Android smartphone δε συνδέεται μέσω USB σε Fedora 40

Έχω ένα smartphone Alcatel 5033F με Android έκδοση 11 ενημερωμένη (νομίζω είναι έκδοση Go), το οποίο μπορούσα παλιότερα να το δω από Fedora 36-37, βάζοντας στο κινητό «Επιλογές για προγραμματιστές - Προεπιλεγμένη διαμόρφωση USB - Μεταφορά αρχείων». Μετά απ’ αυτό το έβλεπα άμεσα στον διαχειριστή αρχείων (Thunar, καθώς είμαι σε Xfce).

Όμως δεν το έβλεπα σε Fedora 38, ούτε το βλέπω τώρα που μόλις αναβάθμισα σε Fedora 40. (Fedora 39 δε δοκίμασα, γιατί «πήδηξα» την αναβάθμιση σε 39.)

Δοκίμασα 3 διαφορετικά καλώδια, ενεργοποίησα «Εντοπισμό σφαλμάτων USB» στο κινητό, κτλ. Τζίφος. Το κινητό δε φαίνεται ούτε με lsusb, και το journalctl | grep USB μου βγάζει unable to enumerate USB device

Απρ 23 21:32:15 marafeti kernel: usb 1-6: new full-speed USB device number 8 using xhci_hcd
Απρ 23 21:32:15 marafeti kernel: usb 1-6: new full-speed USB device number 9 using xhci_hcd
Απρ 23 21:32:16 marafeti kernel: usb 1-6: new full-speed USB device number 10 using xhci_hcd
Απρ 23 21:32:16 marafeti kernel: usb 1-6: new full-speed USB device number 11 using xhci_hcd
Απρ 23 21:32:17 marafeti kernel: usb usb1-port6: unable to enumerate USB device

Έχετε καμμιά ιδέα να δοκιμάσω;

Καλησπέρα φίλε, μήπως χρειάζεται αυτό το πακέτο, το έχεις?:

sudo dnf install gvfs-mtp

Το έχω, φίλε Maras.

Το dnf list gvfs-mtp βγάζει:

Installed Packages
gvfs-mtp.x86_64             1.54.0-2.fc40              @fedora

Μήπως παίζει ρόλο το autosuspend της USB θύρας, δώσε αυτό:

echo -1 | sudo tee /sys/module/usbcore/parameters/autosuspend

και σύνδεσε ξανά το κινητό.

Το έκανα. Δε δουλεύει.

Το κινητό σε άλλο μηχάνημα με Linux συνδέεται?

Αυτή τη στιγμή δεν έχω άλλο μηχάνημα με Linux να δοκιμάσω.

Δοκίμασε το android-file-transfer, ή το kde-connect (αν και έχεις Gnome και θα τραβήξει αρκετές εξαρτήσεις), για να δεις εάν παραμένει και εκεί το πρόβλημα.

Θα δοκιμάσω. Επίσης θα βάλω σε live-USB τα Xubuntu 22.04, για να δω τι γίνεται από εκεί.

Κάτι που σημαίνει πως δε βλέπει τη συσκευή σε επίπεδο hardware, κάτι που μπορεί επιβεβαιωθεί με την εντολή lsusb. Αρα δεν μπορεί να λυθεί με Software.

Μια λύση είναι να πας με ασύρματο ή με κάποια λύση cloud

Πράγματι, το πρόβλημα δείχνει να είναι υλικού. Σε Xubuntu πάλι βγάζει unable to enumerate USB device, και το android-file-transfer δεν ανοίγει καν (μάλλον επειδή δεν μπορεί να εντοπίσει συσκευή Android.)

Ευχαριστώ πολύ όλους τους βοηθήσαντες! (καθαρευουσιάνικο :grinning:)

Καλή συνέχεια!

1 «Μου αρέσει»

Άλλες θύρες USB δοκίμασες?

Ναι, Maras.

Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή, το πρόβλημα μάλλον ξεκίνησε όταν έκανα αναβάθμιση το firmware της μητρικής. Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν τότε.

Πάντως δεν υπάρχει σημαντικό πρόβλημα. Θα μεταφέρω αρχεία με άλλους τρόπους. Ευχαριστώ!

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.