Χρειάζομαι καλό παρασκήνιο επιφάνειας εργασίας

Γεια σας φίλοι μου,
Πρόσφατα εγκατέστησα Ubuntu 22.04.1 στο laptop μου. Ενώ συνήθως βρίσκω ένα ωραίο φόντο για την επιφάνεια εργασίας , αυτή τη φορά δυσκολεύομαι πολύ να βρω ένα. Μπορεί κάποιος να προτείνει ένα φόντο με accent color το πορτοκαλί;
Ευχαριστώ πολύ,
Χριστόφορος

1 «Μου αρέσει»

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το νήμα, όλο και κάτι ωραίο θα βρεις :

Επίσης site που χρησιμοποιώ για ωραία wallpapers είναι το παρακάτω, μια αναζήτηση με τον όρο orange βγάζει :

Τέλος, ένα προσωπικό αγαπημένο από τις παλιές καλές ημέρες (Ubuntu 8.04) :

5 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ! Μου άρεσε πολύ ένα από το νήμα που μου έστειλες!

1 «Μου αρέσει»

Ααχχ… τι μου θυμισες…!!!
Αυτο ηταν το πρωτο μου Linux που εγκαταστησα στο παλιο μου λαπτοπ.
Υπεροχες μερες περασα!!

3 «Μου αρέσει»

Αυτό έχω εγώ στον δικό μου υπολογιστή εδώ και χρόνια.

2 «Μου αρέσει»

Λίγο πιο funky αυτό· έχει πολλά παρόμοια.

1 «Μου αρέσει»

Ανεβάζω και εγώ παιδιά ένα για κινητό που έκανα μόνος μου με το νέο λογότυπο Ubuntu.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ πάω συνήθως στο unsplash.com
550+ Orange Background Pictures | Download Free Images on Unsplash

2 «Μου αρέσει»

Το stable-diffusion αποτελεί πλέον σταθμό στην ιστορία της τέχνης χωρίς υπερβολές.
Με χρήση της τεχνητής νοημοσύνης.
Για παράδειγμα:
Orange mountains
https://lexica.art/?q=Orange+mountains
Ή ακόμα πιο προχωρημένα, περιφραστικά για τη δημιουργία εικόνων από κείμενα.
https://lexica.art/prompt/17a42ae5-2846-4ebe-8243-ccd4e7e3c5c4.
Με μια προειδοποίηση όμως από τους δημιουργούς.
"Don’t be a jerk "
Ας κρατήσουμε λοιπόν τη συμβουλή τους.

7 «Μου αρέσει»

Αν θέλεις καλά wallpapers, μπορείς να ρίξεις μια ματιά από αυτά που προσφέρει το KDE. Είναι απλά υπέροχα κατά τη γνώμη μου.

Τι διαμαντάκι μας αποκάλυψες φίλε @nikaskonstantinos? :grinning:

2 «Μου αρέσει»

@christ0s Εδώ και ένα μήνα συμβαίνουν κοσμογονικές αλλαγές, στον συγκεκριμένο χώρο(δημιουργία εικόνας από κείμενο).
Οι δημιουργοί του dalle 2, αναγκάστηκαν λόγω της απήχησης του ανοικτού κώδικα stablediffusion, να άρουν τους περιορισμούς και τις λίστες αναμονής.
Ο @Emad του stablediffusion απολογήθηκε δημόσια μέσω του GitHub και ζήτησε συγγνώμη από τον @Automatic1111 ο οποίος μέχρι στιγμής έχει δημιουργήσει το πιο διαδεδομένο πρόγραμμα διεπαφής ιστού για το stablediffusion, επειδή τον κατηγόρησε ότι χρησιμοποιεί “δανεισμένο” κώδικα.
Αν έχετε το κατάλληλο υλισμικό μπορείτε να εγκαταστήσετε σε αυτό το προαναφερθέν web - UI.

Για τυχόν μηνύματα σφαλμάτων υπάρχουν τα αντίστοιχα issues.
Διαφορετικά υπάρχει δυνατότητα να το τρέξουμε στο colab της Google.
Επαναλαμβάνομαι, όμως πρέπει να τονίσουμε για άλλη μια φορά, ότι πρόκειται για μια τεχνολογία με πολλά ηθικά διλήμματα στα οποία πρέπει να δώσουμε μεγάλη προσοχή.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπερα σας…
Τι λετε γι αυτο εδω…;;
Debian and Ryzen

1 «Μου αρέσει»

για πορτοκαλι accents συγκεκριμενα δεν ξερω, αλλα αν θελεις ομορφες εικονες για το desktop, τα wallpapers του xfce ειναι μια πολυ καλη επιλογη. εχουν πολυ ομορφα wallpapers με τοπια και abstract, που φερνουν παρα πολυ σε μακ. και αν ειναι κατι που ξερουν πολυ καλα στην απλ ( και ξερουν πολυ καλα να μιμουνται στο xfce :joy: :stuck_out_tongue_closed_eyes:), ειναι ο σχεδιασμος. οποτε σιγουρα δεν θα απογοητευτεις

Το Ubuntu 22.10, έχει, ομολογουμένως, ωραία default wallpapers. Δείτε εδώ τον διαγωνισμό :

και μια αγαπημένη που μπήκε στην διανομή :

3 «Μου αρέσει»