Αλλαγή ονόματος υπολογιστή.

Παιδιά προσπαθώ να βρω ένα μενού για την αλλάγή του ονόματος του υπολογιστή αλλά δεν βλέπω να υπάρχει κάτι! (Ή δεν το βρίσκω)
Αυη τη στιγμή ο υπολογιαστής φαίνεται στο τερματικό πχ σαν “username-μοντέλο pc” θα ήθελα να σβήσω το μοντέλο pc … δυστυχώς δεν το έκανα στο αρχικό σεταπ!
Γίνεται από το γραφικό περιβάλον; Μήπως πλέον δεν θα ήταν καλό να γίνει από τη στιγμή που δεν έγινε στην αρχή;

Ευχαριστώ!!!

Δες εδώ

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ!
Από τον οδηγό δεν μπορώ να καταλάβω αν γίνεται να αλλάξω και το “static hostname”
Αυτό θέλω να αλλάξω!
Με την εντολή

sudo hostnamectl set-static hostname "username κλπ κλπ"

θα το καταφέρω ή θα τα κάνω μαντάρα; Για μαντάρα το κοβω… χαχαχ

image

διαβάζοντας εδώ πήγα στο /etc/hostname αλλά βγάζει το πιο πάνω μνμ στο κάτω μέρος… οπότε μάλλον δεν πρέπει να το πειράξω;

H παρακάτω εντολή θα αλλάξει το όνομα σε linuxland

sudo hostnamectl set-hostname linuxland --static

Το ίδιο μπορείς να κάνεις αλλάζοντας το αρχείο /etc/hostname το λάθος σου είναι πως πρέπει να βάλεις μπροστά την εντολή sudo

1 «Μου αρέσει»

Αααα… μάλιστα τώρα το κατάλαβα!!
Δεν πρέπει να μπουν " " στο linuxland; Δλδ να είναι “linuxland” ;

Τα εισαγωγικά είναι απαραίτητα όταν το όνομα περιέχει κενά. Το static όνομα δεν πρέπει να περιέχει κενά, οπότε δεν είναι απαραίτητο.

Σε ένα ποιο πολύπλοκο παράδειγμα

image

βάζω και τα δύο ονόματα και το static και το pretty, δες πως το πρώτο δεν έχει κενά. Εδώ τα εισαγωγικά είναι απαραίτητα, ώστε να ξέρει που σταματά και που τελειώνει το όνομα. Το sudo στο Mint δεν είναι απαραίτητο, αλλά ίσως απαιτηθεί σε άλλη διανομή, οπότε δεν βλάπτει να το προσθέσεις μπροστά.

Καλώς ήρθες στον μπερδεμένο κόσμο της γραμμής εντολών :smile: :smile: :smile:

1 «Μου αρέσει»

Μάλιστα… καλώς σας βρήκα!!! :) :)
Για αυτό ρωτάω για κάθε βήμα που θέλω να κάνω για να μην κάνω καμιά χαζομάρα και πρέπει να τα στήσω όλα από την αρχή!
Αν και αυτό μάλλον είναι σχεδόν αναπόφευκτο για έναν νιούμπι!!!

EDIT:
η κάτω παύλα ( _ ) και ( ’ ) μπορούν να μπουν; Δλδ ( μπλα_μπλα’ );
EDIT Απάντηση: Όχι δεν μπορούν να μπουν… μόνο κανονική παύλα ( - ) γίνεται!

Άρα για την περίπτωση του static hostname είτε μπουνε είτε όχι " " είναι το ίδιο. Ναι;

EDIT#2: μετά από κάποιο trial&error το κατάφερα…

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.