Απλή μετονομασία αρχείων με την εντολή "rename"

Κάποιος φίλος των Linux ρώτησε στο Telegram πώς μπορεί να μετονομάσει μια σειρά αρχείων με μορφή:

[GR] show S01E01.mkv
[GR] show S01E02.mkv
[GR] show S01E03.mkv
[GR] show S01E04.mkv
[GR] show S01E05.mkv
[GR] show S01E06.mkv
[GR] show S01E07.mkv
[GR] show S01E08.mkv
[GR] show S01E09.mkv

αφαιρώντας το [GR] (μαζί με το κενό του) από την αρχή του ονόματος του αρχείου.

Ένας εύκολος τρόπος από command line είναι χρησιμοποιώντας την εντολή “rename”.

rename -v "[GR] " "" *

(Αντικαθιστά το "[GR] " (με κενό/space μετά το ]) με “”, δηλαδή τίποτα, ουσιαστικά εξαλείφοντας το κομμάτι που δεν θέλουμε. Το -v είναι απλά verbose για να δεις τι έκανε.)

Μπορούμε να εγκαταστήσουμε το πρόγραμμα “rename” με τις εξής εντολές:

Σε Ubuntu/Debian:

sudo apt-get install rename

Σε Fedora/CentOS (προσοχή, το πρόγραμμα λέγεται prename):

sudo dnf install prename

Σε Arch/Manjaro/Endeavour (προσοχή, το πρόγραμμα λέγεται perl-rename):

sudo pacman -Syu perl-rename

Γράψτε αν θέλετε παρακάτω άλλους τρόπους μετονομασίας των αρχείων (γι’αυτή την περίπτωση).

7 «Μου αρέσει»

Ο file manager του gnome αν επιλέξεις πολλά αρχεία και πας να τα μετονομάσεις εμφανίζει πολλές επιλογές για μαζική μετονομασία. Το παράδειγμα που αναφέρεις είναι μία δυνατότητα. Δες εδώ ένα παλιό μου άρθρο: Μαζική μετονομασία αρχείων με το Gnome Files

5 «Μου αρέσει»

Άλλος, πιο απλός τρόπος μετονομασίας, για να αφαιρέσεις τα πρώτα 5 γράμματα ενός ονόματος, χωρίς να εγκαταστήσεις επιπλέον προγράμματα, είναι και ο εξής:

for x in *;do mv -v $x ${x:5};done
4 «Μου αρέσει»

Στο διαχειριστή αρχείων Nemo (βλέπε Cinnamon), αν πας Edit→Preferences→Behavior, κάτω κάτω έχει μια επιλογή που γράφει “Bulk Rename” και μετά “Command to invoke when renaming multiple items”, με ένα πεδίο δεξιά. Μέσα στο πεδίο είναι γραμμένο το πρόγραμμα που καλείται, όταν επιλέξεις πολλά αρχεία σε ένα φάκελο, κάνεις δεξί κλικ και πατήσεις “rename”. Στο Mint (Cinnamon) το πεδίο γράφει “bulky” εξ αρχής, και το πρόγραμμα είναι προεγκατεστημένο. Όταν το ανακάλυψα, ως γνωστός και τίμιος κόπυ-παστεράς, το έγραψα στο αντίστοιχο σημείο-που στην αρχή της εγκατάστασης είναι άδειο- στο Arch+Cinnamon (αφού πρώτα εγκατέστησα το bulky από AUR), και δούλεψε κανονικά.

4 «Μου αρέσει»

Για κάποιο λόγο ενώ στο debian 11 το είχε ενεργοποιημένο, στα debian 12 δεν έχει εντολή στο κενό, και δεν βρίσκω στα αποθετήρια και το πακέτο “bulky”. Δεν θυμάμαι πια εντολή καλούσε στα 11 αλλά σίγουρα το είχα χρησιμοποιήσει επιτυχώς.

1 «Μου αρέσει»

Στο μενού, στις εφαρμογές, είναι καταχωρημένο ως “File Renamer”. Ανοίγοντάς το και πατώντας “About”, έχει link ονόματι “Website”, που οδηγεί εδώ:

Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό.

1 «Μου αρέσει»

Πρώτα μπορεί να τρεχθεί η εντολή με -n, δηλαδή

rename -n -v "[GR] " "" *

που θα κάνει ένα dry-run και θα δείξει τι αλλαγές θα πραγματοποιηθούν.

@SpyrosK

χωρίς να εγκαταστήσεις επιπλέον προγράμματα

Βέβαια η rename είναι στο πακέτο util-linux που σχεδόν όλες οι διανομές έχουν εγκατεστημένο.

2 «Μου αρέσει»