Απομάκρυνση παλιών πυρήνων στο mint

Καλημέρα.
Αυτό που λέει ο τίτλος, μέχρι πρότινος το μιντ είχε μία πολύ εύκολη λύση (που δεν την είχε το ubuntu).
Στο διαχειριστή ενημερώσεων, όταν ανοίγαμε το παραθυράκι είχε την καρτέλα “Προβολή” (καλά την έχει ακόμα, λάθος ο αόριστος). Αυτό που δεν έχει εδώ και κάποιες μέρες στο μενουδάκι αυτής της καρτέλας είναι το “Πυρήνες linux”. Εκεί με γραφικό τρόπο έβλεπες ποιοι είναι εγκατεστημένοι και με απλά κλικ έκανες τη δουλειά σου.
Τι άλλαξε; Το λέει κάπου επίσημα η διανομή του mint. Μήπως απεγκατέστησα εγώ κάποιο πακέτο τμήμα του διαχειριστή ενημερώσεων και δεν φαίνεται πια αυτό που θέλω;

(Θα μου πείτε “Που να ξέρουμε ρε φίλε τι έκανες εσύ;”. Κι εγώ θα σας ρωτήσω “Και τι ξέρετε ρε;”
:smile:

Στο δικό μου 19.1 (mate x64) υπάρχει πάντως το μενού που λες.

Δοκίμασε επανεγκατάστασή. Αν δεν υπάρχει δείξε αν βγάζει κάτι στο τερματικό. Πείραξες καθόλου την Python ?

Κι εγω το 19.1 εχω. Έκανα απεγκατάσταση με purge και επανεγκατάσταση. Τιποτα. Για την python δεν ξερω αν την πειραξα.
Έκανα ενα
dpkg reconfigure python

Κανενα αποτέλεσμα

Να βάλω και καποιο άλλο πακετο με python που πιθανα να το εχω απεγκαταστησει;

Πραγματικά δεν μπορώ να ξέρω πως τα κατάφερες :grinning:

Έριξα μια (πρόχειρη) ματιά στον κώδικα, και δεν χρησιμοποιεί κάτι παράξενο. Ούτε βρήκα καμία σχετική αναφορά για κάποιον που να είχε το ίδιο πρόβλημα. Είναι στο ίδιο πακέτο. Καλύτερα να το αναφέρεις στην ομάδα ανάπτυξης εδώ https://github.com/linuxmint/mintupdate/issues.

Ένα workaround είναι να χρησιμοποιήσεις το ukku

καθώς και το ucare system

αν και δεν έχουν ακριβώς τις ίδιες λειτουργίες. Το πρώτο δείχνει mainline πυρήνες, και το δεύτερο είναι ή όλα ή τίποτε.

ΥΓ: Υπάρχει κάποιο regression στον κώδικα και τα links στα “κουτία” με ελληνικούς χαρακτήρες δεν λειτουργούν.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ βγήκα αυτό στο γούλουγούλου

https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=245821

1 «Μου αρέσει»

Ναι, αλλά η μόνη χρήση που κάνει πλέον στο lsb-release είναι για να βρει το EOL. Όσο για τον κώδικά που δείχνει το μενού είναι αρκετά ξεκάθαρος

viewMenu = Gtk.MenuItem.new_with_mnemonic(_("_View"))
viewSubmenu = Gtk.Menu()
viewMenu.set_submenu(viewSubmenu)
historyMenuItem = Gtk.ImageMenuItem()
historyMenuItem.set_image(Gtk.Image.new_from_icon_name("document-open-recent-symbolic", Gtk.IconSize.MENU))
historyMenuItem.set_label(_("History of Updates"))
historyMenuItem.connect("activate", self.open_history)
kernelMenuItem = Gtk.ImageMenuItem()
kernelMenuItem.set_image(Gtk.Image.new_from_icon_name("system-run-symbolic", Gtk.IconSize.MENU))
kernelMenuItem.set_label(_("Linux Kernels"))
kernelMenuItem.connect("activate", self.open_kernels)

Όσοι προτιμήσετε το ucaresystem να ενημερώσω ότι δημιουργός είναι ο δικός μας @cerebrux

Στηρίξτε τα ελληνικά προϊόντα :grin:

5 «Μου αρέσει»

Ρε σεις δεν το πιστεύω

Διάβασα το link του Λύκου και λέω άσε μας ρε! Είναι δυνατόν;". Πράγματι ειχα πειράξει το /etc/lsb-release. Το ειχα κανει έτσι.

DISTRIB_ID=Οικογένεια
DISTRIB_RELEASE=19.1
DISTRIB_CODENAME=tessa
DISTRIB_DESCRIPTION=Οικογένεια

Τώρα θα μου πείτε τι ραπαπιά είναι αυτό το Οικογένεια;
Εγώ χρόνια τώρα έχω 5 διαφορετικά λειτουργικα στους δύο δίσκους μου σε 5 διαφορετικά παρτίσιονς (όλα πράιμαρι γιατι το λοτζικαλ δεν ξέρω τι ρόλο βαράει και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ)

Στο /boot/grub/grub.cfg κάνω πάντα χασαπική. Ας λέει “μη πειράζετε το αρχείο αυτό ρε μπαγλαμάδες!”. Με τη χασαπική μου καταφέρνω να έχω ένα ωραίο θέμα με εικόνα δική μου και για ονόματα λειτουργικών τα 'Μπαμπάς", “Μαμά” και τα ονόματα των κοριτσιών μου. Η μεγάλη έχει kde neon και στην μικρή doudouinux. Πάνω πάνω έχω ένα μιντ 19.1 που γίνεται και λόγος εδω.
Παλιά το έλεγα “Για όλους” αλλά τελευταία φλάσαρα να το ονομάσω “Οικογένεια”. Τελικά σε αυτό μπαίνουμε εγώ και η γυναίκα μου. Εγώ καμια φορά στο Arch για να γουστάρω αλλά κυρίως το μιντ χρησιμοποιούμε.
Όποτε έπαιζε στις αναβαθμίσεις να μπει ο τελευταίος πυρήνας ξαναρυθμιζότανε ο γκράμπης. Δεν πείραξα ποτέ το /etc/default/grub γιατί βασικά θέλει πολύ αλχημεία να το φέρω έτσι όπως θέλω. Γι αυτό κρατάω στο home μου ένα αντίγραφο (πρότυπο) του cfg και το κάνω επικόλληση αλλάζοντας απλά τον αριθμό του πυρήνα στις γραμμές linux και initrd όπως ξέρετε.
Όμως για πρώτη φορά εδώ στο 19.1 μου έκανε κάτι μαγκιές και στο μπουτάρισμα έγραφε πάνω πάνω Linux mint Tessa 19.1. Λέω τι γίνεται ρε; Αφού το άλλαξα! Πήγαινα να διαβάσω το cfg και πράγματι το είχε αλλάξει το όνομα που είχα βάλει στα ελληνικά. Το άλλαζε σε κάθε επανεκκίνηση.
Τελικά ψάχτηκα… από να παίρνει το όνομα λέω! Και βρήκα ότι ήταν το αρχείο αυτό. lsb-release
Το έκανα λοιπόν όπως είδατε και μια χαρά μετά. Ώσπου όπως αποδεικνύεται μου έκανε αυτή τη δουλειά.
Κουφό δεν είναι;

Τελικά πήγα απλά και έγραψα ότι έπρεπε να γράφει

DISTRIB_ID=LinuxMint
DISTRIB_RELEASE=19.1
DISTRIB_CODENAME=tessa
DISTRIB_DESCRIPTION="Linux Mint 19.1 Tessa"

και το πρόβλημα λύθηκε!
Μα ένα απλό αρχείο ρε πόστη μου! κι επειδή άλλαξα μια γραμμή;

Λύκε είσαι σωτήρας ρε. Κι όλους σας ευχαριστώ. :grinning:

1 «Μου αρέσει»

Σοβαρά πείραξες το /etc/lsb-release :exploding_head:

Ένα τοίχο, ένα τοίχο, ένα τοίχο …

:grinning::grinning::grinning::grinning::grinning:

1 «Μου αρέσει»

Και τι δεν έχω πειράξει ρε συ! Μα γι αυτο το γουστάρω το λίνουξ τόσα χρόνια. Γουιντοους δεν έχει μπει στο μηχάνημα αυτό μάλλον ποτε ή ίσως πριν 8-9 χρόνια.
(Αν τύχει να δείτε στα λογκς ότι μπαίνω με γουίντοους, είναι από το user agent switcher. Σε φόρουμ που μπαίνω και βρίζομαι για πολιτικά αλλά και κοινωνικά θέματα και τρώω μπαν, φτιάχνω κλώνους και το παίζω ότι μπαίνω από γουίντος για να μην κινήσω υποψίες. Μετά ξεχναω να το αλλάξω και μπαίνω κατευθείαν εδω)

Να σας πω κιόλας ότι με το χασαπικό που κάνω στον γκραμπ, βάζω και τη φωτογραφία μας μπροστά από το όνομα. Είναι πολύ γαμάτη φάση ρε, να το κάνετε κι εσείς.
Η φωτο είναι στο μέγεθος 26χ48 περίπου. Θα δείτε ότι κάποια θέματα του γκραμπ έχουν και το φάκελο icons με διάφορα png και ονόματα όπως ubuntu, debian, opensuse κλπ.
Στη γραμμή menuentry μετά το όνομα λέει --class τάδε.
Θα δείξει την εικόνα τάδε.png

Δεν ξέρω τι ακριβώς έκανα, αλλά παρακαλώ!

Έδωσες συνδεσμο βρε συ! :blush:

Αυτο που ειπες οτι βρηκες και το ποσταρες