Youtube-dl και RIAA...

Μετά από επισήμανση μέλους σε άλλο forum, φαίνεται ότι δεν μπορεί να κατεβάσει video η έκδοση
youtube-dl 2020.09.20, που είναι και η τελευταία.
Ενώ αν μπει κάποιος στο επίσημο site του προγράμματος, αναφέρεται ότι υπήρξε καταγελλία από την RIAA για προσβολή πνευματικών δικαιωμάτων και σαν συνέπεια οδηγήθηκαν στο κλείσιμο των αποθετηρίων.

Υπάρχει το youtube-dlc (πρώτο αποτέλεσμα στο google) το οποίο είναι πιο actively maintained. Για ενημέρωση σχετικά με την πορεία της εφαρμογής προτείνω το subreddit r/youtubedl

4 «Μου αρέσει»

Εχετε υποψη σας οτι οποιος χρησιμοποιει το youtube-dl συνδυαστικα με το mpv , δεν θα μπορει να το κανει με το youtube-dlc. Γιατι πολυ απλα το mpv ψαχνει για youtube-dl και οχι youtube-dlc.
Στο τελευταιο git repo snapshot του mpv εχει προστεθει παραμετρος για να μπορει καποιος να δηλωσει διαφορετικο youtube-dl εκτελεσιμο.
Αυτο γινεται με συνταξη του στυλ :

mpv < url > --script-opts=ytdl_hook-ytdl_path=/usr/bin/youtube-dlc

οπου στο path βαζει ο καθενας αυτο στο οποιο εχει το youtube-dlc εκτελεσιμο.

Προς το παρον το ενημερωμενο mpv υπαρχει στις arch-based διανομες , στο AUR , στο πακετο mpv-git. Δεν ξερω αν οι αλλες διανομες εχουν πακεταρει φρεσκο mpv , μιας και η προαναφερθεισα προσθηκη εγινε πριν 2-3 μερες.
Εχω compile-αρει το τελευταιο mpv και το εχω κανει deb , για οποιον τρεχει deb-based διανομη και ασχολειται με το αθλημα ( mpv + youtube-dl ( c ) ). Aν χρειαστει και ενδιαφερει καποιον θα βαλω λινκ…

1 «Μου αρέσει»

Δε βλεπω να εχω προβλημα (προς το παρων). Οποτε γιατι να χρησιμοποιησω το youtube-dlc στη συγκεκριμενη περιπτωση;

1 «Μου αρέσει»

Υποτιθεται οτι το youtube-dl σταματησε σαν εξελιξη , και ξεκινησε ενα fork (youtube-dlc) . Καποια στιγμη το -dl θα ειναι outdated και το fork θα ειναι πιο ενημερωμενο/εξελιγμενο/πληρες/κλπ. Οπως ειπες προς το παρον δεν εχεις προβλημα. Στο μελλον ισως οι διανομες γυρισουν και βαλουν στο ρεπο τους το -dlc.

3 «Μου αρέσει»

I love you !! για το “c”.
Σε Arch based υπαρχει στο AUR youtube-dlc

Άσχετο αλλά θα το εκθέσω!
Ήθελα να έχω τα βίντεο που ανεβάζω στο youtube κατεβασμένα στον χώρο μου.
Παλιά με το downloadhelper δεν υπήρχε πρόβλημα αλλά τώρα τα κατεβάζει μεν αλλά σε ~.json που δεν αναγνωρίζονται.
Τέλος για το youtube-dlc κάποια βίντεο ΔΕΝ τα κατεβάζει βγάζοντας ένα error .
Τώρα τα κατεβάζει όλα !!
youtube-dlc

1 «Μου αρέσει»