Δείξε άφοβα το Desktop σου

11 «Μου αρέσει»


Τα εικονίδια είναι bloat :stuck_out_tongue:

OS: Arch Linux
DE: KDE Plasma
Theme: Breeze Dark
Colors: ZeroNome Dark
Icons: Tela black dark

5 «Μου αρέσει»

Το wallpaper είναι δική σου φωτογραφία ;

Όχι έχω κατεβάσει κάποια free orthodox wallpapers από αναζήτηση στο google, από εκεί είναι κι αυτή. H συγκεκριμένη όμως πέρα από τα υπόλοιπα (που δεν αφορούν την παρέα εδώ) ως καλλιτεχνική φωτογραφία και μόνο, έκανε κλικ μέσα μου…

1 «Μου αρέσει»

Όντως αυτό το κλικ που λες, και εμένα τράβηξε το ενδιαφέρον.

1 «Μου αρέσει»

Επιστροφή με dwm μετά από ~2 χρόνια) από το τελευταίο μου post σ’ αυτό το thread. Από τότε μέχρι σήμερα έχω αλλάξει αρκετά τον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιώ το desktop, καθώς έχω κάνει και μερικές αλλαγές στο setup.

Για παράδειγμα, πολλά από τα προγράμματα που χρησιμοποιώ τρέχουν στο τερματικό. Επίσης, δε χρησιμοποιώ κάποιο πλήρες desktop environment, όπως το είχα στο Arch (είχα και Xfce για να με διευκολύνει λίγο στη μετάβαση). Επιπλέον άλλαξα πριν ένα χρόνο από Arch σε Void.

Φυσικά η Lain είναι πάντα στο desktop. Αυτό δεν αλλάζει.

10 «Μου αρέσει»

Είπα να φτιάξω ένα απλό conky με μια εικονίτσα μέσα χωρίς να “χαλάσω” την επιφάνεια εργασίας…
Το απλό conky έγινε σύνθετο αφού δεν μπορούσα να βρω την gpu που είναι amdpgu …
Τέσπα μετά google βρήκα τον τρόπο και το αποτέλεσμα μου άρεσε, αφού κράτησε την ισορροπία που ήθελα…

Όμως οι εξαρτήσεις είναι γλυκιές όσα χρόνια και αν τις κόψεις μπορείς να ξανά κυλήσεις αν μπεις στο τρυπάκι ξανά.
Έτσι λίγο η gpu που με κάθισε πολύ παραπάνω χρόνο από όσο υπολόγιζα, λίγο κάτι άλλα μπερδέματα με lua που τελικά δεν τα κατάφερα. Σκέφτηκα να φτιάξω έναν σταυρό ο οποίος να εμφανίζεται ίσια μεν αλλά με tac ~/.conky/cross.txt
Τι το ήθελα τώρα, ένας Θεός ξέρει… :grin: :innocent:
Πάντως τα είδα όλα ανάποδα, η αλήθεια να λέγεται :rofl:

Δεν ξέρω αν θα το κρατήσω, πάντως, νομίζω είναι too much …

Για την amdgpu το αφήνω εδώ μήπως το χρειαστεί κάποιος , κάπου , κάποτε για το conky.

${color2}${alignc}${font Dejavu Sans Mono:size=10}AMDGPU ${color1}${alignr}${exec cat /sys/class/drm/card0/device/gpu_busy_percent}%${font}
${color3}${execgraph "cat /sys/class/drm/card0/device/gpu_busy_percent" ffffff ffffff}
${color2}Temp${color} ${alignr}   ${hwmon 2 temp 1}°C
${color2}GPU clock${color} ${alignr}${exec grep -Po '\d+:\s\K(\d+)(?=.*\*$)' /sys/class/drm/card0/device/pp_dpm_sclk}MHz
${color2}Mem clk${color} ${alignr}${exec grep -Po '\d+:\s\K(\d+)(?=.*\*$)' /sys/class/drm/card0/device/pp_dpm_mclk}MHz
${color2}Mem${color}  ${alignr}   ${exec numfmt --to=iec < /sys/class/drm/card0/device/mem_info_vram_used}iB
10 «Μου αρέσει»

Καλό το conky setup. Προσωπικά το έχω παρατήσει καθώς δεν ήξερα πως να το ρυθμίσω κατάλληλα να δουλεύει στο dwm, καθως εκτελούταν ως παράθυρο και δε θέλω να έχει το περίγραμμα γύρω του.
Ίσως θα καθίσω να παίξω με αυτό πάλι τώρα που έχω ελεύθερο χρόνο και περισσότερη εξοικείωση με το dwm, και ίσως δοκιμάσω να φτιάξω εκείνο το script που είχα γράψει πριν ~2 χρόνια αν χρειαστεί.

1 «Μου αρέσει»

Μετά από αναβάθμιση στο laptop (samsung ssd και 8gb+ ram), επιστροφή στην λειτουργικότητα του Pop OS. H εγκατάσταση του microsoft edge browser, μπορεί να διευκολύνει λίγο τη ζωή πρώην και νυν windows χρηστών, με το office online. Αν και το LibreOffice 7.3, όπως και το FreeOffice, τα πάνε πολύ καλά με αρχεία pptx, docx κ.λ.π. Έχω αφαιρέσει τα dual boot partition με windows, αν και ομολογώ ότι το ντεγκραντέ περιβάλλον των windows 11, μου άρεσε πάρα πολύ σαν αισθητική και δεν ξέρω αν μπορώ να το πετύχω στο Pop OS. To εικονίδιο του wsl είναι ειρωνικό κατά τη γνώμη μου, για το linux και μαρτυρά τις προθέσεις…Με το wine 7 εξάλλου θα μπορούμε να τρέξουμε ευκολότερα προγράμματα των windows στο linux, αν χρειάζεται. Με λίγα λόγια η μετάβαση γίνεται πιο εύκολα σήμερα για τους απλούς χρήστες.


Εικόνα 1. Office Online στο Pop OS


Εικόνα 2. Pop!_OS 21.10 x86_64

5 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα.Να παρουσιάσω και εγώ το δικό μου Desktop.Μέχρι τώρα είχα το ubuntu και τώρα τελευταία το Μιντ



Είμαι τεμπελάκος και δεν μου αρέσει να δουλεύω τερματικό.
Εύχομαι να περνάμε καλά!!! :smiley: :smiley: :smiley:

12 «Μου αρέσει»

Καλημέρα και απο εμενα! Debian testing mate. Καλώς σας βρήκα!


10 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @feia53 στην παρέα μας :hugs:

καλώς όρισες! ωραίο wallpaper. μια απορία: καλό το seamonkey? πως σου φαίνεται από την εμπειρία σου?

Να σου πώ την αλήθεια πιο πολύ για συναισθηματικούς λόγους τον έχω κατεβάσει. Πρέπει να είναι ο αρχαιότερος κώδικας, που δίνει πρόσβαση στο διαδίκτυο. Μου θυμίζει έντονα τον Netscape Navigator. Άλλωστε νομίζω οτι ο πρώτος Mozzila απο τον οποίο προέρχεται, ήταν fork του. Έχω αντιμετωπίσει ελάχιστες δυσλειτουργίες, παίζει video σε 1080p, Μόνο ελάχιστα site ζητούν νεότερη έκδοση browser. Το wallpaper ειναι η Νυχτερινή Περίπολος του Ρέμπραντ, απο τους αγαπημένους μου πίνακες, και ιδανικός για σκούρα προφίλ!

3 «Μου αρέσει»

Όποιος βρει διανομή και DE, κερδίζει 10 μέρες δωρεάν διακοπές στο ψηφιακό νησί μου, στο Metaverse του Ζουκ.

5 «Μου αρέσει»

Άντε θα κάνω μια προσπάθεια, 10 μέρες διακοπές είναι αυτές :) Kde + Arch Linux

Gentoo + kde θα έλεγα.

διανομή----------------> Deepin OS

DE----------------------> Deepin DE

Εγω θα πω Debian + KDE

Δεν ξέρω για διανομή, αλλά για budgie μου μοιάζει το DE