Youtube viewer στο τερματικό (YouTube CLI viewer)

Το YouTube CLI viewer είναι ένα απλό shell script, το οποίο χρησιμοποιεί το mpv και το youtube-dl για να παίξει βίντεο (και livestreams) χωρίς να χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί ο browser για να παίξει το video, εφόσον υπάρχει το link.

Το πρόγραμμα βρίσκεται ακόμα σε πρώιμο (αλλά λειτουργικό) στάδιο ανάπτυξης. Μια πιθανή μελλοντική προσθήκη είναι δυνατότητα αναζήτησης βίντεο μέσω κάποιου parser.

5 «Μου αρέσει»

μου αρεσει που δινει αυτες τις επιλογες 0-4 :+1:
επισης επαιξε και βιντεο απο hooktube.com και απο invidio.us
περιμενω να δω και το μετεπειτα σταδιο αναπτυξης, ενημερωνε μας πλιζ

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για το feedback!

Είναι λογικό να παίζει βίντεο από άλλες σελίδες πέρα από το YouTube. Το youtube-dl υποστηρίζει αρκετές ιστοσελίδες.

Και όπως ανέφερα στο αρχικό post:

Μια πιθανή μελλοντική προσθήκη είναι δυνατότητα αναζήτησης βίντεο μέσω κάποιου parser.

Επίσης ξαναγράφω προς το παρόν τον κώδικα σε C, με λίγες βελτιώσεις. Πιστεύω πως έτσι θα είναι πιο εύκολο να προστεθεί αργότερα ένα καλύτερο γραφικό περιβάλλον, όπως το ncurses.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ θα πρότεινα να τον αφήσεις ως έχει γιατί το bash είναι μανούλα σε τέτοιες καταστάσεις. Εγώ θα πρόσθετα την ανίχνευση μοτίβου του link αν είναι youtube αλλιώς να μην το παίζει (μπορεί να το φτιάξω και εγώ) και τις επιλογές θα τις έκανα με cases

Επίσης τις επιλογές ποιότητας θα τις έβαζα να δουλεύουν και από το command line.

1 «Μου αρέσει»

O κώδικας θα μείνει ως έχει. Απλά ξαναγράφω τον κώδικα σε C δοκιμαστικά.

Ακόμα έχω αρκετά να μάθω σε shell scripts. Για παράδειγμα, δε γνωρίζω ακόμα πως γίνονται τα cases εκεί.

Επίσης, η συμβατότητα με άλλες σελίδες θα παραμείνει. Ποτέ δεν γνωρίζεις πότε θα χρειαστεί…

εγω παντως συμφωνω σε αυτο.
επισης μου αρεσει το ncurses
Aπο εκει και περα αν παιζει λιστες (δεν το δοκιμασα να βαλω πανω απο ενα μαζι) και μπορουμε να κλεινουμε ευκολα το τερματικο οταν παιζει το βιντεο πχ με Ctrl + D (αν δε βαλεις ncurses), δε νομιζω να χρειαζεται κατι άλλο

1 «Μου αρέσει»

Μόλις δοκίμασα να παίξω μια playlist από το YouTube και δουλεύει κανονικά. Τώρα για διαφορετικά links μαζί, όχι.

Επίσης μου αρέσει η εμφάνιση του ncurses. Τουλάχιστον να φαίνεται καλύτερο από το απλό menu που ξέρω να φτιάχνω.