Υπηρεσία e-mail

Δεν ξέρω αν αυτή η ερώτηση αφορά αυτό το forum αλλά έχω μια απορία που πιστεύω την έχουν αρκετοί χρήστες. Πέρα από το gmail και το outlook πια άλλη υπηρεσία mail τέτοιου είδους προτείνεται?

Ανάλογα τι ψάχνεις. Αν θες να διαλέξεις ανάμεσα σε πολλά domains πας σε mail.com (2gb storage). Αν θες encryption πας σε protonmail (αν και τελευταία κάτι ακούγεται ότι συνεργάζεται με υπηρεσίες). Επίσης mail δίνει ο vivaldi browser. Τέλος αν σε νοιάζει η χωρητικότητα το yahoo δίνει 1ΤΒ για emails (δεν έχει cloud).

1 «Μου αρέσει»

Εγώ πλέον έχω περάσει σε tutanota παρέχει και αυτός encryption όπως το protonmail και έχει ένα πολύ απλό, καθαρό και εύχρηστο user interface

2 «Μου αρέσει»

Αυτό τον καιρό πειραματίζομαι με self-hosted. Θα δείξει.

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι λίγο μπελαλιδικο; Ειδικά στο πώς θα εκπαιδεύσεις το φίλτρο για τα spam;

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχει αυτό, που ίσως αναγκαστούμε να βάλουμε να μεγαλώσουμε εδώ πολύ και δεν μπορούμε να πληρώνουμε, αλλά όσο μπορούμε θα το αποφύγουμε.

Πες μας εμπειρίες αν θέλεις

Νομίζω ότι θα αργήσουμε μέχρι να χρειαστούμε κάτι τέτοιο. Το mailgun έχει αρκετό αέρα ακόμα.

Ναι είναι, αν και το να στήσεις ένα AI στις μέρες μας είναι πολύ εύκολο, και το μόνο που χρειάζεται είναι χρόνο.

1 «Μου αρέσει»

Για ιδιοκατασκευες υπαρχουν πολλες λυσεις σε linux. Λιγο googling και θα βρεις αρκετα opensource με ευκολια εγκαταστασης σε ολες τις διανομες. Απο την εμπειρία μου βεβαια το να στησεις σωστα εναν mail server και να δουλευει οπως πρεπει δεν ειναι απλο. Ξεκινωντας φυσικα απο τα φιλτρα για τα spam αλλα και να βαλεις spf και dkim ωστε τουλαχιστον να εισαι σιγουρος οτι τα mail φτανουν στον παραλήπτη.

Στην κατοχη μου εχω πολλους σερβερ και domain και εχω καταληξει στις υπηρεσιες της zoho που εχει και δωρεαν υπηρεσια (5Gbyte -
5 user και 20mbyte συνημενα )αλλα με περιορισμους.

Εκτος των δικων μου domain σε υπηρεσιες εχω σε ολες τις μεγαλες(google - yahoo - μεχρι και freemail.gr. (το yahoo απο το 2002) αλλα και σε μικρες. Οι μικρές εχουν συνηθως πρόβλημα στο αν θα φτάσουν τα mail η θα πάνε στα spam του παραλήπτη.

2 «Μου αρέσει»

ριχτε και μια ματια στο https://disroot.org/en
εχει mail, cloud κλπ

Χθες διάβασα κάπου ένα ενδιαφέρον σχόλιο , που έλεγε ότι πολλές φορές τα email που στέλνονται από μικρές “εξωτικές” email υπηρεσίες, πάνε στον παραλήπτη μεν, αλλά τοποθετούνται στα ανεπιθύμητα…έτσι υπάρχει περίπτωση να στείλεις κάτι σημαντικό και να μην το δει ο παραλήπτης. :thinking: