Χρήση εναλλακτικών (της Google) μηχανών αναζήτησης, λογαριασμού email, φιλοξενία video κτλ

Eιναι καπως λεπτό το ζητημα μου φαινεται, και το που υπαρχει και που δεν υπαρχει παρακολουθηση, ειναι καπως δυσδιακριτο. Ναι, πιστευω οτι μπορουμε να βλεπουμε χωρις να προσεχουμε τι κανει. Θα σου δωσω ενα παραδειγμα (παλι κρινωντας εξ ιδίων τα αλλότρια), γιατι νομιζω αυτο το παραδειγμα είναι οτι καλλιτερο μπορω να πω σχετικα. Εχω και μια καμερα στο κοτετσι (εχω κοτες μαζι με φραγκόκοτες) και ο λογος που την εχω ειναι ο εξής: αν οι φραγκοκοτες αισθανθουν κάποιο κινδυνο αρχιζουν και φωναζουν δυνατα (αν εχεις ακουσει σιγουρα καταλαβαινεις τι λεω), οποτε αντι να τρεχω να δω αν εμφανιστηκε καμια αλεπου ή γερακι ή κατι άλλο, κοιταω να δω απο την καμερα αν οντως τρεχει κατι ή ειναι false alarm (συνηθισμενο φαινομενο). Εγω θεωρω οτι δεν παρακολουθω τα πουλερικα, αλλά επιτηρω, με την εννοια που ειπα παραπανω. Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος… Παντως καταλαβαινω οτι διαχωρισμος επιτηρησης και παρακολουθησης δεν ειναι κατι αυτονοητο, για αυτο και η συζητηση προφανως.

Ούτε επιτηρείς ούτε παρακολουθείς τις κότες, απλά τις βλέπεις. Οι λέξεις έχουν συγκεκριμένες έννοιες. Αν όμως μπει ο γείτονας στο κοτέτσι ένα βράδυ και αρπάξει δυο-τρεις, θα μπορείς να πεις ότι ήταν ο γείτονας γιατί είδες το βίντεο και μέσω αυτού παρακολούθησες τις κινήσεις του.

Ομοίως, αν υποθέσουμε ότι σε μια πλατεία υπάρχει μια κάμερα που στοχεύει το συντριβάνι και ο χειριστής της απλά ρίχνει πού και πού καμιά ματιά στην οθόνη, μπορούμε να πούμε ότι βλέπει όποιον τυχόν περάσει εκείνη την ώρα. Αν επικεντρωθεί όμως το βλέμμα του (ή η κάμερα) σε έναν τύπο που κάνει περίεργες κινήσεις εκεί μπροστά στο συντριβάνι, αυτόν τον παρακολουθεί. Δε μπορεί να υπάρξει «επιτήρηση» χωρίς «παρακολούθηση» γιατί η επιτήρηση εστιάζει κάπου.

Ok, αυτο λοιπον.
Για αυτο και οι επιφυλαξεις μου παραπανω, που ειπα οτι δεν εμπιστευομαι αυτους που διαχειριζοντε το υλικο και οτι καλο ειναι να υπαρχει τροπος που να μην επιτρεπει κακοβουλη παρακολουθηση. Πλην ομως, για να γινω και λιγο @mphxths , δεν χρειαζεται (μαλλον) να γινομαστε «παρανοϊκοι» και να νομιζουμε οτι το ματι του μεγαλου αδελφου παρακολουθει τα παντα σε σχεση με εμας κλπ κλπ. Το συζηταμε βεβαια…
Νομιζω ειναι αρκετα καθαρο πια τι λεω…

edit
και ενα λινκ ενημερωτικα, σχετικα με το τηρώ ή τηράω, απο οπου και παραγεται (φανταζομαι) το επιτηρω → τηράω - Βικιλεξικό

Προσωπικά και χωρίς να έχω μαζέψει απτές αποδείξεις, πράξη που θεωρώ σχεδόν αδύνατη για εμένα, όποτε έχω δοκιμάσει να φύγω από τα κυρίαρχα μέσα, έχω πληρώσει και μάλλον εξακολουθώ να πληρώνω κόστος.

Δηλαδη; Πχ έκανες μια δουλειά που με τα εναλακτικά μεσα δεν μπορούσες άνετα και αυτό επιρέαζε τη δουλειά σου; ή σαν απλός χρήστης είχες πρόβλημα;

Η απάντηση μάλλον θα σας φανεί παράδοξη, αλλά θα σας πρότεινα να μην βιαστείτε να τελεσιδικήσετε :slight_smile: . Σαν απλός χρήστης. Οι άμεσοι περιορισμοί που έφαγα ήταν στην προσπάθεια να κατεβάσω youtube τραγούδι μέσω dl πράξη που έχω κάνει στο παρελθόν και το να κατεβάσω ταινία με qbittorrent που κι αυτό το έχω κάνει παλιότερα και υπόψιν με χρήση VPN. Κατεβάζοντας το qbittorent μου ήρθε ειδοποίηση ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι εξαιρετικά ευπαθής και εύκολα μπορεί να δημιουργήσει ευπάθεια. Την ίδια μέρα δεν βρήκε με την καμία servers, αλλά ούτε και τις επόμενες μέρες. Την επόμενη μέρα που πήγα να την ανοίξω, άνοιξε σε μια άγνωστη εντελώς γλώσσα. Τόσο άγνωστη που μου πήρε κάποιο χρόνο να καταλάβω ότι δεν πρόκειται για γλώσσα προγραμματισμού αλλά κάτι σαν Σανσκριτικά. Μετά από λίγο κατάλαβα ότι είναι “tamil?” αλφάβητο. :thinking: και μετά ο υπολογιστής μου έγινε μαύρο χάλι.

Εγω χρησιμοποιουσα, σχεδον οσα χρονια χρησιμοποιω linux, duckduckgo. Μεχρι που αποφασισε να μου πει τι θα διαβαζω και ποιους θα ακουω σχετικα με το ουκρανορωσικο, οποτε αλλαξα σε startpage και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλυτερη εμπειρια χρησης(λογω της google).

Τωρα αυτο δε ξερω πως να το σχολιασω. Παντως ο ορος “διαστροφη” ειναι επιστημονικος και σχετιζεται με την επιστημη της ψυχολογιας και της ψυχιατρικης και καλο θα ηταν να μη τον χρησιμοποιουμε οταν δε μας αρεσουν τα γουστα καποιων ανθρωπων. Τα παιδια, οπως και καθε ανθρωπος, βλεπουν το σωμα τους γυμνο πολλες φορες την ημερα(αν τα νεφρα τους ειναι οκει). Το ιδιο ισχυει και για τις ορμες και τα γουστα που θα εκφρασουν στους ερωτικους παρτενερ αργοτερα στη ζωη τους. Οι πουριτανισμοι και οι αναχρονισμοι ειναι για το χρονοντουλαπο της ιστοριας. Ενα παιδι δεν οφειλει να προστατευτει αλλα καποιος να του εξηγησει οτι αυτο που βλεπει εκει, δεν ειναι το default ή κατι που το κανουν ολοι αλλα ταυτοχρονα ειναι πολυ υγιες να του βγαζει οικειοτητα ή εχθροτητα.

Αυτα τα ολιγα.

1 «Μου αρέσει»

Να σας πω ότι δεν έχω διαβάσει τον διάλογο από την αρχή, οπότε δεν ξέρω ακριβώς ποια είναι η θέση σας, αν υπάρχει επίσημη θέση του site φυσικά. Αυτά που περιέγραψα τα αντιλαμβάνομαι μου ως δραστηριότητες που πραγματοποιούνται από έναν απλό χρήστη κι αν κάνω λάθος διορθώστε με. Παρ’ όλα αυτά η καταστολή είναι άμεση. Κάπου αναφέρθηκε πιο πάνω η έννοια της επιτήρησης και το γιατί πάλι αναφέρθηκε πιο πάνω. Γιατί μπορούν. Μέχρι εκεί μπορώ να απαντήσω. Οτιδήποτε παραπάνω είναι εικασία. Να πω επίσης πως τόσο καιρό στοχευμένες παρεμποδίσεις και μπλοκαρίσματα πράξεων που έχω επιδιώξει, δεν μου επιτρέπουν μια ξεκάθαρη γνώση του τι μπορώ και τι όχι. Τι λειτουργεί και τι όχι. Βλέπω γενικά να μοιράζονται οι χρήστες και να συζητάνε εύκολα διαδικασίες που μου είναι αδύνατες. Για αυτό προσκαλώ οποιονδήποτε μπορεί να μου φτιάξει ένα δίκτυο απαλλαγμένο από την google, με κάποια υποτυπώδη συστήματα ασφάλειας και ελέγχου, είμαι διαθετημένος να δώσω κάποιο ποσό. Προσωπικά θεωρώ σαφώς καλύτερο να γίνει στον χώρο μου για πολλούς λόγους. Αλλά στη τελική και απομακρυσμένα να γίνει δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το μόνο που προκύπτει στη 2η περίπτωση είναι ότι χρειάζομαι κάποιες εγγυήσεις ότι θα λειτουργεί και την επόμενη μέρα το σύστημα ή να αποπληρώσω σε ένα σύντομο βάθος χρόνου όπου πιστεύω πως θα έχω καταλάβει αν δουλεύει. Προσωπικά δεν τρέφω αυταπάτες. Από αυτό που μου συμβαίνει καταλαβαίνω το είδος και το μέγεθος της παρέμβασης, όπως και το τι ακολουθεί. έχω βάσιμες ενδείξεις και συνειρμούς που στηρίζουν την άποψη ότι μπορεί να είμαι από τους πρώτους “απλούς χρήστες” που του κοινοποιείται ένα νέο σύστημα διακυβέρνησης. Δεν περιμένω να μου φτιάξει κάποιος ένα αεροστεγές απόρθητο σύστημα. Θέλω κάποιο τρόπο να μπορώ να ανακτώ τον έλεγχο, και να ξέρω τι φαίνεται και τι οχι και πόσο χρόνο αντέχει το εκάστοτε σετάρισμα. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου ζητήσει σε μήνυμα το τηλέφωνο μου. Και αυτό γιατί δεν θα μου επέτρεπαν οι εδώ διαχειριστές, να το κοινοποιήσω.

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω σε αυτό το νήμα ταιριάζει καλλίτερα το παρακάτω λινκ που θα δώσω.
Λοιπόν προσπαθώ να παρακολουθώ τι γίνεται με τον πόλεμο στην ουκρανία, οπότε και φυσικά βλέπω που και που και το southfront.org. Ανάμεσα στα άλλα πέτυχα και το παρακάτω άρθρο → All Search-Engines Are Effectively Controlled By The U.S. GovernmentSouth Front που νομίζω λέει κανα δυο ενδιαφέροντα συμπεράσματα σχετικά με τις μηχανές αναζήτησης…