημερινή κοινωνία, νομίζω ότι όντως οι ΧΑΙ ΤΕΚ εταιρείες είναι πολύ πίσω από σένα @anon74452261 στην εφαρμογή απλών λύσεων οι οποίες όμως χωρίς πλάκα θα ελάφρυναν το φορτίο ιδίως των ανθρώπων με προβλήματα όρασης, ακοής ή κίνησης (συγνώμη αν το διατυπώνω λάθος).

1 «Μου αρέσει»

Μια και μου δίνεις πάσα ή μάλλον δεν μου δίνεις, εγώ βρίσκω αφορμή να το ρίχνω στο μπλα μπλα,έχω πράγματι ένα κάπως… ζήτημα στραβωμαρίασης. Αλλά και πιο νέος που είχα πολύ γερή όρασης είχα ζητήματα οπτικής αντιληπτικότητας. Αν έκανα κλικ σε ένα αντικείμενο και άνοιγε ας πούμε ένας φάκελος, αυτό ήταν σοκ για το νευρικό μου σύστημα. Θέλω 2-3 δευτερόλεπτα να συνέλθω. Δηλαδή (για να το περιγράψω κιόλας να είμαι σαφής) παλεύω να ορίσω αυτήν την νέα εικόνα που έχω μπροστά μου. Θα κοιτάξω πάνω αριστερά να βρω το άνω αριστερό άκρο του παραθύρου. Μετά σε όλα τα άλλα άκρα, ώστε να ορίσω ότι έχω ένα νέο παράθυρο, μία νέα οντότητα που καλούμαι να επεξεργαστώ-διαχειριστώ. Μετά θα σαρώσω πίξελ-πίξελ το τι βλέπω και μετά θα μπω στη διαδικασία κατανόησης και συνειδητοποίησης του τι βλέπω.
Γι αυτό και απογοητεύτηκα όταν στο kde και στην “προβολή φακέλου” κατήργησαν την προεπισκόπηση του φακέλου με το mouse on (ή hover). Ξέρεις. Πήγαινες το ποντίκι πάνω σε ένα φάκελο και σου άνοιγε popup με τα περιεχόμενα του. ¨ολα αυτά τα τζιβιτζιλίδικα με βοηθάνε. Δεν είναι απλά το eye candy που με τραβάει.

2 «Μου αρέσει»

Γραφικό περιβάλλον Cinnamon σε Raspberrypi 4. :melting_face:

# Εγκατάσταση
sudo apt update
sudo apt upgrade
sudo tasksel #επιλέγουμε με πλήκτρο space το επιθυμητό περιβάλλον 
sudo update-alternatives --config x-session-manager #επιλέγουμε τον αριθμό του επιθυμητού περιβάλλοντος για εγκατάσταση
sudo reboot


Εικόνα 1. Wallpaper από τον Eberhard.


Εικόνα 2. Θέματα παραθύρων και εικονιδίων από τον Vince.


Εικόνα 3. Cmatrix.


Εικόνα 4. Εφαρμογές του RaspberryPi.

9 «Μου αρέσει»

Πανέμορφο desktop και εντυπωσιακά εικονίδια, που ούτε ξέρω τί είναι!

icon : GANT οταν εσαι σε περιβαλλον KDE PLASMA

wallpapers : απο το site : church wallpapers - wallhaven.cc ( εkατονταδες wallpapers )

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ! Φόρτωσα το Gant-icon στο Archlinux-Cinnamon και δουλεύει μια χαρά! Να είσαι καλά!

2 «Μου αρέσει»

Ubuntu 22.10 με dash to panel…τελικα η MS καταφερε να δωσει απο τα πιο βολικα layout :wink:

5 «Μου αρέσει»

Ε όχι και να μας πάρει η MS την δόξα, φίλε Constantine.
Deepin 20 λέμε:
https://www.deepin.org/en/deepin-20-beta/

Είχε γίνει leaked ένα iso και το είχα δοκιμάσει κάπου στα τέλη του 2019 με αυτό το layout ως βασικό.

Αλλά προσωπικά θα συμφωνήσω οτι η Microsoft έδωσε το πιο βολικό layout και είναι αυτό των windows 7, το οποίο εφαρμόζω και σε όλα τα λίνουξ που έχω βάλει στο μηχάνημα μου. Προσωπικά αρρωσταίνω αν το panel είναι δεξιά, αριστερά, πάνω, αν το μενού έναρξη είναι σε διαφορετική θέση κλπ νεοτερισμούς που βλέπω σε desktop άλλων. Μόνο αυτό το layout με βολεύει αλλά είναι καθαρά προσωπικό το θέμα :D

1 «Μου αρέσει»

Δεν θυμόμουν οτι το Deepin το έκανε πρώτο…σώπα ρε τους Κινέζους :grin:

Για την ιστορία, οι κινέζοι είχαν το τέλειο γραφικό περιβάλλον μέχρι και το 15.9, που το δούλευα το deepin. Όποιος δούλευε την διανομή θυμάται πόσο γαμάτες ήταν οι ρυθμίσεις που βγαίνανε ως pop-up στο δεξί μέρος της οθόνης και με scroll-down ρύθμιζες τα πάντα (βέβαια ήτανε μίνιμαλ το μενού των ρυθμίσεων και είναι ακόμα). Και πόσο ευέλικτα ήτανε όλα…

Απο το 15.10 κάναν μετάβαση σε debian stable και kwin και μας γάμησαν στα bugs και αλλάξαμε διανομή. Αργότερα άλλαξαν ελαφρώς και το γραφικό περιβάλλον στο deepin 20 (θεωρώ προς το χειρότερο).

Γενικά θα ήθελα πολύ το λειτουργικό να παραμείνει όπως στο 15.9 και απλώς να λειάνουν τις γωνίες (μεγαλύτερη υποστήριξη hardware, ελαφρώς πιο ενημερωμένο software στο software center και τέτοια). Μακάρι να συνέχιζε κάποιος άλλος το παλιό deepin desktop αλλά φευ.

4 «Μου αρέσει»

@anon74452261 επειδή το χεις ψάξει, μήπως υπάρχει καμιά εφαρμογή που να λειτουργεί το desktop με φωνητικές οδηγίες.
“Άνοιξε νέο παράθυρο, άνοιξε την τάδε εφαρμογή κλπ…” και αν είναι δυνατόν να υπάρχει και κάποια διάδραση, ώστε να επιβεβαιώνεται η λειτουργία;

δυστυχως τις ιδιες μαλακιες κανουν σε ολα τα λειτουργικα. Θυμησου WINDOWS, Επισης αλλαξαν προς το χειροτερο τις ρυθμισεις στο KDE PLASMA.