Αυτοματη εκκινηση VPN

Στο KUBUNTU πως γινεται να ξεκιναει Vpn με την εκκινηση του συστηματος;
Καθε φορα τρεχω την εντολη
sudo cyberghostvpn --traffic --country-code ΧΧ --connect

Ο πιο απλός τρόπος που μπορώ να σκεφτώ

mkdir -p ~/.config/autostart/
cd ~/.config/autostart/
touch vpnstart.sh

άνοιξε το με έναν editor και μέσα βάλε

#!/bin/bash
cyberghostvpn --traffic --country-code ΧΧ --connect

και τέλος το μετατρέπεις σε εκτελέσιμο

chmod +x vpnstart.sh

και λογικά στο επόμενο reboot θα είσαι οκ

2 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστω για την βοηθεια αλλα δεν δουλευει…

νομίζω η παραπάνω λύση δεν έχει δικαιώματα sudo…
Θα πρέπει να το βάλεις πιο βαθιά στο σύστημα…

Δεν έχω κάποιο πρόχειρο συγκεκριμένο τρόπο, γιατί δεν έχω ασχοληθεί, αλλά θα σκεφτόμουν για το systemd. https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd

Δεν έχεις άδικο, και εγώ που έχω VPN Windscribe τρέχει ως service.

Ξέχασα να πω, δες μήπως το cyberghost έχει έτοιμο service για να το κάνεις enable. Μπορεί να το έχουν φτιάξει οπότε απλά να ακολουθήσεις τις οδηγίες τους για να μην προσπαθείς να επανεφεύρεις τον τροχό φτιάχνοντας δικό σου.

1 «Μου αρέσει»

Οταν τρεχω την εντολη βγαινει η διεργασια

δεν ψάχνεις να βρεις διεργασίες, ψάχνεις να βρεις αν υπάρχει έτοιμος τρόπος για υπηρεσία.
δες

man cyberghostvpn

αν δεν έχει man τότε ίσως

cyberghostvpn --help

ή σκέτο

cyberghostvpn

αλλιώς γούγλισμα ή ρωτάς τούς ίδιους.

Θεωρητικά φυσικά μπορείς πάντα να φτιάξεις μια δική σου, αλλά θέλει λίγο διάβασμα.

Αν θέλεις να δηιμουργήσεις ένα service στο system, που να τρέχει ένα script. Μπορείς να κάνεις τα ακόλουθα.
Μπές στον φάκελο :
/etc/systemd/system
Δημιούργησε ένα καινούριο αρχείο με το όνομα cyberghostvpn.service (θα χρειαστείς δικαιώματα root) το οποίο να περιέχει κάτι σαν αυτό :

[Unit]
Description = connecting to cyberghostvpn
After = network.target

[Service]
ExecStart = /το/απόλυτο/μονοπάτι/στο/script/σου

[Install]
WantedBy = multi-user.target

Στη συνέχεια τρέξε το παρακάτω :
# systemctl enable cyberghostvpn.service
και πήγαινε και δημιούργησε στο απόλυτο μονοπάτι που έθεσες, το script αρχείο που σου πρότεινε ο @billniakas, το οποίο πρέπει να είναι εκτελέσιμο.
Δεν είμαι ιδιαίτερος fan του systemd, τα έκανε όλα πιο χοντροκομμένα.

3 «Μου αρέσει»

Τώρα θα πω μια μπακάλικη λύση που είχα βρει κάποτε όταν στο sparky linux δεν είχα καταφέρει να εγκαταστήσω την αλλαγη της γλώσσας στο πληκτρολόγιο. Λοιπόν, δεν ξέρω το KDE τι εφαρμογές έχει για autostart. Αν δεν βγάλεις άκρη και θες να δοκιμάσεις μια χαζή λύση, πήγαινε στο .bashrc (είναι στο home και το βλέπεις αν εμφανίσεις τα κρυφά αρχεία), άνοιξέ το με οποιαδήποτε εφαρμογή κειμένου (π.χ. kate στο KDE) και γράψε στο τέλος την εντολή που θες για το VPN. Μετά το σώζεις και για να ξεκινήσεις το VPN μόλις ξεκινήσεις ατο σύστημα, απλά άνοιξε το τερματικό.
Μην βαράτε οι πιο παλιοί!

το πρόβλημα με όλες αυτές τις «μπακάλικες» λύσεις, δεν είναι ότι είναι μπακάλικες, είναι ότι έχουν δικαιώματα χρήστη, ενώ εδώ θέλουμε δικαιώματα συστήματος.

Η λύση τού Maras λογικά θα πρέπει να δουλεύει.

Πριν από πολλά χρόνια είχα τέτοια επιλογή, και αν δεν κάνω λάθος γίνεται απ τον network manager (τικάρεις την επιλογή automatically connect to vpn) αφού πρώτα εγκαταστήσεις opvn και το αρχείο .conf για την τοποθεσία (χώρα) που επιθυμείς. Για παράδειγμα:
https://askubuntu.com/questions/1128701/how-can-i-automatically-connect-to-wifi-openvpn-on-startup-resume-when-automa

Ναι. Αυτο το καταφερα.
Αλλα δεν μου βγαζει για αυτοματη συνδεση μετην εναρξη.
Η επιλογη ειναι ανενεργη.

Καλησπέρα στην παρέα.
Δοκίμασε να γραψεις την εντολή στο /etc/rc.local
Δεν το έχω τσεκάρει
Μία άλλη πρόταση είναι το cron