Αλλαγή μεγέθους επιλογών στο Grub

Γεια σας
Σε σύστημα dual Boot με Mint Cinnamon 20.2 και Windows, πως μπορώ να αλλάξω το μέγεθος των επιλογών εκκίνησης που εμφανίζει ο Grub, όταν εκκινεί το σύστημα;

οι αλλαγες γινονται στο αρχειο /boot/grub/grub.cfg με sudo και με προσοχη. και μετά με sudo update-grub
Αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις

Απλά θέλω να εμφανίζονται μεγαλύτερες οι επιλογές εκκίνησης στο Grub, είτε με αλλαγή ανάλυσης, είτε με αλλαγή μεγέθους γραμματοσιράς. Δε με ενδιαφέρει με ποιο από τα δύο θα το πετύχω, αρκεί μετά να μην έχω διάφορα προβλήματα. Δηλαδή θα ήθελα την πιο εύκολη και ασφαλή μέθοδο.

Δες εδώ πώς να βρείς τις διαθέσιμες αναλύσεις του Grub στο μηχάνημά σου :

Αφού βρεις την ανάλυση που θέλεις, άνοιξε με έναν text editor της επιλογής σου (με δικαιώματα υπερχρήστη), το αρχείο :

/etc/default/grub

και πήγαινε στην γραμμή :

GRUB_GFXMODE=auto

και πχ. άλλαξε την σε :

GRUB_GFXMODE=1024x768x32,auto

στην συνέχεια δώσε την εντολή :

sudo update-grub

Δες ό,τι δεν υπάρχει κάποιο σφάλμα από το αποτέλεσμα και κάνε επανεκκίνηση.

Πως θα διαπιστώσω αν υπάρχει σφάλμα από το αποτέλεσμα;

Θα στο πει η κονσόλα (error), στην γραμμή :

#GRUB_GFXMODE=auto

Εάν έχει δίεση μπροστά βγάλτην.

Με δικαιώματα απλού χρήστη, άνοιξα σε GUI το αρχείο /etc/default/grub, όπου είδα ότι υπάρχει η εξής γραμμή: #GRUB_GFXMODE=640x480
Μπορώ να κάνω την αλλαγή, τώρα, όπως είμαι από GUI, η θα πρέπει να την κάνω από Terminal;

Μπορείς να κάνεις την αλλαγή αλλά δεν μπορείς να την αποθηκεύσεις με δικαιώματα απλού χρήστη γιατί είναι σε διαδρομή καταλόγου που ελέγχεται από τον root.

ΟΚ. Άρα πρέπει να γίνει από Terminal. Μήπως μπορείς να μου πεις ποιες εντολές πρέπει να εισάγω για να ολοκληρωθεί η διαδικασία, χωρίς προβλήματα;

sudo (o text editor της επιλογης σου ) /etc/default/grub
πχ με gedit

sudo gedit /etc/default/grub

δινεις κωδικο και ακολουθεις τα βηματα του Maras

μετα sudo update-grub και reboot

1 «Μου αρέσει»

Αν σου αρέσει η ιδέα για κάτι τέτοιο, δηλαδή να έχεις ό,τι εικόνα γουστάρεις εσύ για υπόβαθρο, να έχεις ό,τι μέγεθος γραμμάτων θέλεις και ό,τι χρώματα θέλεις, μπορείς να το κάνεις. Ακόμα και φωτογραφία μπορείς να έχεις δίπλα από κάθε λειτουργικό που φαίνεται στις επιλογές. Αλλά και ον ονομάσεις όπως θες τα λειτουργικά σου (Πριν χρόνια είχα βάλει μικρές φωτογραφίες μας και το κείμενο έγραφε Μαμά, Μπαμπάς, Μαρία, Χριστίνα - ΟΚ τα ονόματα είναι αλλαγμένα- )

Θα πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιο θέμα του grub. Δες στο synaptic ή όποιο άλλο έχεις για να εγκαθιστάς πακέτα τι επιλογές έχεις από θέματα. Προτείνω το starfield. Βασικά βάλτα όλα.

Μετά θα το πάμε σιγά σιγά το πως θα το ρυθμίσεις, αν σε ενδιαφέρει.

Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση. Βασικά, προς το παρόν, με ενδιαφέρει μόνο να αυξήσω το μέγεθος των επιλογών του Grub.
Επειδή οι παραπάνω οδηγίες είναι αρκετά συνοπτικές, ελπίζω να μη σας πειράζει να τις γράψω πιο αναλυτικά, ώστε να μη δυσκολευτούν οι αρχάριοι χρήστες.
Για να αλλάξετε το μέγεθος (την ανάλυση) των επιλογών που εμφανίζει ο Grub στην εκκίνηση Dual Boot συστήματος (π.χ. Mint 20.2 Cinnamon και Windows), κάντε τα εξής:

  1. Ανοίξτε το Terminal όπου εισάγετε
    sudo nano /etc/default/grub
  2. Εισάγετε τον κωδικό πρόσβασης
  3. Το αρχείο Grub θα ανοίξει στον προεπιλεγμένο editor (nano) του Mint 20.2, όπου στη γραμμή …
    #GRUB_GFXMODE=640x480
    … εμφανίζεται η προεπιλεγμένη ανάλυση των επιλογών του Grub. Διαγράψτε τη δίεση και αυξήστε την ανάλυση, π.χ. ως εξής:
    GRUB_GFXMODE=800x600
  4. Πατήστε Ctrl+0 για αποθήκευση
  5. Για έξοδο από τον editor πατήστε Ctrl+X, μετά Υ, μετά enter.
  6. Αφού βγήκατε από τον editor, εισάγετε:
    sudo update-grub
  7. Εισάγετε reboot για να κάνει επανεκκίνηση
    Μπορείτε να δοκιμάσετε διάφορες αναλύσεις, όμως νομίζω ότι η ανάλυση 800χ600 είναι η πιο “ασφαλής” επειδή θα υποστηρίζεται από τους περισσότερους Η/Υ.
2 «Μου αρέσει»

Είμαι ο εχθρός του /etc/default/grub. Πριν χρόνια είχα μόνιμα το grub.cfg με αλλαγμένα δικαιώματα. Και πάντα φυλαγμένο στο home μου, ένα αντίγραφο του grun.cfg ώστε κάθε φορά που έμπαινε καινούργιος πυρήνας και εκτελούσαν οι ενημερώσεις το update-grub έκανα αντικατάσταση του αρχείου αλλάζοντας μόνο τα τελευταία νούμερα του πυρήνα στην αντίστοιχη γραμμή. Εντάξει off topic δεν λέω, αλλά θυμήθηκα αυτό και το βρίσκω διασκεδαστικό
Απομάκρυνση παλιών πυρήνων στο mint - #12 από Asfodelus :smile:

1 «Μου αρέσει»

Εάν επιλύθηκε το πρόβλημά σου, επισήμανε το θέμα σαν επιλυμμένο και βάλε την περιγραφή της λύσης σου σαν απάντηση ούτως ώστε να βοηθηθούν μελλοντικοί χρήστες.

1 «Μου αρέσει»

Για να αλλάξετε το μέγεθος (την ανάλυση) των επιλογών που εμφανίζει ο Grub στην εκκίνηση Dual Boot συστήματος (π.χ. Mint 20.2 Cinnamon και Windows), κάντε τα εξής:

  1. Ανοίξτε το Terminal όπου εισάγετε
    2.sudo nano /etc/default/grub*
  2. Εισάγετε τον κωδικό πρόσβασης
  3. Το αρχείο Grub θα ανοίξει στον προεπιλεγμένο editor (nano) του Mint 20.2, όπου στη γραμμή …
    5.*#GRUB_GFXMODE=640x480**
    … εμφανίζεται η προεπιλεγμένη ανάλυση των επιλογών του Grub. Διαγράψτε τη δίεση και αυξήστε την ανάλυση, π.χ. ως εξής:
    6.GRUB_GFXMODE=800x600*
  4. Πατήστε Ctrl+0 για αποθήκευση
  5. Για έξοδο από τον editor πατήστε Ctrl+X, μετά Υ, μετά enter.
  6. Αφού βγήκατε από τον editor, εισάγετε:
    10.sudo update-grub*
  7. Εισάγετε reboot για να κάνει επανεκκίνηση
    Μπορείτε να δοκιμάσετε διάφορες αναλύσεις, όμως νομίζω ότι η ανάλυση 800χ600 είναι η πιο “ασφαλής” επειδή θα υποστηρίζεται από τους περισσότερους Η/Υ.
2 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.