Αδυναμία εγκατάστασης προγραμμάτων files list file for package 'libwww-perl' is missing final newline

Χαίρετε. Έχω ένα σημαντικό πρόβλημα σε ένα pc της δουλειάς το οποίο εδώ και δύο μέρες προσπαθώ να λύσω. Σε Zorin OS 16.3 δεν μπορώ να κάνω upgrade διότι μου βγάζει dpkg: unrecoverable fatal error, aborting: files list file for package ‘libwww-perl’ is missing final newline
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (2)

Εξαιτίας (πιστεύω αυτού) δεν μπορώ να μπω πλέον στον υπολογιστή πάρα μόνο σε recovery mode. Όταν προσπαθώ να μπω κανονικά βγάζει άσπρη οθόνη που αναβοσβήνει. Τέλος, προσπάθησα να προσθέσω μια ακόμα γραμμή στο libwww-perl.list μέσω του recovery mode, αλλά δεν μπορώ όσο κι αν προσπαθώ να πετύχω το οτιδήποτε. Έχετε καμία ιδέα να προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλησπέρα και καλώς ήρθες πήγαινε στην διαδρομή :

cd /var/lib/dpkg/info/

Βρες και άνοιξε με δικαιώματα διαχειριστή, με έναν text editor το αρχείο libwww-perl.list
σβήσε την τελευταία κενή γραμμή που υπάρχει στο αρχείο, σώσε και ξαναδοκίμασε να ενημερώσεις το σύστημά σου.

Καλώς σας βρήκα! Μου βγάζει permission denied. Και όταν το προσπαθώ από το απλό terminal και ως root.

Δηλαδή ενώ είσαι στον φάκελο, εάν δώσεις:

sudo nano libwww-perl.list

και τα διαπιστευτήριά σου, δεν θα ανοίξει το αρχείο για να το επεξεργαστείς?

1 «Μου αρέσει»

Τπ έκανα και τώρα μου έβγαλε άλλο error, οτι το libx11-6:amd64 missing filename. Έλυσα κι αυτό και μου βγήκε άλλο. Θα περάσω τα αρχεία και θα κάνω clean installation. Χίλια ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως!

2 «Μου αρέσει»