Αρχιτεκτονική Amd64 σε arm64, γίνεται;

Πως μπορούμε να τρέξουμε μία εικονική μηχανή ή linux containers ή docker containers, αρχιτεκτονικής Amd64 κατά προτίμηση debian, σε arm 64 bit λειτουργικό;
Ειδικότερα σε raspberry pi.

Για Docker Containers μάλλον δύσκολο. Για εικονικές μηχανές δοκίμασε το qemu. Αλλά κάτι μου λέει πως αυτό είναι μόνο εφικτό θεωρητικά (αν είναι), αλλά στην πράξη η απόδοση θα είναι χάλια. Δεν το έχω δοκιμάσει.

1 «Μου αρέσει»

Δοκίμασε με vbox είναι πιο εύκολο στην χρήση από ότι έχω δει στα γρήγορα.
Το qemu θέλει κάποια πραγματακια ενεργοποιημένα στον κερνελ και ίσως σε βάλει σε μπελάδες.
Δοκίμασε και ότι ξεκαθαρίσεις.

1 «Μου αρέσει»

Με αυτό σίγουρα δεν θα γίνει δουλεία. Το Virtual Box δεν κάνει εξομοίωση, οπότε θέλει τα πάντα να είναι ίδιας αρχιτεκτονικής επεξεργαστή. Και η απόδοση θα είναι σχεδόν ίδια, είτε τρέχεις το λειτουργικό απευθείας, είτε το τρέχεις μέσα απο μια εικονική μηχανή.

Το qemu όμως μπορεί να λειτουργήσει και σαν emulator σχεδόν για οτιδήποτε. Να τρέξεις arm σε x86 είναι εύκολο. Τα πράγματα θα τρέξουν πολύ πιο αργά, αλλά επειδή χρησιμοποιείς ένα ισχυρό επεξεργαστή να εξομοιώσεις ένα πιο αδύνατο δεν είναι αισθητό. Το αντίθετο γίνετε, αλλά η διαφορά στην ισχύ των επεξεργαστών εδώ θα φανεί πολύ έντονα.

2 «Μου αρέσει»

Επίσημα δεν έχω δει κάτι μόνο θεωρητικά με λίγο hack

1 «Μου αρέσει»