YTD101 - YoutubeDownloadBashScript

Ένα απλό script που εισάγεις το YoutubeUrl και στο μετατρέπει σε mp3 file μέσω της εντολής youtube-dl.
Λόγω του ότι δουλεύω πολύ αυτήν την μετατροπή με έκανε να δημιουργήσω ένα bash script.
Καλή απόλαυση σε όσους το δοκιμάσουν.

15 «Μου αρέσει»

Μπράβο !!!
Χρήσιμο, αλλά καλό θα είναι αν μπορεί να μετατρέπει και λίστες απευθείας σε mp3.

1 «Μου αρέσει»

Δουλεύει και σε λίστες απ’ όσο έχω δοκιμάσει.

1 «Μου αρέσει»

Ήρθε η ανάπτυξηηη! :rofl: :rofl:

Αναβαθμίστηκε το παρόν script.

  • Προστέθηκε η επιλογή μετατροπής σε mp4.

  • Πλέον δουλεύει με flags

  • Προστέθηκε το αρχείο destination για την προσθήκη τοποθεσίας. Η default παραμένει Music

11 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα σας,

@JohnGavr πολύ ωραίο το σκριπτ. Δέχεσαι προτάσεις βελτιώσεων;

Μπορώ να ανοίξω και θέμα στο github για την βελτίωση του αν αυτό σε βολέυει.

2 «Μου αρέσει»

Φυσικά, όλες οι προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες.
Καλύτερα όμως ένα issue στο github!

Το σκριπτ σου με έσωσε! Και αφού είπες κατεβάζει και λίστες, είναι ακριβώς ό,τι χρειάζομαι! Τέλειο!

3 «Μου αρέσει»

Αν θέλεις να προστεθούν κάποιες δυνατότητες που δεν υπάρχουν μπορείς να μπεις στο github και να ανοίξεις ένα issue για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε! Ευχαριστώ και πάλι!

2 «Μου αρέσει»

Update:

  • Πλέον το script είναι στα αγγλικά.

  • Έχει αφαιρεθεί η δυνατότητα για ενσωμάτωση thumbnail καθώς το youtube-dl δεν συνεργάζεται.

  • Αφαίρεση του destination.txt καθώς πιστεύω πως μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο για να ρυθμίζει ο χρήστης το φάκελο που θα αποθηκεύεται το αρχείο. Πλέον ο φάκελος που αποθηκεύονται οι λήψεις είναι ο ~/Music

Επιπλέον το script βρίσκεται στο AUR. Ενσωματώνει το script στο /usr/bin και τρέχει κατευθείαν από το τερματικό σας. Χωρίς άσκοπες πλοηγήσεις!

6 «Μου αρέσει»

Update:

  • Πλέον μπορεί να δεχτεί url από το music.youtube.

  • Πλέον αν υπάρχει λίστα ρωτάει αν θέλεις να κατεβάσεις όλη την λίστα ή μόνο το τραγούδι που άκουγες.

  • Αν προσθέσεις link playlist την κατεβάζει ολόκληρη χωρίς να σε ρωτήσει κάτι.

  • Επαναφορά της ενσωμάτωσης του thumbnail.

Στις Arch-based διανομές AUR (en) - ytd101

5 «Μου αρέσει»

1 «Μου αρέσει»