XMPP: Το παγκόσμιο standard επικοινωνίας

Το XMPP είναι μια ελεύθερη αποκεντρωμένη συλλογή τεχνολογιών, εναλλακτική των κλειστών υπηρεσιών επικοινωνίας. Έχω αρχίσει να κάνω self host τον δικό μου XMPP server και άρχισα να μετακινώ ανθρώπους από τον κοντινό μου κύκλο εκεί. Έχω μια σύνοψη της εμπειρίας μου μέχρι τώρα στην σελίδα μου :

Το xmpp χρησιμοποιείτε απο πολλές πλατφόρμες σήμερα, όπως WhatsApp, Facebook Messenger & Jitsi. Δυσχτυxώς πολλές συνήθως έχουν αφαιρέση την απόκεντρωση που προσφέρει, ώστε να κρατήσουν τους χρήστες τους στην φυλάκη τους.

Το “καφενείο” του linux-user.gr πια είναι διάθεσιμο και με XMPP, μπορείτε να το βρείτε εδώ :

  • #linuxusergr%irc.libera.chat@irc.jabberfr.org

χρησιμοποιώντας ένα XMPP client. Το καφενείο είναι bridged σε xmpp, IRC & telegram!

7 «Μου αρέσει»

Τώρα θα δοκιμάσω το Gajim clienet σε παραθυρικό…

/me currently running Bazzite kde desktop

edit 1 : δεν δέχεται απευθείας το uri θα και δεν επιτρέπει το jabberfr για κάποιο λόγο… το ψάχνω…

edit 2 : το άφησα το Gajim, δεν κάνει, την ψάχνω με Dino

cc @ThanosApollo κάτι δεν κάνω σωστά στο Dino, help, μπαίνει, μου λέει ότι έχω χρησιμοποιήσει το ίδιο nick προσπαθώ να περάσω το nickserv argument και δεν επιτρέπει, μετά από λίγο μου δίνει error: connection refused.