Αναβάθμιση του Εορτολογίου - Ημερολογίου που είχα φτιάξει το 2020

Ωραίος, @fanisatt , καλοτάξιδη και αυτή η έκδοση!!!

3 «Μου αρέσει»

Να είσαι καλά αδερφέ ! Ευχαριστώ πολύ !

2 «Μου αρέσει»

Έχεις git repo για τον κώδικα αποτελεί καλό πειραμα-εεε project να αποπειραθώ να το πακετάρω σε .deb.

2 «Μου αρέσει»

Δεν έχω !! Τον κώδικα C της προηγούμενης έκδοσης τον έχω εδώ : GitHub - fanisatt/EORTOLOGIO-GR: Greek Eortologio and Day Finder !. Ο κώδικας της τελευταίας έκδοσης θα ανέβει περί τα τέλη Ιουνίου για να συμπεριληφθούν τυχόν διορθώσεις.

1 «Μου αρέσει»

/me βρίσκει παράξενο κάποιος να μην έχει git repo - version controll Κάπου για code backup ή για να αγγαρεύει άλλους για code review …

In the meantime: Unable to compile in Linux Mint 19.2 · Issue #1 · fanisatt/EORTOLOGIO-GR · GitHub


Ακόμα μπορείς να έχεις ένα branch για την νέα έκδοση και την προηγούμενη να την tagάρεις.

# Παλιός Κώδικας
git checkout master
git tag v1
# Πριν αναπτύξεις νέα version
git checkout -b new_feature

Όταν κάνεις commit θα γίνετε στο νέο new_feature branch άρα έχεις 2 κλάδους τον παλιό κώδικα στο master το νέο στο new_feature branch. Για να κρατάς τις αλλαγές σου τρέχεις:

git add ^αλλαγμένο_αρχείο^
git commit -m "Περιγραγή Αλλαγής"
git push origin new_feature

Όταν στο new_feature έχεις έτοιμο τον κώδικα μπορείς να το κάνεις merge στο master και να το tagάρεις.

git merge new_feature master
git tag v2
git push origin master --tags

Also στην v1 μιας και έχεις πολλών βημάτων build καλό είνμαι να επενδύσεις σε ενα Makefile, δλδ ένα αρχείο με ειδικλη σύνταξη που αποτελεί περιγραφή - μεθοδολογία εκτέλεσης των βημάτων για κτίσιμο τηε εφαρμογής σου. Πχ. δες το guma/Makefile at master · pc-magas/guma · GitHub σαν παράδειγμα.

Πρακτικά δες το build σαν ένα δέντρο που κάθε κόμβος του έχει μια build εντολή. Δλδ κάθε μια εντολή που πληκτρολογείς για να κάνει build την τρέχει το make αξιοποιόντας κατα σύμβαση το Makefile.

2 «Μου αρέσει»

Να είσαι καλά φίλε μου , χρόνος δεν υπάρχει , δυστυχώς, για να γίνουν όλα τέλεια… Γράφω τον κώδικα εδώ και 2 χρόνια (με μεγάλα διαλείμματα…) και τον ανεβάζω εκεί δημόσια για το τυπικόν και μόνον. Δεν με ενδιαφέρει να αγγαρέψω κανέναν - βρίσκω ατυχή την έκφραση. Δημιουργώ ότι μου αρέσει και το χαρίζω…οπότε, όποιος επιθυμεί αρκείται σε ότι υπάρχει κι αν θέλει περισσότερα … ας τα αναζητήσει κάπου αλλού ! Χαιρετώ…!!

Γι αυτό να έχεις ένα githuβ/gitlab/bitbucket/unameit αποθετήριο κώδικα ειναι το καλύτερο για το project σου.

Όσοι ενδιαφέρονται θα μπορούν να βάζουν λιθαράκι η να τον αντιγράφουν και να τον βελτιώνουν ειδικά αν το έχεις σε άδεια MIT/GPL έτσι στις μια στο τόσο απλά θα βλέπεις το απόσταγμα των γνώσεών άλλων developer as well.

2 «Μου αρέσει»

Ότι έφτιαξα - έφτιαξα φίλε μου , με το δικό μου τρόπο όμως μιας και δεν είμαι της μοντέρνας σχολής όπως θα καταλάβεις. Εφεξής θα ασχοληθώ κυρίως με τυχόν αναφορές σφαλμάτων από χρήστες της εφαρμογής. Μα και οι χρήστες ακόμη από ιδέες ευτυχώς σκίζουν και τους ευχαριστώ για όλα τα αιτήματα (πιστεύω ικανοποιήθηκαν σε ποσοστό μέχρι και 90% - τελευταίως μάλιστα πρόσθεσα τη δυνατότητα εμφάνισης αριθμού ημέρας και εβδομάδος) πλην όμως, δεν βλέπω καμία αναφορά σφάλματος και δεν μπορώ να δεχθώ ότι έπαψε να ισχύει το σοφό “ουδείς άσφαλτος”…!!
Χαίρομαι που το βρίσκεις ενδιαφέρον και μακάρι να βάλουν κι άλλοι όσα λιθαράκια επιθυμούν. Ο κώδικας ανέβηκε ως version 3.3. και μπορείς να τον πάρεις από το github.
Υπόψη όμως ότι, για να μπει το λιθαράκι θα πρέπει προηγουμένως να κατανοήσουμε όλο το οικοδόμημα …ειδάλλως αντί να βάλουμε λιθαράκι μάλλον λιθοβολούμε.
Κατ’ αρχήν δεν χρειάζεσαι καθόλου τη βιβλιοθήκη sdl2_image και για αυτό δεν τη βλέπεις στις γραμμές εντολών gcc. Αρκεί η sdl2. Το μεγάλο πρόβλημα όμως για σένα ίσως είναι η απαραίτητη βιβλιοθήκη SDL_bgi, η οποία φαίνεται στις γραμμές εντολών gcc . Η βιβλιοθήκη αυτή φτιάχτηκε για να βοηθήσει παλιούς προγραμματιστές της Turbo C της Borland σε ότι αφορά αποκλειστικά στα γραφικά. Δηλαδή χρησιμοποιώ και την SDL όπως προφανώς θα είδες στον κώδικα αλλά και τη συγκεκριμένη βιβλιοθήκη μιας που εμένα με ξεκουράζει, πλην όμως θα είναι μπελάς για όποιον αγνοεί τις εντολές γραφικών της παρωχημένης Turbo C. Φυσικά και μπορείς να την κατεβάσεις, υπόψη ότι εγώ χρησιμοποίησα και “κλείδωσα” τη version 2.4.1. Το γιατί την κλείδωσα είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία… που έχει να κάνει με το πόση αισιοδοξία μπορείς να νιώσεις, όταν παίρνεις ένα update κι αλλάζουν όλα …φύλο - χρώμα-τόπο κατοικίας κ.ο.κ.
Λοιπόν αυτά…Καλή επιτυχία !

1 «Μου αρέσει»

Μια χαρά είναι φίλε.
Δε χρειάζεται και πολύ για να γίνει κατανοητό το σκεπτικό σου - το οποίο είναι σεβαστό - τρέχοντας την εφαρμογή.
Χρήσιμη για εμάς τους ακοινώνητους.

Ενημερωτικά, μια χαρά δούλεψε τόσο σε Slack, όσο και σε Mint.

2 «Μου αρέσει»

Μπορείς όμως να εξελλίσεσε συνέχεια ;)
Αν θυμάμαι καλά και οι Δημιουργοί του FreeBSD αξιοποιούσαν κάποιο version control …

1 «Μου αρέσει»

Γέρασα Δημήτρη … εκτός από διάθεση θέλει και νιάτα τούτη η ενασχόληση…
Τη διάθεση και να τη χάσω την ξαναβρίσκω (συνήθως…) αλλά , όπως λέει και το τραγούδι “Να 'σαν τα νιάτα δυο φορές…” να τα ξανάβρισκα κι αυτά…!

@fanisatt
Συγχαρητήρια για την όμορφη δουλειά!
Στο Fedora 36 δεν μπορώ να κάνω σμίκρυνση του παραθύρου.
Ίσως βέβαια να έχω κάνει λάθος στην εγκατάσταση.


Εικόνα 1. Εορτολόγιο σε πλήρη ανάπτυξη.


Εικόνα 2. Εκτέλεση του αρχείου GReortes3.3

Δεν μικραίνει Κωστα , μπορεις μονον να ανοιγοκλείνεις το σημειωματαριο απο το μενου οποτε αυξομειωνεται αντιστοιχα το μεγεθος του παραθυρου. Ολα καλα…

1 «Μου αρέσει»

@fanisatt
Καλησπερα σας… προσφατα ειδα αυτο το προγραμμα και χαρηκα πολυ.
Τα κατεβασα και τα δουλεψα λιγακι.
Εχω στο λαπτοπ 15.6 ινστων με μεγιστη αναλυση 1366*768 και LinuxMint 20.3 Xfce.

Εχω ενα μικρο προβληματακι με το μεγεθος. Κυριως μονο για τον ετησιο πινακα…!
Βεβαια τα διαβασα πιο παραπανω οτι (μαλλον) δεν γινεται να μικρυνεις.
Σου δειχνω τα παρακατω:


Μαα… γιατι… με αυτην την παραξενη ελαχιστη αναλυση;
(λιγοι στον κοσμο αυτο διαθετουν!)

Θα ηταν πιο καλυτερα να επιλεξεις με αυτη την ελαχιστη αναλυση 1280*720, που ειναι το ελαχιστο στανταρ σε ολον τον κοσμο και (κυριως στα λαπτοπς)!


Εεεε… δεν συμφωνεις??
Ελπιζω στην επομενη εκδοση (3.4?) να ειναι σε τετοια αναλυση ετσι ωστε να… χαιρονται και τα λαπτοπς μας.

Παντα φιλικα.

1 «Μου αρέσει»

@Yianpan71
Φίλε μου να είσαι καλά , χαίρομαι που βρίσκεις χρήσιμη την εφαρμογή !
Ναι θα έπρεπε να προβλέψω και μικρότερη ανάλυση για τον ετήσιο πίνακα . Τώρα χάνεις την εποπτική ετήσια εικόνα , χάνεις όμως και τη δυνατότητα να βλέπεις άλλη χρονιά στον ετήσιο πίνακα και άλλη στο μικρό πάνελ που ήδη χρησιμοποιείς.
Ίσως να γίνει κάτι στο μέλλον, θα εξαρτηθεί από πολλά και διάφορα προσωπικά μου ζητήματα.
Χαιρετώ !

3 «Μου αρέσει»


Σε manjaro απο το GReortes3.3-latest-x86_64.appimage
Μπράβο

2 «Μου αρέσει»

@joe7
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου !!