Χρήση εναλλακτικών (της Google) μηχανών αναζήτησης, λογαριασμού email, φιλοξενία video κτλ

ελα βρε… πως το πέρνεις ετσι…
το προβοκαρεις το εβαλα σε εισαγωγικα, τουτεστιν καλα κανεις. Πως λεμε κανω το δικηγορο του διαβολου, κατι χρησιμο γενικα οταν κατι πρεπει να τεκμηριωθει επαρκως; ε αυτο… Καλο ειναι αυτο βρε…
Ειναι η δευτερη φορα που βαζω εισαγωγικα και ξεπερνιουντε σαν να μην τα εβαλα. Τι γινεται; Ξεχασαμε τα ελληνικα εισαγωγικα; «»

3 «Μου αρέσει»

Προσωπικα θα πληρωνα οτιδηποτε καλυπτει τις αναγκες μου σε specs , και θα τρεχει απροσκοπτα τα λογισμικα μου . Απο λειτουργικο συστημα εως προγραμματα/παιχνιδια που θελω. Δεν εχω θεματα με open source ή οχι. Η δουλεια να γινεται με λιγα λογια.

Ο ιδιος ο μεσος χρηστης δεν μπορει να κανει κατι. Η χρησιμοτητα για αυτον ειναι αλλη. Αρχικα ο ανοιχτος κωδικας αυτοματα σημαινει διαφανεια. Αρα ξερεις οτι δεν κρυβεται κατι κακοβουλο εκει μεσα. Δηλαδη χιλιαδες ματιες τον κοιτανε , θα δουν αν παιζει καποια περιεργη ιστορια.
Αλλη χρησιμοτητα ειναι οτι συνηθως τα open source projects δημιουργουνται απο ατομα που σκεφτηκανε κατι χρησιμο που ερχεται να καλυψει ενα κενο. Κατι που μια εταιρια ισως να μην ψηθει να ασχοληθει γιατι δεν βλεπει καποιο χειροπιαστο κερδος.
Επισης οι devs των open source projects εχουν πιο αμεση επαφη με τους χρηστες , διορθωνουν bugs αμεσα , προσθετουν features που οντως χρειαζονται κλπ κλπ.
Α και ειναι τζαμπα :slight_smile:
Αυτο ομως που δεν εχω καταλαβει ειναι πως γινεται ενα open source προγραμμα να ειναι τις περισσοτερες φορες υποδυεστερο απο ενα επι πληρωμη επαγγελματικο.
Δηλ εχουμε κατι με το οποιο ασχολουνται χιλιαδες ατομα και αυτο δεν μπορει να συγκριθει στα ισα με το επαγγελματικο. Δηλαδη οι προγραμματιστες στις εταιριες ειναι πιο καλοι ? Πιο καπατσοι ? Ή μηπως η πολυφωνια σε ενα προτζεκτ και το ακουω συνεχεια τους χρηστες και δεν εχω ξεκαθαρο πλανο στο μυαλο μου για το που θελω να το παω , πολλες φορες δεν βοηθανε ?
Ειλικρινα ρωταω…αν καποιος ειναι προγραμματιστης ή/και συμμετεχει σε open source projects ας με διαφωτισει λιγο.

Ο Ελληνας ειναι τζαμπατζης και γουσταρει την παρανομια. Θυμαμαι οταν ειχε πρωτοφτιαχτει ο προαστιακος στην Αθηνα και πηγαινε μεχρι την Κορινθο και εδιναν δωρεαν μετακινηση μεχρι εκει τις πρωτες μερες και καλα για να γνωρισει ο κοσμος το “εργο” , η μιση Αττικη ειχε παει Κορινθο. Απλα γιατι ηταν τζαμπα. Οχι γιατι θα πηγαινε υπο αλλες συνθηκες.
Οπως εχω ξαναγραψει ο μεσος χρηστης μπορει να κανει ευκολα την δουλεια του με free / open source προγραμματα , αλλα οχι εκει να κατεβασει το σπασμενο photoshop/office/κλπ , λες και θα τα χρησιμοποιησει στο επακρο…ουτε καν.
Αυτη ειναι η μια οψη της υποθεσης. Η αλλη οψη ειναι οτι το οικονομικο επιπεδο του μεσου ελληνα δεν μπορει να καλυψει τα κοστη της τεχνολογιας.
Απο το κοστος των windows , μεχρι το κοστος των παιχνιδιων και των προγραμματων και εως το κοστος των συσκευων… ολα ερχονται στην Ελλαδα με εξτρα κοστος απο ο,τι κυκλοφορουν στο εξωτερικο. Λες και ειμαστε οι χρυσες αγελαδες και σκεφτονται ολες οι εταιριες του χωρου , ωωωπ νεο προιον ας το ριξουμε στην Ελλαδα να τους αρμεξουμε παλι…

1 «Μου αρέσει»

Και εμένα μου έκανε εντύπωση όταν πήγα Ολλανδία και ρώτησα.Η απάντηση ήταν ότι οι Ολλανδοί ήθελαν να βλέπουν τον ‘‘κόπο’’ τους πριν πολλά χρόνια (δεν θυμάμαι πόσα) γιατί εκεί φαίνονταν τα συμπτώματα μιας επιδημίας της εποχής (πια ήταν… θα σας γελάσω). Και από τότε τους έμεινε.οέο;

Oκ , μπορει καποτε να υπηρχε μια χρησιμοτητα. Πλεον δεν υπαρχει τετοια αναγκη , γιατι δεν το αλλαζουν ? Γιατι ειναι προβατα να μου πεις. Εδω σε πολλες ευρωπαικες πολεις τα σπιτια ειναι ιδια φατσα , μην χαλασει η μονοτονια του δρομου :slight_smile:
Κοιτουσα τις προαλλες στο google map κατι γειτονιες στο Τοροντο του Καναδα. Και καλα εργατικες κατοικιες. Προφανως φτιαγμενες copy/paste απο εταιριες. Ολα τα σπιτια ιδια μεταξυ τους !! Δηλαδη να γυρνας βραδυ εχοντας πιει μερικα ποτηρακια και να μην ξερεις σε ποιο σπιτι να μπεις :slight_smile:
Τελοσπαντων , αν βολευονται αυτοι εμας δεν μας πεφτει λογος. Απλα αυτα τα τυποποιημενα πραγματα με εκνευριζουν…

Σε αλλα νεα , καλωσηρθες στο φορουμ :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Με ολο το θαρρος και το σεβασμο και χωρις καμια προθεση για αντιπαραθεση… σε εκνευριζουν τα τυποποιημενα… αλλα τα Windows που εχουν τυποποιησει τα παντα και ολος ο κοσμος δεν μπορει να ζησει χωρις αυτα… αρκει να κανει τη δουλεια του… αυτο δεν σε πειραζει;

Με ολο το θαρρος και το σεβασμο ξερεις τι με πειραζει ? Η επανασταση απο το πληκτρολογιο. Η συνομωσιολογια διχως ορια. Το “κακια google” , “κακια microsoft” , “κακια whatever” σε καθε ευκαιρια. Δεν εχω πετυχει λινουξ φορουμ , που οι χρηστες να μην ειναι/μην το παιζουν hardcore/open source/free software/κατω το κακο proprietary . Πως θα δειξουμε hardcore-ια . Τερματικο ftw , αντισυμβατικες τακτικες , ελατε να βρισουμε το κατεστημενο και τις πολυεθνικες.

Και ολα αυτα ειναι υποκρισιες. Δεν ξερω καν αν τα πιστευετε μερικοι. Ή ειναι της μοδος και τα λετε ? Eιμαι linux user , πρεπει να το παιξω hardcore-ας! Να βγαλω χολη για την κακια microsoft. Γιατι ετσι πρεπει !
Δηλαδη μου λετε οτι στον υπολογιστη σας δεν ειναι τιποτα proprietary ? Ολα τα parts του Η/Υ σας λειτουργουν με open source firmware ? Δισκοι , καρτες ηχου / γραφικων , bios , μητρικες , οτιδηποτε εχει firmware ειναι open source ? O kernel που τρεχετε ειναι deblobed? Χωρις κλειστα firmwares και οδηγους ? Να υποθεσω οτι δεν μπαινει κανεις σας σε social media γιατι ειναι του σατανα ε ? Και παντα με vpn !

Και αφου τα εχετε εφαρμοσει ολα αυτα , σας μαρανε αν κανετε search στο google ή στην duck. Πιο υποκριτες πεθαινεις.

Ειναι μεγαλη υποθεση να εισαι αντικειμενικος σε αυτην την ζωη. Να πεις τι κανει καλα το ενα λειτουργικο , τι το αλλο , τι το παραλλο. Και να μην αφοριζεις ακριτα.

Προσωπικα , εχω αποδεχτει οτι εκτος και αν παω να μεινω σε μια σπηλια στο βουνο και να επικοινωνω με τους ανθρωπους , με σηματα καπνου ή περιστερια , καποια εταιρια θα με παρακολουθει σε καποιον βαθμο. Ειναι αυτονοητο και δεν μπορω να το αποφυγω.
Αρα θα βρω την χρυση τομη. Τι κανει την δουλεια μου καλυτερα και ποσο μπορω να διασφαλισω μια σχετικη ασφαλεια και ιδωτικοτητα ?

Αρα προτιμω να θυσιασω λοιπον σε μικρο βαθμο την ασφαλεια και ιδιωτικοτητα μου , μιας και ειναι μηδαμινης ουσιας το να βλεπει η γοογλε τι τσοντες βλεπω ή ποσες φορες μπηκα στο σκρουτζ και τι προιοντα εψαξα να αγορασω , ωστε να εχω την λειτουργικοτητα μου και να μην αναλισκω ασκοπα τον χρονο μου για να προσπαθω με ημιμετρα να διασφαλισω την ιδιωτικοτητα μου που αφενος δεν θα το καταφερω στο απολυτο και αφετερου ειναι ανευ ουσιας…

Εσεις καθιστε και παιξτε τον τσε γκεβαρα , για να νοιωσετε ψυχολογικα καλυτερα οτι η κακια εταιρια δεν σας παρακολουθει. Καποιοι (και δεν βαζω τον εαυτο μου σε αυτους) , εχουν προτεραιοτητα να βγαλουν τα προς το ζην και το πισι ειναι εργαλειο δουλειας. Και θελουν να κανουν την δουλεια τους οσο καλυτερα γινεται.

Και για να απαντησω στην ερωτηση σου , ναι με εκνευριζουν τα windows. Αλλα δυστυχως κανουν την δουλεια μου καλυτερα απο ο,τι το λινουξ. Για χιλιαδες λογους που δεν ειναι του παροντος να αναλυσουμε , το λινουξ (οι διανομες) επονται σε ολα τα επιπεδα απο τα windows.
Οποτε δουλευω σε λινουξ , νοιωθω οτι εχω κατεβει επιπεδα σε ευχρηστια , εμφανιση , λειτουργικοτητα κλπ κλπ. Στα windows ξερω οτι ολα δουλευουν. Στο λινουξ για τα πιο απλα , θα εχω ενα αγχος αν θα δουλεψουν , αν θα σεταριστουν , αν στο επομενο update θα δουλευουν τα πραγματα το ιδιο καλα με πριν κλπ κλπ… δεν υπαρχει εμπιστοσυνη.

Περιμενω , ντου τωρα απο τους hardcore linux users … ειμαι σιγουρος οτι τους εθιξα την επανασταση και τα πιστευω τους !

1 «Μου αρέσει»

Έχω την εντύπωση ότι πιο γρήγορα θα γίνουν τα Windows Linux desktop os παρά το Linux desktop os.

1 «Μου αρέσει»

Aμα δεις την νεα εμφανιση των “settings” στα 11αρια , θα νομιζεις οτι βλεπεις gnome settings :slight_smile:

Δεν το έχω δει αλλά φαντάζομαι θα είναι ωραίο.

Ειμαστε offtopic αλλα για την ιστορια , δες εδω πως ειναι. Ολα οι κατηγοριες των settings μπηκαν σε λιστα στα αριστερα και τα περιεχομενα τους στα δεξια. Οπως ειναι δηλ ουσιαστικα τα settings στο gnome 3.

OK Πρωτα απ’ολα αν παρεκτραπω στην απαντηση του σεντονιου σου με το συμπαθειο σε ολους διοτι μια απλη παρατηρησουλα εκανα… που τελικα την πηρες την τριχα και την εκανες τριχια.

Δηλαδη καθε τι που και 100% να μην ειναι ΕΛ/ΛΑΚ αλλα σε οσο το δηνατον καλητερο βαθμο γινεται ειναι επανασταση του πληκτρολογιου; Δηλαδη εσυ νομιζεις οτι ολα καλα με τις εν λογω εταιριες; Η απλα εβγαλες την αποφαση οτι… δε βαριεσαι ας κανουν οτι θελουν αυτες αρκει εγω να κανω την δουλεια μου και οι υπολοιποι που πιστευουμε σε κατι διαφορετικο ειμαστε οι “τσε γκεβαρα”; Αν ναι τοτε μου χρωστας εναν κοκκινο μπερε γιατι τον μονο μπερε που εχω ειναι απο τα τεθορακισμενα τον μαυρο μου.

Πρωτον, η υποκρισια παει και απο τις δυο μεριες. Κανενας δεν σου ζητησε να γινεις hardcore linux user. Αυτα ειναι για αλλους δεν ειναι για σενα οπως μας εχεις ηδη πει πιο πανω και εναι σεβαστο. Αλλα απο που και ως που η διαφωνια ειναι χολη; Η πρεπει να κανουμε Ταματα στον Αγιο Ναντελα γιατι τωρα η Microsoft αγαπαει το Linux; Και επιδει η Google μας δινει το “τσαμπα” Gmail που και εγω (και δεν εχω προβλημα να το πω) το χρησιμοποιω θα πρεπει να τους πω και ευχαριστω; Θα με πεις και υποκριτη επηδει δεν θα συμφωνησω με τις πρακτικες της εταιριας της οποιας το mail service χρησιμοποιω; Γιατι;

Η ερωτηση μου ξεκινησε απο το γεγονος οτι δεν σου αρεσουν τα τυποποιημενα. Μεγαλητερη τυποποιηση στο χωρο της Πληροφορικης απο την Microsoft, την Gogole, την Adobe, την Oracle την IBM και αλλες πολλες πολυεθνικες δεν υπαρχει. Πρεπει δηλαδη να το καταπιουμε ετσι αμασητι; Και για αυτο ειμαστε υποκριτες και επαναστατες του πληκτρολογιου; Επηδει εχουμε αποψη και την λεμε;

Και εσυ λες την δικια σου, εγω πρεπει τωρα με την σειρα μου να σε ταμπελωσω; Μονο και μονο επηδει εχεις διαφορετικη γνωμη και διαφορετικη εμπειρια απο μενα; Δεν σου ζητηθηκε να βροντοφωναξεις “Viva Fidel” ουτε να πεις “απεταξαμην τα Windows”. Οσοι απο μας το λεμε… εθελοντικα το κανουμε πιστεψε με.

Πρωτα απ’ολα αν τραβαει η ψυχη σου παρακολουθηση στο Λονδινο να πας που εχουν σε καθε τετραγωνο 15 καμερες. Δεν μπορεις ουτε την μυτη σου να σκουπησεις στραβα. Βεβαια αν σου αρεσει το μουντο βροχερο κλιμα του Λονδινου… μεσα… εγω παντως 3 χρονια μπουχτισα. Ασε το στρημωξηδι που τρως στον υπογειο για να πας πανεπιστημιο στις 8 το πρωι για διαλεξη. Στον υπολογιστη μου θελω οσο λιγοτερη μπορω να εχω. Και αν αυτο κανει καποιους να με ταμπελωσουν σαν ατομο με ψυχολογικα προβληματα… δεν υπαρχει προβλημα. Ο καθενας με την τρελα του και αυτος με την ομπρελλα του που λεγαμε καποτε. Οσο για το να κανουν την δουλεια τους… αυτο ειναι νομιζω αλλη κουβεντα για αλλο νημα… γιατι (για να βαλω και παλι τον μπερε μου) για να κανεις δουλεια θα πρεπει να ξερεις να χειριζεσαι και υπολογιστη οχι τυφλοσουρτη.

Αν για τυφλοσουρτη μιλαμε τοτε για ποιο λογο να μετακομησουν σε ενα λειτουργικο που δεν ειναι γνωριμο και δεν ειναι το ιδιο με τα Windows… αλλα το “να κανουν την δουλεια τους” εννοει οτι θα πρεπει να κανουμε το διαφορετικο λειτουργικο να τρεχει τα ιδια προγραμματα που αφησαμε πισω στο παλιο; Και αν ειναι αυτη η προσεγγιση του “να κανουν την δουλεια τους” γιατι εγινε η μετακομηση;

Οχι βεβαια… Δεν αφοριζω ακριτα… πολυ κριτικα αφοριζω. Και ξερω γιατι αφοριζω. Για να σου πω και σενα να ξερεις… και αν συμφωνεις οκ αν διαφωνεις… καλη καρδια.

Το δικο μου λαπτοπ εχει: drivers για intel i915 firmware τις reaktek και της Intel παλι για τις καρτες δικτυου και wifi και της Nvidia τον 418 γιατι η αγια αυτη εταιρια εχει το κακο συνηθειο να σακατεβει παλιες καρτες γιατι δεν θελει να της υποστιριζει. Σοφη πρακτικη… αμμεεεε τι να σου πω… Θα ξαναγυρισουμε στην Nvidia σε λιγο.

Νομιζεις πια οτι κακως εχουμε διαχωρισμο σε ΕΛ/ΛΑΚ και ιδιοταγης drivers? Γιατι η αποδοχη της προσεγγισης του “για να κανουν την δουλεια τους” λιγο πολυ αυτο επιβεβαιωνει.

Αν δεν αντιδρασουμε… ολες οι εταιριες που κανουν contirbutions στο GNU/Linux θα κλεινουν τους drivers τους… εδω εμεις θελουμε το αντιθετο… για να μπορω πχ εγω να χρησιμοποιησω την Geforce GT740Μ με τους τελευταιους drivers τους 460 και οχι τους 418 και να μην ειμαι και να μην νιωθω σαν πολιτης δευτερης και τριτης κατηγωριας… γιατι καποιος μανατζαρεος στην Nvidia ειπε… τι τα θελουμε τα παλια chipsets… τις καινουργιες θελουμε να πουλισουμε… τις 3080 και 3070 και τις 3060 για να χρεωνουμε τους χρηστες απο 500 μεχρι 1500 ευρω την καρτα ιδιως τωρα με την πανδημια και το chip shortage.

ΔΕΝ ειναι μονο θεμα διαχωρισμου… αλλα ειναι και θεμα πρακτικο… εχω ενα λαπτοπ το οποιο με βολευει και με παει μια χαρα μεχρι τωρα… γιατι να στερηθω τους τελευταιους drivers? το 2013 που το πηρα κοστισε 1400 δολλαρια… 8 χρονια μετα… θα πρεπει να κινηγαω distro που να εχει αυτους τους drivers; Τι στα σκατα αγωρασα με 1400 δολλαρια; Ποιος με υπολογιζει εμενα στο “planned obsolescence” της καθε Nvidia; Για αυτο χρειαζομαστε ανοιχτους drivers ανοιχτο firmware και ανοιχτο hardware. Οχι μονο επηδει το πιστευουμε. Αλλα και για πρακτικους λογους.

Τωρα… για τα social media… αν πιστευεις εσυ… οτι το data harvesting που κανει η Google, το Facebook το Τwitter και ολα τα αλλα social media που εχουν αγωρασει οι μεγαλες εταιριες… ειναι κατι καινουργιο στο οποιο αντιστεκωμαστε και λεμε δεν το θελουμε… εχεις ενα λαθος στην λογικη σου.

Θα ηθελα να διωξω το Skype απο το συστημα μου αλλα εχω αδερφια στο εξωτερικο με τα οποια συνεννοουμε. Θα ηθελα να μην μπαινω στο Facebook αλλα και παλι μιλαω με την μανα μου συν του οτι προσπαθω να βοηθησω νεους χρηστες με προβληματα απο διαφορες χωρες σχετικα με το GNU/Linux. Οι επιλογες μου να ακομα χρησιμοποιω τα ιδιοταγη αυτα social media ειναι αναγκαστικη μιας και δεν εχω την δυνατοτητα να επιρρεασω κανενος την γνωμη και να τους κανω να πανε σε αλλα προγραμματα/υπηρεσιες. Ειναι θεμα αριθμου των χρηστων και θεμα συγκεκριμενων ατομων με τα οποια θελω επαφη. Δεν σημαινει ομως οτι μου αρεσει αυτη η κατασταση και δεν σημαινει οτι θα το καταπιω… “για να κανω την δουλεια μου αφου δεν γινεται αλλιως”.

Αυτα και “Viva la revolution” απο μενα.

1 «Μου αρέσει»

Μιλουσαμε για τις Ολλανδικες χεστρες και τα τυποποιημενα ευρωπαικα και μη σπιτια και εσυ ως καλος πορωμενος harcore linux user βρηκες ευκαιρια να μιλησεις για τα κακα windows.
Αν το βρισκεις υγιες , συνεχισε το.

Και μετα φταιω εγω που σας λεω υποκριτες. Αν πιστευεις κατι τοσο σθεναρα , αν αντιτιθεσαι τοσο σθεναρα στις πρακτικες καποιας εταιριας , δεν χρησιμοποιεις τα προιοντα της. Βρισκεις ελευθερο/εναλλακτικο λογισμικο να κανεις την δουλεια σου. Αν δεν μπορεις να βρεις… ουπς… αλλαξε πιστευω αλλιως αλλα λες και αλλα κανεις. Τοσο απλα.

Και μετα αν γινει κανα εγκλημα , ψαχνουμε να βρουμε αν υπαρχουν καμερες που ισως επιασαν τις κινησεις των εγκληματιων… αλλα κατα τα αλλα αντιτιθεμεθα στις καμερες στους δημοσιους χωρους γιατι καταπατανε την ιδιωτικοτητα μας…σε…δημοσιο …χωρο. Ο παραλογισμος σε ολο του το μεγαλειο !!

Οχι δεν μιλαμε για τυφλοσουρτι. Μιλαμε για επαγγελματιες που εχουν συνηθισει και εχουν στησει ολοκληρη την δουλεια τους σε windows περιβαλλον και εργαλεια. Πηγαινε σε καποιον που χρησιμοποιει 3d modelling/designing εργαλεια ή την σουιτα της adobe και πες του , ξερεις ? Αστο το 3ds max , εχουμε το υποδυεστερο blender. Ασε το photoshop και το premiere , εχουμε gimp και δεν ξερωγω τι υποδυεστερο κυκλοφορει αντι του premiere. Ξεχνα ολα αυτα τα εργαλεια , και οσο τρεχουν οι δουλειες σου , μαθε νεα υποδυεστερα εργαλεια !! Δεν ειναι ολοι οι windows χρηστες , δημοσιοι υπαλληλοι που παιζουν πασιετζα. Καποιοι κανουν εξιδεικευμενη δουλεια συνειδητα και οχι τυφλοσουρτι.

Περι drivers.

Ειμαι ο πρωτος που κραζει τις εταιριες με τους drivers. Ημουν ο πρωτος που μισησε την nvidia , για πολλους λογους απο την εποχη που εξαγορασε την 3dfx και επειδη μετεπειτα για μεγαλο χρονικο διαστημα ειχε γραμμενο στα @@ της το optimus στα φορητα.
Αλλα αν εσυ ονειρευεσαι μια ουτοπια οπου μεγαλοι προγραμματιστικοι κολοσσοι θα ανοιξουν τους drivers τους , με το ονειρο θα μεινεις. Αυτες οι εταιριες βγαζουν το ψωμι τους απο αυτο.
Αν ανοιξουν τους drivers τους , τα blueprints απο το hardware τους , τον κωδικα τους , την επομενη μερα το κλεισανε το μαγαζι. Και αμα κλεισουν το μαγαζι ποιος θα κανει R&D ? Εσυ και εγω ? Ποιος θα βγαλει τις νεες καρτες , τους νεους επεξεργαστες , τους νεους δισκους , την νεα τεχνολογια ?
Αυτες οι εταιριες ειναι αναγκαιο κακο. Παραγουν τεχνολογια και μας παρακολουθουν. Οσο καλυτερα τα ισορροπησεις μεσα σου και …εξω σου…τοσο καλυτερα θα περασεις στην ζωη σου.
Κανε την επανασταση σου , θα νοιωσεις καλυτερα. Δεν θα καταφερεις τιποτα. Γιατι μαλλον δεν καταλαβαινεις πως δουλευουν τα πραγματα στον πλανητη Γη.

Και αν εσυ αγορασες μηχανημα με 1400 ευρω , ποιο ηταν το σχεδιο σου ? Να το χρησιμοποιησεις για το υπολοιπο της ζωης σου ? Δηλαδη οι εταιριες δεν θα ξαναπουλησουν οτιδηποτε ξανα , απαξ και ολος ο πληθυσμος της Γης αγορασει το προιον τους ? Οπως ειπα , μαλλον δεν καταλαβαινεις πως δουλευουν τα πραγματα στο πλανητη. Ή αρνεισαι να το καταλαβεις.
Και εγω πηρα φορητο 900 ευρω και μεσα σε 2 χρονια ημουν 2-3 γενιες στον επεξεργαστη πισω. Ε και ? Θα κατσω να κλαψω την μοιρα μου και να κραζω τις εταιριες που βγαζουν νεα τεχνολογια ? Really?

Θα ηθελα …θα ηθελα…αλλα φταινε οι αλλοι , που δεν αλλαζουν. Μπλα μπλα… ειτε πιστευεις σθεναρα κατι , αλλαζεις και ακολουθανε οι αλλοι , ειτε κανεις τουμπεκι , χαμηλωνεις το λαβαρο της επαναστασης και τις “κορωνες”. Γινε η αλλαγη που θες να δεις στον κοσμο … ετσι λενε κατι φιλοσοφοι.

Μου θυμιζεις τους χορτοφαγους που πουλανε οτι ειναι περισσοτερο φιλοζωοι απο τους υπολοιπους επειδη δεν τρωνε κρεας και παιζει να το κανουν και γιατι ειναι της μοδας σε τελικη αναλυση…Ενω εμεις που τρωμε κρεας δεν ειμαστε φιλοζωοι και θελουμε το κακο των ζωων…
Ετσι και οι “επαναστατες” του λινουξ. Επειδη βγαζετε πιο ψηλες κορωνες απο τους υπολοιπους , αυθαιρετα υποθετετε οτι εμεις συμφωνουμε με τις κακες πρακτικες των κακων εταιριων , ενω εσεις που ακουγεστε περισσοτερο ειστε οι αγνοι υποστηρικτες της επαναστασης.

Και εγω δεν γουσταρω ολα αυτα που κανουν οι εταιριες , αλλα δεν πεταγομαι σε καθε κουβεντα που αφορα Ολλανδικες χεστρες να μιλαω για microsoft , google , apple , facebook και σχετικες evil εταιριες.
Εχω επιγνωση οτι καλως ή κακως (κακως κατα πασα πιθανοτητα) εξαρτομαστε απο τα προιοντα ή/και τις πρακτικες αυτων των εταιριων και η οποιαδηποτε λεκτικη επανασταση πισω απο ενα πληκτρολογιο ειναι τοσο αποτελεσματικη , οσο και οι πορειες στο Συνταγμα με το νωχελικο βημα και τον φραπε στο χερι…

Οπως ειπα , τετοιες επαναστασεις , ειναι κυριως για να ικανοποιησουμε την ψυχολογια μας , τον εαυτο μας , τον αδαη περιγυρο μας , που θα μας περασει για ψαγμενους , να πουμε “ημουν και εγω στην πορεια…κρατουσα το πανο…αντεδρασα…”. Στην ουσια ομως δεν καταφερες τιποτα.

Γιατι αν νομιζεις οτι με το λεγε λεγε οι εταιριες αυτες θα πουν , ααα οκ να παρε τον κωδικα μας… συγνωμη που τον κρατουσαμε κρυφο… οαραματιζομαστε την ιδια ουτοπια και εμεις…πως δεν το καταλαβαμε… ετοιμασου να πεσεις απο το συννεφακι σου.

Α… ενταξει καταλαβα… αστο καλητερα αδερφε… δεν ειμαστε το ιδιο μηκος κυματος. Δεν αξιζει να τσακωθουμε… και στην ουσια… αν εγω ειμαι hardcore εσυ εισαι ακομα πιο hardcore απο την αντιθετη μερια. Αυτη τη στιγμη δεν ειμαι σε φαση για τσακωμο… και ουτε θα βαλω ολοκληρο το φορουμ να διαβαζει σεντονια για να ερθω σε αντιπαραθεση. Κατσε με τις ιδεες σου και ασε με εμενα στην ουτοπια μου και στο συννεφακι μου.

Καλη σου μερα και να σαι καλα.

4 «Μου αρέσει»

Απο τις μηχανες αναζητησης, πηγαμε στις κουρτινες και τις χεστρες και μετα πηγαμε στα τυποποιημενα λειτουργικα και λογισμικα. Εμενα μου αρεσει αυτο, με την προϋποθεση οτι εχει απαντηθει ικανοποιητικα το θεμα του νηματος. Γουσταρω… Για αυτο θα πω παρακατω και κατι για τις καμερες στους δημοσιους χωρους.
Δεν ξερω γιατι δεν αρεσει σε άλλους…

Το να εχουν καταγραφεί κινησεις εγκληματιων, ειναι κατι χρησιμο προφανως, το λιγοτερο που μπορεις να πεις, ειναι οτι τουλαχιστον θα αποφεχθει να κατηγορηθει καποιος αθωος. Το προβλημα με αυτες τις καμερες, ειναι το τι γινεται με το υπολοιπο υλικο που μαζευεται. Δεν ξερω ποιος εχει εμπιστοσυνη σε αυτους που κατεχουν και διαχειριζοντε τοι υλικο αυτο, εγω παντως δεν εχω εμπιστοσυνη οτι δεν θα χρησιμοποιηθει για κακοβουλο σκοπο ή κατι τετοιο…

Ελαχιστες φορες εχει χρειαστει να πρεπει σχεδον «αναγκαστικα» να χρησιμοποιήσω κατι που θεωρω «σαβουρα», πχ skype, και αυτο που κανω για τετοιες περιπτωσεις ειναι οτι εχω φτιαξει ενα live usb με την mx και στο οποιο κανω remaster. Εκει μεσα πεταω τη σαβουρα για να μην μπλεκεται στα ποδια μου, και αφηνω το συστημα μου καθαρο (οχι εντελως καθαρο, εχω και κατι ψιλά απο propietary για να μη στεναχωριεται και ο @mphxths :grin: ). Δεν ξερω αν σε βολευει κατι τετοιο…

-------

Γενικα παντως θα ελεγα οπως βολευεται ο καθενας, τις επιλογες μας θα ελεγα οτι μια χαρα μπορουμε να τις συζητησουμε-συγκρινουμε, αλλά δεν θα τις επιβαλουμε στους άλλους.

1 «Μου αρέσει»

Δυστηχως raik δεν μπορω να επιρρεασω τα αδερφια μου να χρησιμοποιησουν κατι που εγω το θεωρω σαβουρα (και οντως το Skype εμενα μου ειναι αχρηστο… απλα εχω τα αδερφια μου μεσα και σε περιπτωσεις που η μανα μου δεν μπορει να μας μιλησει μεσω facebook messenger [ενα αλλο αχρηστο για μενα αλλα αντε να την μαθεις 77 χρονων γυναικα] ενας απο τα αδερφια μου κανει 3 way call μεσω skype χρησιμοποιοντας skype credits). Σε ιδανικες συνθηκες θα ηθελα να κανω τους παντες να συνεννοουνται με ΕΛ/ΛΑΚ υπηρεσιες και προγραμματα… αλλα το μονο που μπορω να κοντρολαρω… ειναι τι κανω εγω. Δεν ειμαι ανθρωπος που θα εβαζε την ιδεολογια του πανω απο την οικογενεια του. Ο φιλος @mphxths δεν συμφωνει. Ε τι να κανουμε καλη καρδια. :slight_smile:

Ουτε εγω εχω εμπιστοσυνη σε αυτους που διαχειριζονται το υλικο αυτο. Ας παρουμε λοιπον το χειροτερο σεναριο. Οτι το υλικο αυτο θα χρησιμοποιηθει για τον χειροτερο σκοπο. Τι περιεχει αυτο το υλικο ? Εσενα και εμενα να περπαταμε στον δρομο , να ξυνουμε την μυτη και τον πισινο μας . Σε εναν δημοσιο χωρο… οπου η εννοια της ιδιωτικοτητας … δεν υπαρχει. Ελπιζω να ειναι αντιληπτο. Δημοσιος χωρος… ιδιωτικοτητα. Αντιθετες εννοιες.

Εκτος λοιπον αν εσυ και εγω , σε εναν … δημοσιο χωρο αποφασισουμε να βγουμε με τα βρακια μας ή τσιτσιδι με το πουλακι μας στα χερια , τοτε το οτιδηποτε αλλο κανουμε σε εναν δημοσιο χωρο ειναι ειτε υποπτο και εγκληματικο και εχουμε λογο να ανησυχουμε τι θα καταγραψουν οι καμερες , ειτε ανευ σημασιας αρα δεν εχουμε κανεναν λογο να ασχολουμαστε με το τι θα καταγραψουν οι καμερες.

Δηλαδη αδυνατω να καταλαβω γιατι θα πρεπει να με απασχολει τι θα κανει ο διαχειριστης του υλικου πλανα απο εμενα που περπαταω αμεριμνος , ξυνομαι , τρωω παγωτο , φασωνομαι με καποια γκομενα , κλπ , σε εναν δημοσιο χωρο… Αν μου διαφευγει καποια ιδιωτικη περιπτωση…σε δημοσιο χωρο που δεν θα επρεπε να πιασει η καμερα και δεν ειναι εγκληματικης φυσης και αρα εχω καθε λογο να την “προστατεψω” , ειλικρινα διαφωτισε με !

Δεν συμφωνω να πεταμε κορωνες επαναστασης σε καθε ευκαιρια , και μετα να λεμε “εε τι να κανω , δεν μπορω να πεισω τους αλλους , συμβιβαζομαι , τι αλλο να κανω , δεν γινεται , δυστυχως …”…

Δεν ξερω ποιο ειναι το πρακτικο νοημα δηλ. Να πεισετε τους υπολοιπους εδω μεσα ? Που μπορει να ειναι καλλιστα σε παρομοια κατασταση οπου δεν μπορουν να αποκλεισουν απο την ζωη τους για τους χ,ψ λογους μη ελευθερο λογισμικο ? Για αυτο λεω , οτι οι κορωνες ειναι κυριως για προσωπικη αυτοικανοποιηση :slight_smile: Ξερω ακουστηκε καπως αυτο…

Τεσπα δεν προκειται να συμφωνησουμε σε αυτο το θεμα , ποτε.

Ναι δεν ειναι παραξενη η απορια σου.
Μερικες περιπτωσεις που μου ερχοντε στο μυαλο ειναι, πχ κατι που να εχει σχεση με προσωπικου χαρακτηρα δεδομενα, ας πουμε δε θυμασαι καποιον κωδικο σε κατι και βγαζεις ενα χαρτακι απο το τσαντακι και το βλεπει ο άλλος απο την καμερα και σου περνει τα λεφτα. Φορας φουστα και τη σηκωνει ο ανεμος και φαινεται ο πισινος σου και μετα βγαζουν τη φωτογραφια σου στο ιντερνετ και μετα αισθανεσαι οτι εγινες ρεζιλι, ή πας σε καποιο gay parade και σε φακελωνουν ως «ανωμαλο» γιατι ετσι γουσταρουν, κλπ. Θα μου πεις σιγα τα ωα… Ναι για αυτο δεν γινεται και καμια φασαρια για τις καμερες σε δημοσιους χωρους. Το ολο θεμα, οσο σημαντικο μπορουμε να το θεωρησουμε, ειναι οτι θα ηταν καλο να ειναι εξασφαλισμενο με καποιο τροπο οτι περα απο λογικες χρησεις, πχ για κινησεις εγκληματιων ή για τη ρυθμιση της κυκλοφοριας των οχηματων κλπ, δε θα χρησιμοποιειται για κατι άλλο, οτι και να ειναι αυτο. Τυχαινει να εχω διαβασει τι λεει ο νομος σχετικα, και καλα τα λεει ο νομος θα ελεγα, αλλά αν οντως τηρουντε αυτα δεν ξερω.
Σε διαφωτισα;
Εντωμεταξυ αν πεταξεις κανα αποτσιγαρο στο δρομο και μετα σου ερθει προστιμο στο σπιτι, μην παραπονεθεις :grin:

Επιτρέψτε μου μια μικρή παρέμβαση:

Ως προς το «άνευ σημασίας» και την ψευδαίσθηση που έχουμε εμείς για αυτό, μπορείς να διαβάσεις μερικά πράγματα παρακάτω (παράγραφος 2).

https://www.aclu.org/other/whats-wrong-public-video-surveillance

Γενικά, το θέμα της παρακολούθησης είναι πολύπλοκο και ο «μέσος καθημερινός άνθρωπος» δεν έχει επαρκή ενημέρωση και γνώση ώστε να σχηματίσει σφαιρική άποψη. Εγώ θα αναφέρω απλά ότι οι περισσότερες σχετικές έρευνες συγκλίνουν στο ότι οι κάμερες σε δημόσιους χώρους -έτσι όπως εφαρμόζονται μέχρι σήμερα- έχουν περισσότερα αρνητικά παρά θετικά, με επιπλοκές ακόμα και στην ψυχοσύνθεση των ατόμων.

1 «Μου αρέσει»

Αυτα που βλεπεις στις ταινιες , που ζουμαρει μια καμερα απο του διαολου την μανα χωρις αλλοιωση της εικονας , ελπιζω να καταλαβαινεις οτι ειναι επιστημονικη φαντασια … :slight_smile:

Αυτο ναι , ή να σε καταγραψουν οταν εχεις κατεβει σε καποια πορεια… Ποσες λοιπον περιπτωσεις εχουν καταγραφει , σε προοδευτικα κρατη ? Δεν μιλαμε για καμμια Βορεια Κορεα ή Κινα ή Ιραν . Δηλαδη να βουτηξαν εναν ανθρωπο επειδη τον ειδαν σε πορεια του ΠΑΜΕ ας πουμε ? Αν σε καποιο υπογειο , σε καποιον σερβερ απλα υπαρχουν πλανα και ταυτοτητες και φακελωματα και πιθανη μελλοντικη χρηση… μπορει και ειναι πιθανον…αλλα αμα δεν αλλαξει το πολιτευμα σε καμμια δικτατορια , η πιθανοτητα το υλικο αυτο να χρησιμοποιηθει ενεργα , ειναι μηδαμινη.
Ολες οι αλλες περιπτωσεις που αναφερεις με φουστες και βρακια :slight_smile: δεν ειναι αξιες αναφορας σορρυ… Οταν η αλλη φοραει φουστα ή κανα μινι ή κανα ξωβυζο , απλα θελει να δειξει πραμα , και το ξερει. Το οτι το “γραφει” και η καμερα , ειναι παραπλευρη απωλεια :slight_smile:

Εχω κρατησει σκουπιδια στα χερια μου για εκατονταδες μετρα μεχρι να βρω καδο… Τα μισα σκουπιδια απο αυτα που εχω πεταξει εγω σε καδους , αν πετουσαν ολοι οι κατοικοι της Αθηνας , θα ηταν λαμπικο τωρα…
Και δεν το εκανα για να μην με γραψει καποια καμερα. Μιλαμε επι εποχες 80-90… απλα ετσι ενοιωθα , ετσι εκανα. Και ακομα την ιδια νοοτροπια εχω.
@anon54176929
Δεν διαβασα ολο το αρθρο , μονο τις αριθμημενες επικεφαλιδες. Θα σου πω κατι πολυ φιλοσοφημενο. Αν ψαχνεις να βρεις το λαθος , το κακο , το στραβο , θα το βρισκεις παντα.
Το ιδιο ισχυει και προς την αλλη κατευθυνση.
Το #1 , ειναι τελειως ανυποστατο. Πολλα εγκληματα εχουν εξιχνιαστει λογω καμερων στους δρομους ή απο καταστηματα ή σπιτια. Παμπολλα ομως. Αρα ναι ειναι “effective”.
To #2 , προφανως και ειναι βασιμο σε μεγαλο βαθμο , μιας και δεν ζουμε σε εναν αγγελικα πλασμενο κοσμο. Οι “χειριστες” των καμερων ειναι καθημερινοι ανθρωποι… αρα αν αυτοι “εγκληματισουν” ας αναλογιστουμε τι πηγε στραβα στην ανατροφη τους. Ας δημιουργησουμε καλυτερους ανθρωπους αρα και καλυτερες κοινωνιες. Τοσο απλα.
Τελος τα περι ψυχοσυνθεσης τα ακουω βερεσε. Ειναι αυτο που λεω εδω και χρονια. Οι νεες γενιες εχουν γινει μαλθακες , φλωρικες. Στα χρονια μου , οταν ημουν μικρο παιδι , βγαιναμε στους δρομους , παιζαμε , χτυπαγαμε , βριζομασταν , λερωνομασταν , υπηρχε τραμπουκισμος , λειπαμε ωρες απο το σπιτι μας … και δεν παθαμε τιποτα. Ψυχολογικα εξελιχθηκαμε μια χαρα. Τηρουμενων των αναλογιων :slight_smile:
Εδω την σημερον ημερα ο αλλος γρατζουνιζεται και τρεχει στα εξωτερικα ιατρεια. Του μιλαει αποτομα καποιος και αυτοκτονει επειδη δεν το αντεξε…
Δηλαδη καπου η κοινωνια , οι ανθρωποι , παραεγιναν ευθικτοι και ευθραστοι. Και φτανουμε να λεμε οτι η υπαρξη καμερων θα εχει επιπλοκες ακομα και στην… ψυχοσυνθεση των ατομων ? Εκει φτασαμε ? Σοβαρα τωρα ?
Εβρισε λιγο ο Λινους , χαμος … politically correctness και δεν συμμαζευεται… Δεν κοιταμε το efficiency των πραγματων αλλα την επιφανεια… Καπου πρεπει να υπαρχει η χρυση τομη…μια ισορροπια.

Σύμφωνα με ποιο κριτήριο; Την προσωπική άποψη του καθενός; Παραθέτω άλλο άρθρο από την ίδια πηγή αλλά για εντελώς διαφορετική χώρα και 13 χρόνια μετά (άρα υποτίθεται περισσότερη γνώση, εξελιγμένα συστήματα κλπ.):

Θα μου επιτρέψεις να τονίσω δύο σημαντικές αναφορές:

First, it followed a trend of government officials acknowledging the ineffectiveness of some surveillance tools. These announcements often fly under the radar, but it’s worth noting that even the greatest proponents of mass surveillance occasionally admit to its shortcomings.

The second point is that Lincoln’s police department did something that too few authorities do, which is to actually monitor and audit the performance of a surveillance technology.

Παρεμπιπτόντως, το προηγούμενο #1 που έκρινες ανυπόστατο αφενός μεν λέει ότι η -γνωστή τοις πάσι- ύπαρξη καμερών στη Βρετανία δεν απέτρεψε καν τρομοκρατικές ενέργειες σε δημόσιους χώρους, αφετέρου δε παραθέτει δύο διαφορετικές έρευνες που έκανε το αντίστοιχο Υπουργείο Εσωτερικών (2002 και 2005) και συμπεραίνουν και οι δύο ότι οι κάμερες δε μείωσαν την εγκληματικότητα.

Αλλά μάλλον δεν ξέρουν καλά αυτοί, αφού «πολλά εγκλήματα έχουν εξιχνιαστεί λόγω καμερών στους δρόμους ή από καταστήματα ή σπίτια».

Να τα ακούς όπως θέλεις αλλά να διαβάζεις και τίποτα σχετικό, ναι; Απλά για την ενημέρωση ρε παιδί μου. Δεν έχει καμία σχέση το θέμα με PC και λοιπά ηλίθια. Το ότι η ανθρώπινη προσωπικότητα και συμπεριφορά αλλοιώνονται όταν γνωρίζουμε πως παρακολουθούμαστε είναι «μαλθακότητα» λες;

Νομίζεις ότι εσύ θα ήσουν ο υπέροχος εαυτός σου αν καταγραφόταν κάθε σου κίνηση 24/7 και το ήξερες;

2 «Μου αρέσει»