Windows 10 ESD license

Δεν διαφωνούμε κάπου, απλά το σχόλιο σου:

“Προτιμώ να κάνω μια δωρεά 10-20 ευρώ σε προγραμματιστές που μου χαρίζουν τον κόπο τους. Η Microsoft εξάλλου αρμέγει το Ελληνικό δημόσιο και Κάτ επέκταση και μας…”

φάνηκε σαν να λες “αφού με κλέψατε, θα σας κλέψω και εγώ”. Νομίζω έτσι το ερμήνευσε και ο m01.

1 «Μου αρέσει»

Δεν ειμαι και τοσο σιγουρος οτι ερμηνευτικε σωστα ομως. Αλλο να πεις οτι προτιμας να πληρωσεις για τον χρονο τον κοπο και το λογισμικο προγραμματιστων ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικου και αλλο να χρησημοποιησεις μη ενεργοποιημενα αλλα νομιμα Windows ISOS στα VM ή σε μηχανιματα.

1 «Μου αρέσει»

Ελευθερο και δωρεαν. Κλειστο και ανοικτο. Κατι μπερδευουν μερικοι. Η microsoft θελει να εχουν ολα τα pc windows και δεν ειναι και τοσο κατα της πειρατειας. Αν πχ ενα 10 -20 -30% η δεν ξερω κι εγω ποσο ειναι πειρατικα windows νομιζω η πρωτη κερδισμενη ειναι η microsoft.

Μεχρι και τα windows 7 η φιλοσοφια ηταν να ειναι ελαστικοι με τα σπασμενα γιατι ετσι κι αλλιως καποια στιγμη οι κατοχοι αγοραζαν την αδεια. Ομως περαν αυτου η microsoft απο αυτη την ελαστικοτητα στα σπασμενα γιγαντοθηκε. Ηταν απλα μια εξυπνη κινηση. Καπως ετσι συντηρειτε και το winrar. Ελευθερο για 40 μερες. Μετα παρανομο αλλα δεν κλειδωνει ποτε… Ε καποιοι αγοραζουν αδειες και φυσικα οι εταιρειες δεν μπορουν να εχουν στα pc των υπαλληλων τους winrar που λεει οτι δεν ειναι νομιμο (ενδιαφερον εχουν μερικα βιντεο του LGR στο youtube που αγορασε αδειες winrar)

Απο τα windows 8 και μετα η microsoft παιζει καλη μπαλα με το market. Βγαζει χρηματα απο τη χρηση των pc ουσιαστικα και οχι απο την αδεια.

Ειναι τοσο συνθετα τα οικονομικα στο software που ενα opensource μοντελο μπορει να εχει περισσοτερα χρηματα απο ενα κλειστου κωδικα.

Παραδειγματα πολλα. Sangoma - Red hat - Canonical κτλ.

—Για να ειμαστε ειλικρινεις, πλεον η microsoft οχι απλα κανει τα στραβα ματια… Σε λιγο θα δινει και χρηματα για να παρεις τα windows σπασμενα. Για το office δεν ισχυει το ιδιο γιατι δεν μπορει να πληρωθει απο τη χρηση

3 «Μου αρέσει»

Οχι παρανομο. Απλα δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τα κλειδωμενα features. Ας μην τα μπερδευουμε. Δεν γινεται παρανομο. Ειναι απλα… το λεγομενο bait & switch. σε τσιμπαει για 40 μερες για να σε συνηθησει σε αυτο και μετα σου λεει… σου αρεσει το προγραμμα? Ναι; Πλερωνε. Οχι κατσε με αυτο που εχεις.

Οχι και παρανομο. Παρανομο θα ηταν αν κατεβαζει καποιος crack για να το χρησιμοποιησει full χωρις να παρει κανονικη αδεια. Ας μην μπερδευομαστε και ας μην μπερδευουμε τον κοσμο.

Θα συμφωνουσα αν δεν υπηρχε το 2 στην αδεια χρησης…

1 «Μου αρέσει»

OK σε αυτο το σημειο ειμαι λαθος. Ισως πρεπει να γινει συγκεκριμενη διακριση μεταξη του try-before-you-buy του shareware, του freemium, του open core και αλλων τροπων διαθεσης λογισμικου στα Windows οπως και των ιδιων των Windows για να ειμαστε σηγουροι οτι αυτο που κανουμε ή αυτο που θεωρουμε οτι κανουμε ειναι νομοταγες και οχι παρανομο.

Βεβαια οταν βαζουμε τετοιου ειδους λογισμικο απλα λεμε… “να κανω την δουλεια μου και μετα τις 40 μερες θα το βγαλω” συνοδευομενο απο “γιατι να ταλαιπωρουμε αφου δουλευει και με βολεψε και δεν με κλειδωσε γιατι να το βγαλω;”.

Προσωπικα αυτο με τις αδειες ειναι ενας αλλος λογος για τον οποιον εφυγα απο τα Windows και πηγα στο GNU/Linux.

1 «Μου αρέσει»

Εντελώς άστοχη έως παράλογη η αναλογία που κάνεις.

Καταρχήν ο παραλληλισμός των προγραμματιστών freeware (shareware κτλ) λογισμικού με ζητιάνους είναι υπερ-προσβλητικός και παράλογος !! Από που κι ως που ζητιάνοι ?

Κατά δεύτερον: απολύτως κανέναν οίκτο για τη microsoft !! Είναι ο ορισμός της εταιρείας που έκανε την κλοπή των προϊόντων της feature στο business plan της σε πάρα πολλές χρονικές περιόδους της ιστορίας της και είναι ένας από τους τρόπους μέσω των οποίων κατάφερε να έχει τέτοια δεσπόζουσα θέση στην αγορά. Ειρήσθω εν παρόδω, οι περισσότεροι από αυτούς τους τρόπους, που χρησιμοποίησε η συγκεκριμένη εταιρεία, στα μάτια μου είναι αθέμιτοι (to say the least) !!

Οπότε, ναι, σαφώς και για μένα προτιμώ (και το εφαρμόζω) να χρησιμοποιώ εναλλακτικά λειτουργικά, προγράμματα κτλ (linux, libreoffice κτλ). Προφανώς και όποιος βασίζει τη δουλειά του σε τέτοια προϊόντα πρέπει να το κάνει με έναν σύννομο τρόπο, για δικό του πρώτιστα συμφέρον. Όταν δω όμως να πειρατεύεται ένα προϊόν της microsoft, σίγουρα “δεν θα πέσω να πεθάνω” και επ ουδενί δεν θα συμφωνήσω με τους παραλληλισμούς που έκανες…

Εντάξει γέλασα με την καρδιά μου.

Σημειολογικά και μόνο. Ο παραλληλισμός δεν αφορά στους προγραμματιστές και ζητιάνους.
Βεβαίως you and any one else are welcome να το βλέπεις(-ετε) όπως σας αρέσει. Ολοι χωράμε.

Τα άνευ οίκτου αισθήματά σου για την microsoft δεν τα πολυκαταλαβαίνω και δεν με αφορούν. Δεν έχω ούτε και χρησιμοποιώ software της εταιρείας τα τελεταία 20 περίπου χρόνια. Friends from a distance.

Καλή συνέχεια.

Υ.Γ. Στα νιάτα μου υπήρξα προγραμματιστής.

Ο ελάχιστος κοινός παρονομαστής της συνεννόησης είναι η γλώσσα. Δεν ξέρω σε τι αφορά ο παραλληλισμός που είχες στο μυαλό σου - βλέπω όμως σε τι αφορά ο παραλληλισμός που έγραψες.

Το γέλιο είναι υγεία. Live long and prosper!

Ισως αν αναγνώσεις προλαλήσαντες (ένθεν κακείθεν) εντοπίσεις τον εισαγωγέα της έννοιας “παραλληλισμός”. Που δεν είναι άλλος από … :smiley:
Με καλή διάθεση το στραμπούληξα επί τούτοις εννοιολογικά. Ενοχος δηλώνω.

Ναι η γλώσσα. Που κακοποιείται βάναυσα ενίοτε.
Δεν σε αφορά, αλλά πως να διαβάσω και κυρίως κατανοήσω ατονική, χωρίς στίξη γραφή με εξόφθαλμα ορθογραφικά;
Μα απορώ; Οταν κάποιος γράφει μία εντολή, ένα script, κώδικα για να το πάω παρακάτω, την ίδια λογική ακολουθεί; Ανευ κανόνων;
Εχεις δίκιο. Είναι minimum παρονομαστής η γλώσσα.

Καλή εβδομάδα εύχομαι.

Η πλάκα είναι ότι όλη αυτή η αντιπαράθεση ξεκίνησε από μια απορία του @tsapi για το τι είναι η Windows 10 ESD license.

Ευτυχώς που δεν ρώτησε κάτι πάνω στην “θεωρία της σχετικότητας”. Θα το γίνει στο forum… :boom:.

2 «Μου αρέσει»