Windows 10 ESD license

Καλησπέρα σε όλες/ους!

Θα κάνω μία προφανώς off-topic ερώτηση, με την έννοια ότι δεν είναι σχετική με λίνουξ, αλλά με τα εξαποδώ windows. Ο λόγος που κάνω την ερώτηση αυτή είναι επειδή άπτεται θέματα αδειοδότησης, για τα οποία αντιλαμβάνομαι ότι αρκετοί άνθρωποι έχουν πείρα εδώ μέσα. Επίσης, αντιλαμβάνομαι ότι αρκετοί άνθρωποι εδώ μέσα χρησιμοποιούν επαγγελματικά υπολογιστές (και με windows), οπότε μπορεί να έχουν ήδη απαντημένη την ερώτησή μου.

Εν πάση περιπτώσει, αν θεωρείται (θεωρούμε) ότι το συγκεκριμένο νήμα παρα-είναι off-topic ακόμα και για καφενείο χρηστών, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη - ας το εξοβελίσουμε στο πυρ το εξώτερο! :exploding_head:

Στο προκείμενο: η συμβία μου χρειάζεται έναν έξτρα υπολογιστή στο μαγαζί της για κάποιες συμπληρωματικές δουλειές. Δυστυχώς πρέπει να είναι windows, καθότι τρέχει κάποια custom προγράμματα. Έχω αναλάβει το άγος και άχθος να της αγοράσω και συναρμολογήσω τον υπολογιστή και να της εγκαταστήσω τα τρισκατάρατα windows.

Βλέπω στο σκρούτζη ότι υπάρχουν windows 10 ESD licenses τα οποία κοστίζουν μόλις 40€ (have a look here). Κανονικά αγορασμένο license, με τιμολόγιο κτλ κτλ. Κατεβάζεις τα windows από ένα λινκ που σου δίνουν (κάπου στο microsoft.com - όχι στο warezonlive-timbuktu.biz), βάζεις το key αυτό και είσαι κομπλέ. Και ενημερώσεις και τα πάντα όλα, και ο υπολογιστής δεν γκρινιάζει ποτέ (έχω βάλει πριν 3-4 χρόνια ένα τέτοιο κλειδί και όλα δουλεύουν ρολόι).

Σε περίπτωση ελέγχουν στο μαγαζί της, θα έχει πρόβλημα με ένα τέτοιο license? Ξέρετε τίποτα σχετικό? Σε ένα ψάξιμο που έκανα στον γκούγκλη μου φαίνεται ότι δεν θα έχει πρόβλημα, αλλά είπα να ρωτήσω και σας που όλο και κάτι περισσότερο ξέρετε - ειδικά τους επαγγελματίες του χώρου.

Ευχαριστώ πολύ.

Να υπάρχει το τιμολόγιο αγοράς και λογικά δε θα έχεις θέμα. Εφόσον είναι ελληνικά τα καταστήματα δε θα υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Για να είσαι 100% σίγουρος ρώτα σε μια ΔΟΥ.

1 Like

και μια ασχετη ερωτηση - παρατηρηση - προβληματισμος… Σε τετοιες περιπτωσεις που πρεπει καποιος να βαλει windows λογικα θα μπορει να χρησιμοποιησει νομιμα και virtual machine. Εκτος απο την ευκολια αλλαγων, μπορει να εχει και την ευκολια αρχειοθετησης των image η γρηγορη μεταφορα δουλευοντας απο το σπιτι στο γραφειο και αλλα πολλα. Φυσικα ολα αυτα ειναι γνωστα σε οσους δουλευουν σε virtual machine αλλα ολος αυτος ο προλογος, εχει να κανει με το οτι η microsoft δινει δωρεαν image για virtual machines. Αραγε αυτος ειναι νομιμος τροπος χρησης των windows εφοσον διδονται δωρεαν; (θα τα δοκιμαζα κι εγω για να δω αν παιζει, αλλα δεν εχω χρονο και ειναι 20gb το image)

3 Likes

Για το πρώτο εάν υπάρχει τιμολόγιο που γράφει αγορά λογισμικού κτλ θα είσαι οκ - οι εφοριακοί κοιτούν το τιμολόγιο (ρώτησα την αδελφή μου που έχει μία σχέση με αυτά) - μπορείς φυσικά να πάρεις τηλ μια ΔΟΥ όπως λέει και ο αγαπητός billniakas πιο πάνω, αλλά ποιος ξέρει σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις και αν θα καταλάβει τι ρωτάς…

Για το δεύτερο δεν έχω ιδέα, η λογική μου όμως μου λέει πως εφόσον είναι όντως δωρεάν είσαι οκ - πώς θα αποδείκνυες σε μια αντίστοιχη περίπτωση σε έναν άσχετο από αυτά πως πχ τα λίνουξ που έχεις στο μαγαζί είναι free;

2 Likes

Καταρχήν ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

Σε όσους/ες προτείνουν να πάρω να ρωτήσω σε ΔΟΥ (που, ως συμβουλή, είναι λογικότατη): να πάρω να ρωτήσω αν τα ESD licenses της Microsoft είναι νόμιμα για χρήση σε μαγαζιά? :face_with_hand_over_mouth: Υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει ένας υπάλληλος μέσα στη ΔΟΥ που να ξέρει τι είναι ESD license? :woozy_face:

1 Like

Απ’ ο,τι κατάλαβα, με πολύ μικρό ψάξιμο, η ESD license είναι όπως οι κανονικές άδειες, απλά έχει μόνο το download key. Όπως αναφέρθηκε, εάν υπάρχει τιμολόγιο για την αγορά της άδειας, δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα με πιθανούς μελλοντικούς ελέγχους.

2 Likes

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την εφορία , αρκεί να υπάρχει απόδειξη (έστω και με paypal) και το πιο βασικό είναι ο εφοριακός που (φτου μακριά) θα κάνει τον έλεγχο. Να ξέρει τι του γίνεται και όχι απλά να έχει μπει να σε γράψει.
Επίσης ειδικά με το μπάχαλο που έχει γίνει με τα δεκάρια , το τελευταίο που ζητούν είναι οι αποδείξεις νόμιμης κατοχής και χρήσης - κοινώς δεν ξέρουν την τύφλα τους.

Φέρω παράδειγμα: το ένα μου laptop είναι αγορασμένο πριν αρκετά χρόνια και είχε επάνω περασμένα οκτάρια με το κλειδί της dell on-chip . Μέχρι πριν λίγο καιρό η Ms μου έδινε το δικαίωμα να μπώ στο site της , να κατεβάσω και να εγκαταστήσω νόμιμα μια νέα έκδοση που αναγνώριζε αυτόματα το licence από το προηγούμενο λειτουργικό και έπαιζε κανονικότατα.
Σε περίπτωση ελέγχου τι θα μου πει ο έφορας ;

(για VM που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν είμαι σίγουρος γιατί το λογισμικό που παραχωρέιται -θεωρητικά- είναι για εκπαιδευτικούς σκοπούς -και πάλι βέβαια σιγά μην καταλάβει ο έφορας τι εχω επάνω αλλά λέμε τώρα)

p.s. διάβαζα κάπου πως ζητήθηκε δισκέτα (ναι δισκέτα και όχι cd) σε κάποια εφορία - διατηρώ τις επιφυλάξεις μου μπας και είναι ράδιο αρβύλα αλλά ποτέ δεν ξέρεις .

2 Likes

Πριν δύο χρόνια είχα πάρει την MS τηλέφωνο για παρόμοια περίπτωση και μου είχε πεί ότι , εφόσον υπάρχει τιμολόγιο δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης μου είπε ότι σε windows δεν πειράζει αν είναι home ή professional στην επιχείρηση, γιατί πολλές άδειες έρχονται προ-εγκατεστημένες, αλλά το office έπρεπε να είναι οπωσδήποτε pro. Κανονικά , τα καταστήματα απαγορεύεται να σου κόψουν τιμολόγιο σε home εκδόσεις (μόνο λιανικής).