Αδυναμία εγκατάστασης

καλησπέρα σε όλους.έστησα ένα pc με ryzen 2400g και πέρασα win 10 θέλω να έχω dual boot με linux mint.προσπαθώ να βάλω το mint μπαίνει στο live usb αλλά όταν πάει να μπεί στο λειτουργικό βγάζει μαύρη οθόνη.καποία βοήθεια αν γνωρίζει καποίος θα ήταν πόλυτιμη.ευχαριστώ πολύ.

Καλώς ήρθες @okok στην παρέα μας. Αρχικά έχεις απενεργοποιήσει το secure boot;

1 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες στo linux-user @okok

Ρίξε μια ματιά πρώτα στο παρακάτω νήμα και ειδικά εκεί που λέει για modeset

1 «Μου αρέσει»

καλως σας βρηκα.το εχω απενεργοποιησει απο το bios.

Ωραία τότε δες το σχετικό topic που έγραψε ο @Asfodelus και δες αν επιλύει το πρόβλημα σου.

1 «Μου αρέσει»

ευχαριστω θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω.

1 «Μου αρέσει»

Γνώμη δικιά μου:

Δεν το θεωρώ καλό συνδυασμό με το Mint.
Θα έλεγα Manjaro ή PopOS ή έστω Ubuntu 19.04

1 «Μου αρέσει»

ubuntu λιγο με ξενερωνει αλλα αν δεν γινει κατι θα βαλω ubuntu.οχι lts;

όχι LTS, άμα είναι βάλε τελευταίο. Για LTS (ή και για Mint) περίμενε την επόμενη LTS έκδοση τον άλλο χρόνο. Δεν είναι μακρυά.

Παρακαλώ, αν σε ένα νήμα κάποιος χρήστης ζητάει βοήθεια για μια διανομή, να μην τον μπερδεύουμε προτείνοντας του άλλες διανομές.

Μόνη εξαίρεση είναι όταν μιλάμε για εξειδικευμένες διανομές που κρίνουμε πως είναι πάνω από τις δυνατότητες του χρήστη ή αν οι προδιαγραφές της συσκευής είναι χαμηλές για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Ευχαριστώ.

Εκ’ της διευθύνσεως.

3 «Μου αρέσει»

Αν μια άλλη διανομή πιστεύουμε ότι έχει πολύ καλύτερες πιθανότητες να δουλέψει out of the box σε ένα συγκεκριμένο σύστημα, δεν μπορώ να δεχθώ ότι δεν έχουμε μια κάποια υποχρέωση να το αναφέρουμε ως ενδεχόμενο.

Αν υπάρχει διαφωνία φέρνουμε το θέμα στις προτάσεις. Τέλος της συζήτησης εδώ.

Προσωπικά πάντα έψαχνα να βρω το λόγο γιατί κάτι δε δουλεύει παρά να πάω αμέσως σε κάτι που θα δουλέψει. Ειδικά στο Linux αυτή η διαδικασία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την παραγωγή γνώσης.

Βέβαια από την άλλη εγώ είμαι κολλημένος με το Arch και ίσως να είμαι ελαφρώς βιτσιόζος.

3 «Μου αρέσει»

δεν ξερω τι φταιει βεβαια δεν εχω χρονο για δοκιμες σημερα.αυριο θα δοκιμασω παλι αλλα αν δεν κατσει θα βαλω ubuntu.καπου διαβασα οτι υπαρχει προβλημα συμβατοτητας με uefi στο mint.το pc ειναι συνδεδεμενο με 55 4κ τν.επανω εχω και ενα nuc που τρεχει απροβληματιστα mint.τι να πω ειδωμεν.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα συμβατότητας με το UEFI στο Mint. Απλά θα το δεις σαν ubuntu μιας και χρησιμοποιεί τους πυρήνες από αυτό. Πρόβλημα υπάρχει με το secure boot σε όλες τις διανομές.

1 «Μου αρέσει»

δοκιμασα το nomodeset και ανοιξε σε live usb.

2 «Μου αρέσει»

καλημερα. εκανε boot οπως ειπα χθες αλλα μετα παλι τα ιδια.θελει την προσθεση καθε φορα στην εκκινηση για να μπουταρει.αν βαλω ubuntu mate θα εχει θεμα το τρεχει καποιος;;; θελω ενα λειτουργικο αυτην την στιγμη που να μην σπαει.γιατι στο παρελθον χωρις σκαλισμα το ubuntu μου εσπασε δυο φορες.δεν εχω χρονο αυτο το διαστημα γιαυτο.

Παντως για το secureboot οι διανομες που εχουν ψηφιακη υπογραφη και τρεχουν απροβληματιστα ειναι Fedora, Ubuntu, Red hat, και opensuse.

οι μικρες διανομες χρησιμοποιουν ενα shim απο την κοινοτητα για να καταφερουν το boot σε secureboot. Δεν ειναι βεβαια παντα εφικτο. Υπαρχουν και διανομες χωρις shim που δεν εκκινουν καν

2 «Μου αρέσει»

Έκανες εγκατάσταση των κλειστων οδηγών μετά όπως λένε οι οδηγίες;

1 «Μου αρέσει»

εβαλα τελικα ubuntu mate.καλο ειναι και αυτο μεχρι να το φερω στα μετρα μου.

3 «Μου αρέσει»