dark theme κουμπάκια σε εφαρμογές KDE (ή αλλιώς Qt5 σε περιβάλλον GTK+ συμβατότητα στο theming εφαρμογών)

Καλησπέρα λινουξοπαρέα και καλή χρονιά,

θα απευθυνθώ σε γνώστες του KDE theming σήμερα. Στο μηχάνημα τρέχω xfce4, ωστόσο έχω κάποια πακέτα του KDE όπως πχ το KoulorPaint 20.12.0 απευθείας από τα αποθετήρια του debian. Από ότι έχω καταλάβει (δεν έχω τρέξει kde ποτέ) το kde ακολουθεί universal theming, και οι εφαρμογές του δεν έχουν theme customization, αλλά ακολουθούν το στυλ στο DE.

Το πρόβλημά μου έγκειται στο ότι ενώ έχω dark theme στα xfce δεν το αναγνωρίζουν οι εφαρμογές kde και δεν είναι dark theme. ή το αναγνωρίζουν και μου κάνουν μόνο τα κουμπάκια της εφαρμογής light αφήνοντας τα backround χρώματα light και αυτά, με αποτέλεσμα να μην “βλέπω” τα κουμπάκια.

Μια εικόνα 1000 λέξεις, “βλ.” κουμπάκια στην αριστερή μπάρα:

Υποψιάζομαι ότι μπορεί να λυθεί με το να αλλάξω theme (δεν θέλω) ή με την εγκατάσταση κάποιου πακέτου του kde αλλά δεν έχω ιδέα τι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιο άτομο δει :angel:

Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια @Sari-Vari. Αυτη ειναι η διαφορα μεταξυ GTK+2/3 και Qt5. Για να εχεις το ιδιο θεμα… και σε GTK+ προγραμματα και σε Qt5 προγραμματα τοτε θες ενα qt5 θεμα με το ονομα fusion και το QT5 Configuration tool για να αλλαξεις θεμα και να βαλεις το Fusion… μολις το κανεις αυτο θα πρεπει να δεις το dark theme που εχεις στο GTK να βγαινει και στο Qt5.

Δοκιμασε το και πες μας αν δουλεψε

2 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πολύ για την επεξηγηματική απάντηση! Μου προκαλεί απορία βέβαια γιατί σε άλλα Qt και GTK δεν το έχω το δέμα

Παράδειγμα το SciDAVis (Qt5) και το Galculator (GTK+):

θα δοκιμάσω άμεσα και θα γράψω εδώ!

Δυστηχως τα Qt5 θεματα και τα GTK+2/3 θεματα ειναι φτιαχμενα με διαφορετικες προσεγγισεις και διαφορετικες εκτελεσεις οποτε θεματα για το ενα framework δεν μεταφραζονται παντα ακριβως για το αλλο framework. Επισεις αλλαγες που γινονται σε καθε καινουργια εκδοση σημαινει οτι πρεπει τα θεματα να ξαναπροσαρμοστους σε νεα δεδομενα (διαφορετικα formats ή αλλαγες στα ηδη υπαρχοντα formats με νεα καινουργια εκδοση). Το Fusion ειναι μια “γεφυρα” θεματων και για τα δυο frameworks.

έβαλα από debian repos ένα πακέτο που λέγεται qt5ct

καθώς έβγαζε ένα error που διαβάζει “The QT_QPA_PLATFORMTHEME environment variable is not set (required value: qt5ct)” ακολούθησα αυτόν τον οδηγό και έβαλα στο αρχείο .profiles μια γραμμή για να κάνει force το qt5cr ως default

έκανα restart και το αποτέλεσμα? το fusion τρέχει και μπορώ από το gui της εφαρμογής να επιλέξω εικονίδια κτλ

Σε ευχαριστώ πολύ @GNUTechie :grinning_face_with_smiling_eyes: για την βοήθεια!

(επίσης μου επιβεβαιώνεται ξανά και ξανά ότι το Arch έχει τα καλύτερα forums και documentation)

ΥΓ: και όλα αυτά χωρίς να “χαλάσει” τίποτα στα άλλα GTK+/Qt5 προγράμματα που ανέφερα πριν

~ ~
Update: επιτέλους dark theme στο Okular :heart_eyes:

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.