Υπερ-αναλυτικός οδηγός δημιουργίας Home/Small Business File Server με Ubuntu Server 20.04

:smiley: :smiley: :smiley:
Χα χα!
Σοβαρά τώρα, δυστυχώς αυτό που λες δεν γίνεται. Το Raspberry έχει arm επεξεργαστή, ενώ όλες οι διανομές για τις οποίες συζητάμε είναι x86. Άλλη αρχιτεκτονική επεξεργαστή, και εκεί σταματά το θέμα!

1 «Μου αρέσει»

To Ubuntu Server είναι ουσιαστικά ένα Debian, οπότε ισχύουν ακριβώς τα ίδια.

α ναι ρε, το ξεχασα οτι ειναι σε arm :stuck_out_tongue:

γιατι εχω την εντυπωση οτι το raspbian lite δεν εχει γραφικο περιβαλλον; δεν ειναι ετσι;

Ώπα, μπορεί να έχεις δίκιο! Τώρα επισκέφθηκα τη σελίδα
https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/
και το lite δίνει την εντύπωση ότι δεν έχει γραφικό περιβάλλον!
Αν είναι έτσι, λάθος μου!
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε οποιαδήποτε δοκιμή με δαύτο, διότι… δεν έχουμε raspberry. :grin:

Mea Culpa :stuck_out_tongue: Έφτασα μέχρι την σελίδα https://www.raspberrypi.org/downloads/

Οπότε κατεβάζεις το Lite, το περνάς στην SD κάρτα, ενεργοποιείς το ssh, βάζεις την κάρτα στο rasberry :raspberry: , και συνεχίζεις κανονικά :rainbow:

1 «Μου αρέσει»

επομενως @Constantine αν δοκιμασεις με το raspbian lite πες μας πως πηγε το προτζεκτ αν το θυμηθεις…

1 «Μου αρέσει»

Δεν λέγαμε τίποτα άλλο :stuck_out_tongue:

5 «Μου αρέσει»

Εντάξει, καταπληκτική σύμπτωση:
“But you can always start with Ubuntu Server and built out from there”.
Δεν πας να παίξεις κανά τζόκερ; :wink: :smiley:

5 «Μου αρέσει»

Διάβασα τον οδηγό σου και αποφάσισα να γραφτώ στο forum για να σου δώσω συγχαρητήρια! Βέβαια, βλέποντας και την υπόλοιπη θεματολογία εδώ, καταλαβαίνω ότι θα έρχομαι συχνότερα, αφού άλλωστε είμαι ένας αρχάριος χρήστης Ubuntu που σίγουρα θα χρειαστεί βοήθεια (προς το παρόν, βέβαια, δεν έχω πετύχει τίποτα δύσκολο). :slight_smile:

4 «Μου αρέσει»

@suntzu Καλώς ήρθες και καλή αρχή :smiley:

Το παρόν φόρουμ είναι για όλους…δεν υπάρχουν διακρίσεις, οπότε μην διστάσεις να ρωτήσεις το οτιδήποτε.

Ρίξε και μια ματιά στους Κανόνες λειτουργίας :wink:

Ευχαριστώ πολύ!

Χάρη στα Ubuntu (και το omgubuntu) έσωσα από ανακύκλωση ένα laptop που είχε καταντήσει να σέρνεται με Windows 10. Και είμαι τόσο ενθουσιασμένος που τώρα σκέφτομαι να αλλάξω όλους τους υπολογιστές μου, τους υπολογιστές του γραφείου μου και τον σέρβερ του γραφείου σε linux (δυστυχώς δεν τα χειριζόμουν εγώ αλλά ο κομπιουτεράς μου, οπότε θεώρησε ότι έπρεπε να έχω windows υπολογιστές και windows server, που κάθε λίγο και λιγάκι όλο κάτι παθαίνει). Έτσι έπεσα πάνω σε αυτό τον οδηγό.

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και την δυνατότητα υποβολής ερωτήσεων. Αλλά μη μου δίνετε θάρρος, είμαι πολυλογάς :smile:

Τους κανόνες τους διάβασα ήδη. Πάντως, επειδή μπορεί πάντα να κάνω λάθος στην εφαρμογή τους, κάθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη!

Edit: Κατέβασα ήδη και τον Brave για να βοηθήσω στην κοινή προσπάθεια. Πώς μπορώ να βεβαιωθώ ότι το download και το intallation έγιναν από το referal link του φόρουμ, ώστε να εκπληρωθεί ο σκοπός;

4 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πολύ! Να 'σαι καλά και καλώς ήρθες!! :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Μπραβο @Mintux , αυτος δεν ειναι οδηγος, ειναι οδηγαρα !
Αν και δεν χρειαζομαι αυτη την στιγμη εναν server, παρ’ ολο αυτο θαυμασα τον τροπο που
ανεπτυξες τον οδηγο σου, την επεξηγιματικοτητα σου, και την πλουσια συμετοχη σε εικονες.

Συγχαρητηρια αδερφε :+1:

Αληθεια ποσες ωρες σου εφαγε ολο αυτο…απορια το εχω. :thinking:

4 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

Η αλήθεια είναι ότι την πρώτη φορά που αποφάσισα να φτιάξω τον server μου και παράλληλα να φτιάξω και τον οδηγό, μου πήρε πάνω από μήνα, από 4-5 ώρες ημερησίως!

Την δεύτερη, τωρινή φορά, αν θυμάμαι καλά πρέπει να μου πήρε μια εβδομάδα, με τις ίδιες ώρες ημερησίως. :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»

Συγχαρητήρια.Απο τους καλύτερους οδηγούς.Σε ευχαριστώ προσωπικά για τις γνώσεις που μοιράστηκες.
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Στο κεφάλαιο Β , με client ssh pc windows 10 τι εντολη πρέπει να δωσω για να πάρει τα κλειδια ο server.Δείνω την αντίστοιχη εντολή ssh-copy-id “usrname@ip server”
αλλα αναφέρει στο power shell που χρησιμοποιώ σαν terminal οτι δεν υπάρχει τέτοια εντολή.Μεχρι την δημιουργία των κλειδιών στον client win10 πάνε όλα καλά.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Για το ερώτημά σου, ε προφανώς δεν θα υπάρχει η εντολή αυτή στο power shell, οι εντολές εκεί είναιι τελείως διαφορετικές.
Αν προσέξεις, το ερώτημά σου το έχω ήδη απαντήσει στην αρχή του ίδιου κεφαλαίου Β που αναφέρεις. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα Putty.
Παλιότερα το είχα δοκιμάσει πειραματικά σε ένα Windows VM για να δω πως δουλεύει, είναι κάπως περίεργο σε σχέση με το Linux όπου όλα είναι απλά και ευθεία, αλλά σίγουρα τη δουλειά σου θα την κάνεις. Σου συνιστώ να διαβάσεις προσεκτικά την βοήθεια του προγράμματος.

Ευχαριστώ για την απάντηση.Ναι το έκανα και με το Putty αλλά όταν πατάω exit κλείνει.Πως θα κάνω την διαδικασία δημιουργίας κλειδιών;Όταν γράφεις να διαβάσω την βοήθεια που προγράμματος του Putty ή του ssh?Πάντως με client linux pc είναι πιο στρωτό όπως αναφερεις , αλλά με διευκολύνει πιο πολύ αν μπαίνω από windows pc.