AntiX Linux: η Ελαφρύτερη Διανομή - μετά από δοκιμές

Έχοντας στο σπίτι Linux Mint (παλιά με Cinammon και τώρα με Xfce) και αφού δοκίμασα διάφορες ελαφριές διανομές (Lubuntu, Lite, Mx που δεν είναι ελαφριά, Sparky κ.α.) κατέληξα ότι η AntiX πραγματικά ανασταίνει ό,τι παλαιό.
Πχ
1)αφού γίνει η έναρξη, η κατανάλωση RAM στα 32bit είναι περίπου 70mb!!
2) βλέποντας οτιδήποτε στο youtube καταναλώνει συνολικά κάτω από 400mb RAM.
3) και όλα αυτά στην “πλούσια έκδοση” , με LibreOffice κλπ.

Τα μειονεκτήματα:

  1. προβληματίζει με κάποιες κάρτες γραφικών. Δε μπόρεσα να βρω λύσεις, ακόμη και αν κάποια στιγμή δούλεψε με live usb.
  2. όσον αφορά τη φιλικότητα (για πρώην χρήστες Windows) είναι ότι δε βρήκα τον τρόπο να “αποθηκεύω” στην επιφάνεια εργασίας ή στη μπάρα εργασιώ
6 «Μου αρέσει»

καλως ηλθες @Cottacd35
οταν λες να αποθηκευεις; εννοεις να φτιαξεις καποιο shortcut καποιου προγραμματος;
μηπως τοτε να εριχνες μια ματια στο φορουμ του antix καταρχην; πχ βλεπω αυτο → https://www.tapatalk.com/groups/antix/create-shortcut-t6226.html
γενικα καλο ειναι οι χρηστες, ειδικα αυτοι που εχουν ερθει προσφατα απο windows, να κοιτανε και το φορουμ της διανομης με την οποια ασχολουντε. Αυτο το λεω γιατι αυτοι οι χρηστες μαλλον ξεχνανε οτι εχουν τετοια δυνατοτητα.

2 «Μου αρέσει»

Καλώς τον
Να φανταστώ ότι το αντιΧ το έχεις με IceWM ή έβαλες κάτι άλλο;
Γενικά τα wm δεν έχουν ενεργή επιφάνεια εργασίας, είναι απλά ένας κενός χώρος που μπορούν να απεικονίζονται windows.
Μπορεί κάποιος filemanager όμως να λειτουργεί σαν επιφάνεια εργασίας, pcmanfm, spacefm, κλπ όπου η επιφάνεια γίνεται κάποιος υποφάκελος που θα ορίσεις ή από default ειναι το ~/Desktop /home/username/Desktop
% pcmanfm --desktop
Μπορεί το ίδιο να έχει και background καποια φωτογραφια.
Δες το pcmanfm --help να δεις, ή όποιο filemanager έχεις. Το pcmanfm πάντως είναι σίγουρο και σταθερό.

To μπάρα εργασιών δεν ξέρω καν τι είναι, κάποιο panel (tint, lxpanel, lxqtpanel, xfce4-panel …?

Ενδιαφέροντα όλα αυτά, αλλά από την στιγμή που κάποιος κάνει αρκετές υποχωρήσεις στην χρήση τού υπολογιστή ώστε πχ αποδέχεται ότι δεν θα τρέξει firefox, ανοίγει ο δρόμος και για μη λίνουξ επιλογές. πχ

  • FreeDOS
  • ReactOS
  • Haiku
  • MINIX3

(από αυτά δεν έχει ακόμα τύχει να χρησιμοποιήσω Reactos και minix)

2 «Μου αρέσει»

Πράγματι το AntiX είναι πολύ καλό λειτουργικό για “παλιούς” υπολογιστές. Φαίνεται ο Σαλονικιός έχει κάνει πολύ καλή δουλιά (μη ξεχάμε ότι αυτός είναι πίσω από το ΜΧ, πρώτο και με διαφορά λειτουργικό σε δημοφιλία!). Τώρα, αν και είμαι αιώνιος πρωτάρης…!, διαπίστωσα ότι στην επιφάνια εργασίας καρφιτσώνεις ότι θέλεις αλλά εμφανίζεται σε ειδικό φάκελο που υπάρχει στο φάκελο “αρχεία”, ενώ για να βγάλω την εφαρμογή που θελω στην επιφάνια εργασίας με shortcut έκανα το εξής:
κλικ “αρχεία” - αναιβηκα στο root - usr - share - applications, διαλέγω την εφαρμογή που θέλω και την “σέρνω και την αφήνω” στη επιφάνεια εργασίας. Δατς ολλ!

Το AntiX κυριολεκτικα ανασταινει πεθαμενους (υπολογιστες).
Δοκιμασμενο σε 4/5 διαφορετικα αρχαια λαπτοπ με ΧP και 512ΜΒ RAM και κατι περιεργες AMD καρτες γραφικων.

1 «Μου αρέσει»

Το boot στην επιφάνεια εργασίας δεν είναι ανάσταση … είναι ασθενής με μηχανική υποστήριξη που απλά κουνάει τα μάτια.
Με αλλά λόγια τι μπορεί να κάνει είναι το μηχάνημα αυτό.
Ακόμα και ένα RPi είναι πιο φτηνό και γρήγορο από αυτά

1 «Μου αρέσει»

ok, αν εχεις κανα τετοιο μηχανημα να μου το δωσεις, εγω το θελω :grinning:
με ενδιαφερει η αρχαιολογια :grinning:

  1. Διδακτική χρησιμότητα
  2. Ρετρό χρησιμότητα (πχ μπορεί να θέλεις να διαβάσεις δισκέττα)
  3. Οικολογική συνείδηση (είναι πολύ κακό για το περιβάλλον να τα πετάμε)
1 «Μου αρέσει»

Δεν πετάμε !!! Ποτε !!! Οικολογία πάνω απ όλα

2 «Μου αρέσει»

Αν δεν το έχεις καταλάβει δεν είμαι θερμός οπαδός τής ανακύκλωσης. Δυστυχώς η «ανακύκλωση» δεν είναι καθόλου οικολογική σε πολλές περιπτώσεις, και ειδικά στούς υπολογιστές.

1 «Μου αρέσει»

Με την έμφαση για το antiX ότι ανασταίνει παλαιούς υπολογιστές περνιέται πολλές φορές η εντύπωση ότι είναι μόνο για τους παλαιούς. Είναι αρκετά πιο γρήγορο από παρόμοια εγκατάσταση debian ακόμα και στον πιο καινούργιο υπολογιστή.

2 «Μου αρέσει»