Ανεπιτυχής δοκιμή στον ήχο, σε SpiralLinux os (debian11) και άλλες απορίες.

Σε νέα εγκατάσταση SpiralLinux os, ενώ λειτουργούν οι ήχοι του συστήματος και των πλήκτρων και των εφαρμογών, δεν λειτουργεί το τεστ του ήχου στις ρυθμίσεις.


Εικόνα 1. Δοκιμή ήχου σε spiralinux.


Εικόνα 2. Δοκιμή χωρίς αποτέλεσμα.

Η διανομή ακόμα και σε gnome 3.38.5 με extensions είναι πολύ γρήγορη όντως.
Θα ακούσω και τον @DarkGoth και θα προσθέσω και xfce4.
Τέλος, πως θα μπορούσα να αλλάξω τον κόκκινο χρωματισμό, της διεπαφής που υποσυνείδητα, για μένα τουλάχιστον, σε συνδυασμό με το λευκό θέμα λειτουργεί απαγορευτικά :no_entry_sign:
Αξίζει να σημειωθεί ότι το λογότυπο του spiralinux, μου θύμισε τον δίσκο της Φαιστού.

Λέτε τελικά ο δίσκος της Φαιστού να συμβολίζει κάποιο λειτουργικό (linux) σύστημα της αρχαιότητας; :thinking:

Σημείωση: :rofl: :sweat_smile:

sound3=2022-06-22_23-36
Πηγή: https://spirallinux.github.io/

sound4-2022-06-22_23-37
Πηγή: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fc/Δίσκος_της_Φαιστού_πλευρά_Α_6380.JPG/250px-Δίσκος_της_Φαιστού_πλευρά_Α_6380.JPG

αυτο τι backend χρησιμοποιει για τον ηχο? pulseaudio, η, το pipewire? αν και για debian based, λογικα θα εχει pulseaudio. το pipewire το εχει δει κυριως σε ουμπουντοοειδη. επισης, ποσες καρτες ηχου εχεις? αν εχεις pulseaudio εγκατεστησε το pavucontrol και δες την ωρα που κανεις το τεστ, αν ειναι κατι muted, η, μηπως το τεστ γινεται σε αλλη καρτα και δεν το ακους. γιατι για να δουλευουν οι ηχοι παντου εκτος απο το τεστ, εμενα προς τα’κει παει το μυαλο μου. αν ηταν γενικο προβλημα ηχου θα ειχες και αλλου προβληματα

για το xfce, αν το βαλεις τελικα, μπορω να σε πω αρκετα πραγματακια να το φτιαξεις ομορφο, μοντερνο και εμφανισιμο. μην βλεπεις τα δικα μου συστηματα που τα εχω κανει γκοθομαυρα. εχω επιλογη να τα κανω και εντελως macOS. αν δουλευεις το συστημα σε χαμηλο φωτισμο επελεξε σκουροχρωμο θεμα, γιατι τα ανοιχτα ειναι πολυ κουραστικα. ενα κλασσικο σκουρο ομορφο θεμα ειναι το adwaita dark αν θελεις να «macιζει» το γραφικο, και το breeze dark αν θελεις να «androidιζει»

ο δισκος της φαιστου μαλλον ηταν ενα αρχαιο live cd debian

2 «Μου αρέσει»

Όντως pavucontrol έχει.
Δεν βρίσκω άκρη.
Ξανακάνω εγκατάσταση.

Σε μερικα συστηματα το τεστ της καρτας ηχου δεν δουλευει αν και κανονικα θα επρεπε. Αυτο δεν σημαινει οτι το συστημα δεν εχει ηχο. Θα σου προτινα να ριξεις ενα youtube video στον browser της προτιμησης σου και να βαλεις την ενταση σε οποιο σημειο ειναι ευακουο και μετα να δεις αν δημιουργουντε σπασιματα… (crackles) η τιποτα αλλα θεματα. Ριξε και το supertuxkart για να δεις αν στα παιχνιδια σου κανει τιποτα θεματα ή ριξε καποιο MP3 στο audacious η στο VLC (οτι χρησιμοποιεις). Μονο ετσι θα δεις αν ο ηχος δουλευει.

Ευχαριστώ @GNUTechie πολύ καιρό έψαχνα μια καλή δικαιολογία για να δοκιμάσω το supertuxkart.
Πάντως και ο δημιουργός του SpiraLinux, ο @GeckoLinux μας απάντησε κάτι αντίστοιχο, ότι δηλαδή είναι ένα κοινό πρόβλημα που δεν έχει να κάνει ειδικά με το SpiraLinux, συγκεκριμένα:
“That’s a common upstream issue, not specific to SpiralLinux.”
αν το μεταφράζω σωστά μιας και η καθομιλουμένη σου είναι τα αγγλικά @GNUTechie αν δεν κάνω λάθος.
Αν υπάρχει κάποια νέα εξέλιξη θα ενημερώσω το νήμα.
Ευχαριστώ @DarkGoth, ευχαριστώ @GNUTechie, ευχαριστώ @dancaer69.
Ευχαριστώ @GeckoLinux.

Σημείωση: Για να κλείσει το νήμα πρέπει να επιλέξω μία λύση και αυτή τη φορά θα επιλέξω χωρίς παρεξήγηση @GNUTechie και @dancaer69 , τη λύση του @DarkGoth που τον έχω ζαλίσει με το debian και το xfce4.
Παρεμπιπτόντως στο xfce4 υπάρχει και η επιλογή αυτόματης αλλαγής της ταπετσαρίας.

1 «Μου αρέσει»

Από τη στιγμή που ο ήχος δουλεύει παντού, μάλλον κάτι τρέχει με το ίδιο το applet που κάνει το τεστ του ήχου. Ουσιαστικά κάνει αναπαραγωγή κάποιων αρχείων ήχου. Ίσως λοιπόν αυτά δεν είναι εγκατεστημένα ή είναι σε κάποια άλλη διαδρομή.

1 «Μου αρέσει»

@nikaskonstantinos ναι το εχω δει. στο desktop του xfce μπορεις νομιζω να βαλεις και διαφορετικο φοντο σε καθε οθονη αν εχεις συστημα με πολλες οθονες. αλλα εγω δεν χρησιμοποιω το desktop του xfce, γιατι ποτε δεν χρησιμοποιω γενικα το desktop σαν feature. δεν αποθηκευω τιποτα στο desktop, δεν βαζω εικονιδια, τιποτα. οποτε δεν το φορτωνων καν. για να αλλαξω το φοντο χρησιμοποιω αλλους τροπους, ειτε το xsetroot αν βαλω κατι ασπρομαυρο, ειτε το nitrogen αν θελω κατι εγχρωμο

γενικα το xfce το λατρευω και γιατι μπορει να γινει απιστευτα ομορφο αν συνδυασεις τα σωστα θεματα και χρωματα, και ειναι και εξαιρετικα modular. κανενα αλλο γραφικο δεν ειναι ετσι. για να καταλαβεις:

το desktop (xfdesktop4) αποτελει ενα κομματι. ειναι το φοντο, τα εικονιδια που εμφανιζει στην οθονη, και γενικα οι λειτουργιες της επιφανειας εργασιας

ο window manager (xfwm4)ειναι επισης ξεχωριστο κομματι. ειναι η διαχειριση παραθυρων (ελαχιστοποιηση, μεγιστοποιηση, κλπ, διακοσμηση μπαρας τιτλου)

τα πανελ (xfce4-panel) ειναι επισης αλλο κομματι. οι γνωστες μπαρες που βαζεις το «start menu», τα κουμπακια των ανοιχτων προγραμματων, κλπ

και μετα εχει αλλα ξεχωριστα εξτραδακια που μπορεις να τα εγκαταστησεις ενα-ενα οποια θελεις να χρησιμποιησεις (π.χ. networkmanager applet, powermanager applet, κλπ)

επισης εχει ενα ωραιο μοντακι που βαζει μεσα στο πανελ, τη μπαρα μενου των ανοιχτων προγραμματων (ακριβως οπως γινεται στο macOS), αυτο θα σε ελεγα 1000% να το βαλεις αν βαλεις xfce. ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βολικο και κερδιζεις ακομα λιγο χωρο στην οθονη. αυτο ομως θα σε πω πως θα το περασεις, γιατι η διαδικασια εγκαταστασης του ειναι λιγο περιεργη. οχι κατι δυσκολο, απλα ενα σημειο θελει καναδυο εντολες για να τρεξει χωστα

οποτε βλεπεις ευκολα ποσο μπορεις να το παραμετροποιησεις και να το μονταρεις κομματι-κομματι για να το φερεις ακριβως εκει που θελεις. εγω π.χ. το εχω κανει εξτρα μοντα, διαγραφοντας ολα τα θεματα εμφανισης του xfce window manager (τα θεματα που βαζει στη μπαρα τιτλου)

οποτε εκεινος ο χωρος πλεον εξαφανιζεται και χρησιμοποιειται απο το προγραμμα. δεν παει χαμμενος σε μια αχρηστη μπαρα τιτλου, που με γραφει οτι εχω ανοιχτο π.χ. τον γκοτζιλλα, ενω τον εχω ηδη μπροστα μου και τον βλεπω

ΑΛΛΑ, το xfce ειναι το μονο που μπορεις να το κανεις αυτο. αν πας να διαγραψεις τα θεματα εμφανισης στον kwin (window manager του KDE), η, στον mutter (window manager του gnome), θα μ@#%θει το συμπαν

1 «Μου αρέσει»

@DarkGoth , εννοείς το Global Menu απ’ όσο κατάλαβα. Θα μπορούσες να δημοσιεύσεις εδώ στο forum κάποιον οδηγό;

@orcrist

global menu το λενε νομιζω στο ουμπουντου, αν δεν κανω λαθος. ακριβως το ιδιο πραγμα ειναι βεβαια. ειναι αυτο εδω:

lmde4@cthulhu:~$ dpkg -l | grep --regexp=xfce4-appmenu
ii  xfce4-appmenu-plugin                  0.7.1+dfsg1-1                           amd64        Application Menu plugin for xfce4-panel
lmde4@cthulhu:~$ 

Α! και ξεχασα και το whiskermenu. που ειναι απειρα ανωτερο απο το προεγκατεστημενο αχρηστο «start menu» του xfce:

lmde4@cthulhu:~$ dpkg -l | grep --regexp=xfce4-whiskermenu
ii  xfce4-whiskermenu-plugin              2.3.1-1                                 amd64        Alternate menu plugin for the Xfce desktop environment
lmde4@cthulhu:~$ 

και να κανω οδηγο, θα ειναι αχρηστος για το 99% των χρηστων που θα τον διαβασουν. εγω ρυθμιζω και τρεχω τα παντα χειροκινητα με ενα σκασμο μοντες. το 99% των χρηστων δεν τα κανει αυτα. τρεχουν το ετοιμο session που τα ρυθμιζει ολα αυτοματα, και δεν χρειαζεται να κανουν κατι παραπανω

το appmenu που ειπα στον @nikaskonstantinos οτι θελει μοντιτσα για να τρεξει μετα την εγκατασταση, ειναι αν το κανεις χειροκινητα. αν τρεχεις με ετοιμο session δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα μετα την εγκατασταση του

2 «Μου αρέσει»

@dancaer69
το πακέτο που λείπει όπως ανέφερες εγκαθίσταται ως εξής:
sudo apt-get install libcamberra-pulse
Πηγή: Disqus Profile - disqus_PQKgR2Pisc

Ο δημιουργός του SpiralLinux @geckoLinux, ευχαριστεί τα μέλη του Linux-user.gr για τη συνεισφορά μας

Thanks for helping to make SpiralLinux better!
geckolinux

και αναφέρει ότι θα συμπεριλάβει το πακέτο που λείπει στα επόμενα ISO.

4 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.