Windows 10 ESD license

Καλησπέρα σε όλες/ους!

Θα κάνω μία προφανώς off-topic ερώτηση, με την έννοια ότι δεν είναι σχετική με λίνουξ, αλλά με τα εξαποδώ windows. Ο λόγος που κάνω την ερώτηση αυτή είναι επειδή άπτεται θέματα αδειοδότησης, για τα οποία αντιλαμβάνομαι ότι αρκετοί άνθρωποι έχουν πείρα εδώ μέσα. Επίσης, αντιλαμβάνομαι ότι αρκετοί άνθρωποι εδώ μέσα χρησιμοποιούν επαγγελματικά υπολογιστές (και με windows), οπότε μπορεί να έχουν ήδη απαντημένη την ερώτησή μου.

Εν πάση περιπτώσει, αν θεωρείται (θεωρούμε) ότι το συγκεκριμένο νήμα παρα-είναι off-topic ακόμα και για καφενείο χρηστών, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη - ας το εξοβελίσουμε στο πυρ το εξώτερο! :exploding_head:

Στο προκείμενο: η συμβία μου χρειάζεται έναν έξτρα υπολογιστή στο μαγαζί της για κάποιες συμπληρωματικές δουλειές. Δυστυχώς πρέπει να είναι windows, καθότι τρέχει κάποια custom προγράμματα. Έχω αναλάβει το άγος και άχθος να της αγοράσω και συναρμολογήσω τον υπολογιστή και να της εγκαταστήσω τα τρισκατάρατα windows.

Βλέπω στο σκρούτζη ότι υπάρχουν windows 10 ESD licenses τα οποία κοστίζουν μόλις 40€ (have a look here). Κανονικά αγορασμένο license, με τιμολόγιο κτλ κτλ. Κατεβάζεις τα windows από ένα λινκ που σου δίνουν (κάπου στο microsoft.com - όχι στο warezonlive-timbuktu.biz), βάζεις το key αυτό και είσαι κομπλέ. Και ενημερώσεις και τα πάντα όλα, και ο υπολογιστής δεν γκρινιάζει ποτέ (έχω βάλει πριν 3-4 χρόνια ένα τέτοιο κλειδί και όλα δουλεύουν ρολόι).

Σε περίπτωση ελέγχουν στο μαγαζί της, θα έχει πρόβλημα με ένα τέτοιο license? Ξέρετε τίποτα σχετικό? Σε ένα ψάξιμο που έκανα στον γκούγκλη μου φαίνεται ότι δεν θα έχει πρόβλημα, αλλά είπα να ρωτήσω και σας που όλο και κάτι περισσότερο ξέρετε - ειδικά τους επαγγελματίες του χώρου.

Ευχαριστώ πολύ.

Να υπάρχει το τιμολόγιο αγοράς και λογικά δε θα έχεις θέμα. Εφόσον είναι ελληνικά τα καταστήματα δε θα υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Για να είσαι 100% σίγουρος ρώτα σε μια ΔΟΥ.

1 «Μου αρέσει»

και μια ασχετη ερωτηση - παρατηρηση - προβληματισμος… Σε τετοιες περιπτωσεις που πρεπει καποιος να βαλει windows λογικα θα μπορει να χρησιμοποιησει νομιμα και virtual machine. Εκτος απο την ευκολια αλλαγων, μπορει να εχει και την ευκολια αρχειοθετησης των image η γρηγορη μεταφορα δουλευοντας απο το σπιτι στο γραφειο και αλλα πολλα. Φυσικα ολα αυτα ειναι γνωστα σε οσους δουλευουν σε virtual machine αλλα ολος αυτος ο προλογος, εχει να κανει με το οτι η microsoft δινει δωρεαν image για virtual machines. Αραγε αυτος ειναι νομιμος τροπος χρησης των windows εφοσον διδονται δωρεαν; (θα τα δοκιμαζα κι εγω για να δω αν παιζει, αλλα δεν εχω χρονο και ειναι 20gb το image)

3 «Μου αρέσει»

Για το πρώτο εάν υπάρχει τιμολόγιο που γράφει αγορά λογισμικού κτλ θα είσαι οκ - οι εφοριακοί κοιτούν το τιμολόγιο (ρώτησα την αδελφή μου που έχει μία σχέση με αυτά) - μπορείς φυσικά να πάρεις τηλ μια ΔΟΥ όπως λέει και ο αγαπητός billniakas πιο πάνω, αλλά ποιος ξέρει σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις και αν θα καταλάβει τι ρωτάς…

Για το δεύτερο δεν έχω ιδέα, η λογική μου όμως μου λέει πως εφόσον είναι όντως δωρεάν είσαι οκ - πώς θα αποδείκνυες σε μια αντίστοιχη περίπτωση σε έναν άσχετο από αυτά πως πχ τα λίνουξ που έχεις στο μαγαζί είναι free;

2 «Μου αρέσει»

Καταρχήν ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

Σε όσους/ες προτείνουν να πάρω να ρωτήσω σε ΔΟΥ (που, ως συμβουλή, είναι λογικότατη): να πάρω να ρωτήσω αν τα ESD licenses της Microsoft είναι νόμιμα για χρήση σε μαγαζιά? :face_with_hand_over_mouth: Υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει ένας υπάλληλος μέσα στη ΔΟΥ που να ξέρει τι είναι ESD license? :woozy_face:

1 «Μου αρέσει»

Απ’ ο,τι κατάλαβα, με πολύ μικρό ψάξιμο, η ESD license είναι όπως οι κανονικές άδειες, απλά έχει μόνο το download key. Όπως αναφέρθηκε, εάν υπάρχει τιμολόγιο για την αγορά της άδειας, δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα με πιθανούς μελλοντικούς ελέγχους.

2 «Μου αρέσει»

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την εφορία , αρκεί να υπάρχει απόδειξη (έστω και με paypal) και το πιο βασικό είναι ο εφοριακός που (φτου μακριά) θα κάνει τον έλεγχο. Να ξέρει τι του γίνεται και όχι απλά να έχει μπει να σε γράψει.
Επίσης ειδικά με το μπάχαλο που έχει γίνει με τα δεκάρια , το τελευταίο που ζητούν είναι οι αποδείξεις νόμιμης κατοχής και χρήσης - κοινώς δεν ξέρουν την τύφλα τους.

Φέρω παράδειγμα: το ένα μου laptop είναι αγορασμένο πριν αρκετά χρόνια και είχε επάνω περασμένα οκτάρια με το κλειδί της dell on-chip . Μέχρι πριν λίγο καιρό η Ms μου έδινε το δικαίωμα να μπώ στο site της , να κατεβάσω και να εγκαταστήσω νόμιμα μια νέα έκδοση που αναγνώριζε αυτόματα το licence από το προηγούμενο λειτουργικό και έπαιζε κανονικότατα.
Σε περίπτωση ελέγχου τι θα μου πει ο έφορας ;

(για VM που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν είμαι σίγουρος γιατί το λογισμικό που παραχωρέιται -θεωρητικά- είναι για εκπαιδευτικούς σκοπούς -και πάλι βέβαια σιγά μην καταλάβει ο έφορας τι εχω επάνω αλλά λέμε τώρα)

p.s. διάβαζα κάπου πως ζητήθηκε δισκέτα (ναι δισκέτα και όχι cd) σε κάποια εφορία - διατηρώ τις επιφυλάξεις μου μπας και είναι ράδιο αρβύλα αλλά ποτέ δεν ξέρεις .

2 «Μου αρέσει»

Πριν δύο χρόνια είχα πάρει την MS τηλέφωνο για παρόμοια περίπτωση και μου είχε πεί ότι , εφόσον υπάρχει τιμολόγιο δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης μου είπε ότι σε windows δεν πειράζει αν είναι home ή professional στην επιχείρηση, γιατί πολλές άδειες έρχονται προ-εγκατεστημένες, αλλά το office έπρεπε να είναι οπωσδήποτε pro. Κανονικά , τα καταστήματα απαγορεύεται να σου κόψουν τιμολόγιο σε home εκδόσεις (μόνο λιανικής).

Χρόνια πολλά παίδες κι ότι επιθυμείτε.
Συγνώμη που ξαναφέρνω το θέμα αλλά έπεσα στο φόρουμ μας από τη γκουγκλ. Ψάχνω να καταλάβω τι σημαίνουν τα:

ESD
DSP
Retail
OEM

Καλά το τελευταίο ξέρω ότι είναι το προκατασκευασμένο μηχάνημα που σου πουλάνε και κοτσάρουν μία μάρκα. Υπάρχει και όνομα άδειας που να λέγεται OEM;

Τα υπόλοιπα με έχουν μπερδέψει βλέποντας διάφορα σάιτ

Δεν μπορείς να έχεις τη φάση όπως ας πούμε,
να είναι το λειτουργικό στο usbάκι σου όπως μια χαρά έχεις μία διανομή λίνουξ και κάποια στιγμή το παίρνεις και πας να το περάσεις και σε έναν φίλο σου. Ή φτιάχνεις και ένα καινούργιο μηχάνημα και θες να τα περάσεις και εκεί (έχοντάς τα ήδη στο βασικό μηχάνημά σου). Αν θες να το κάνεις αυτό ποια έκδοση παίρνεις;
Είδα τιμή για τα Pro στα 259 ευρώ; Τι λες ρε μάγκα; :woozy_face: Χαλάρωσε λίγο!
Θέλω να τα βάλω στο καινούργιο μηχάνημα αφενός για να έχουνε εμπειρία τα παιδιά και να τους είναι γνώριμο το περιβάλλον αφού σε τέτοιον κόσμο θα βγούνε και θα τα βρουν μπροστά τους (Μεγαλώσανε με mint και Arch και doudoulinux σε περιβάλλοντα Kde και mate). Μπορεί λοιπόν μια μέρα να παραγγείλουμε καινούργια λάπτοπ (με κομμάτια που θέλουμε εμείς, ξέρεις! Το πλαίσιο έκανε τέτοια φάση. Εκτός από το να στήνεις PC σου έστηνε και λάπτοπ). θα μπορώ να περάσω τα win και σε αυτά;

Σχετικά με τα Windows: Καταρχήν ότι αγοράσεις από Ευρωπαϊκή Ένωση και έχεις κάποια τυπική απόδειξη, έστω και την απόδειξη πληρωμής της πιστωτικής κάρτας ή PayPal, είσαι νόμιμος, ειδικά από την στιγμή που θα ενεργοποιηθεί η άδεια.

  • OEM/DSP = είναι οι άδειες που ενσωματώνουν οι μεγάλοι κατασκευαστές στου υπολογιστές τους, όπως DELL, HP, LENOVO, αλλά και TurboX, e-Gate, κτλ. Παλιότερα οι άδειες ερχόντουσαν με ένα αυτοκόλλητο κολλημένο πάνω στον υπολογιστή αλλά πλέων είναι ενσωματωμένες στο UEFI BIOS του υπολογιστή. Αυτές οι άδειες δεν μεταφέρονται και κανονικά δεν μεταβιβάζονται (!). Αν, πχ αγοράσεις refurbish PC, θα πρέπει να αγοράσεις και refurbish άδειας, το οποίο δεν το κάνει σχεδόν κανείς. Αλλά αν το αγοράσεις για εταιρεία καλό είναι να υπάρχει γιατί σε πιθανόν έλεγχος ίσως σου γίνει παρατήρηση.

  • Retail = είναι η λεγόμενη “άδεια σε κουτί”. Την ενεργοποιήσει όπου θες (PC, Virtual Machine), και μπορείς να την μεταφέρεις σε άλλο PC (θα πρέπει να μην δουλεύει το 1ο PC), αλλά μέχρι μία φορά.

  • ESD ( electronic software distribution) = είναι μια retail άδεια χωρίς κουτί. Την αγοράζεις όταν πχ θες από Windows 10 Home να πας σε Pro. Ή πχ έχεις ένα PC με linux, το οποίο δεν είχε ποτέ άδεια Windows, και θες να του βάλεις Windows. Ή έχεις 2-3 Virtual Machine με Windows και θες να τους περάσεις νόμιμες άδειες. Οι άδειες αυτές δεν μεταφέρονται. Όταν τις ενεργοποιήσεις “δουλεύουν” όπως οι OEM/DSP. Οι άδειες πωλούνται μόνο απευθείας από την Microsoft ή από Authorised Dealer (πχ Info Quest, Westnet, Amazon, κτλ)

Υπάρχουν και άλλου είδους άδειες (Volume Licenses, Open License, Education, MSDN, κτλ), αλλά δεν αφορούν τον απλό κόσμο και τις μικρές επιχειρήσεις.

Για περισσότερα δες Microsoft License Terms

Γενικά, για να καταλάβεις πως δουλεύουν οι άδειες τις Microsoft θα πρέπει να έχεις τελειώσει μεταπτυχιακό σε Harvard, MIT και Οξφόρδη… παρόλο που και πάλι θα “ζοριστείς”.

3 «Μου αρέσει»

Μην παίρνεις καμία άδεια… Άστο να έχει το μήνυμα κάτω δεξιά, δεν κλειδώνουν όπως παλιά, μόνο κάτι ψιλό πράγματα αλλάζουν. Α! αν έχεις κανέναν κωδικό από win7 κάνει και αυτός!

1 «Μου αρέσει»

Και εγώ τής ίδιας γνώμης είμαι. Αν δεν την χρειάζεται για επιχείρηση το να έχεις άδεια μόνο για να αλλάξεις ταπετσαρία έχει σημασία.

1 «Μου αρέσει»

Γράφοντας

sudo strings /sys/firmware/acpi/tables/MSDM

στο τερματικό εμφανίζετε ο αριθμός της άδειας.

Σωστά, Windows 7/8/8.1 άδειες ενεργοποιούνται ακόμα στα Windows 10.

Αλλά το να μην έχεις μία νόμιμη άδεια Windows 10 σε υπολογιστή εν έτει 2021 το θεωρώ λίγο “γαϊδουριά”. Μπορείς να αγοράσεις άδεια με 8 έως 10€… και είσαι νόμιμος και ενεργοποιείς τις δυνατότητες personalization στα Windows 10. Αν απλά το θες για κανένα Virtual Machine για να κάνεις δοκιμές… ok, μπορείς να μην τα ενεργοποιήσεις.

Για επιχειρήσεις το θεωρώ δεδομένο να υπάρχουν νόμιμες - ενεργοποιημένες άδειες. Τα πρόστιμα είναι τσουχτερά: " H BSA βγήκε παγανιά… με ΣΔΟΕ και ΥΠΟΑΔΗΕ πρόστιμα σε επαγγελματίες για το παράνομο λογισμικό".

Προτιμώ να κάνω μια δωρεά 10-20 ευρώ σε προγραμματιστές που μου χαρίζουν τον κόπο τους. Η Microsoft εξάλλου αρμέγει το Ελληνικό δημόσιο και Κάτ επέκταση και μας…

5 «Μου αρέσει»

Λογικό.
Και στο super market υποθέτω τζουρνέβουμε ότι θέλουμε και μετά προτιμάμε να δίνουμε λίγα ευρώπουλα στους ζητιάνους που περιμένουν απ’έξω. Εξάλλου τα super markets τα έχουν χοντρο-οικονομήσει και ωφελούνται πολυποίκιλα από καταστάσεις όπως πανδημίες, άδειες πώλησης εφημερίδων κλπ.

Σάμπως η microsoft χρησιμοποιεί προγραμματιστές; Οχι βέβαια. Ολοι το ξέρουν αυτό.
Βίβα λα γκρέτσια !

1 «Μου αρέσει»

Συγνώμη φίλε @m01, δηλαδή αν έχω κωδικό από win7 ΝΟΜΙΜΑ από την Microsoft και μπορώ να ενεργοποιήσω τα win10, θα πρέπει να νιώθω και τύψεις;;; επίσης αν ΝΟΜΙΜΑ κατεβάσω τα win10 από την ιστοσελίδα της Microsoft και δεν τα ενεργοποιήσω, θα πρέπει να νιώθω τύψεις; Όχι φίλε μου ατυχές το παράδειγμα σου, δεν ΚΛΕΒΩ την Microsoft ούτε και οι προγραμματιστές του ελεύθερου λογισμικού είναι ζητιάνοι!!! Και ΝΑΙ προτιμώ να δίνω τα 10-20 ευρώ εκεί που εγώ θεωρώ ότι είναι σωστό και δίκαιο!!!

2 «Μου αρέσει»

Προφανώς συμφωνώ σε αυτά.
Καλή συνέχεια.

Εγώ θα συμφωνήσω με τον m01. Βρίσκεις νόμιμη (μπορεί όχι ηθική) άδεια με 5€ το πολύ. Δεν αξίζει καν ο κόπος για σπασμένο λειτουργικό. Αν νιώθεις ότι η MS σε κλέβει το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μη χρησιμοποιείς προϊόντα της, όχι να τα κλέβεις.
Τα λέω αυτά γιατί βλέπω ότι έχουμε αναπτύξει μια κουλτούρα σχετικά με το παράνομο λογισμικό. Πριν λίγο καιρό βρέθηκα με έναν συνάδελφο για μια δουλειά και είδα ότι είχε το 100% του λογισμικού του σπασμένο. Του λέω μα καλά, windows και οffice άδειες έχουμε δωρεάν από το πανεπιστήμιο, βάλε 7zip αντί για winrar έτσι και αλλιώς μονο unzip κάνεις και αντίστοιχα για κάποια άλλα προγράμματα. Η απάντηση του ήταν “α έτσι έχω συνηθίσει”. Δεν ήξερα τι να απαντήσω.

1 «Μου αρέσει»

Μα ποιος μίλησε για σπασμένο λογισμικό;;; Εκτός αν θεωρείται σπασμένο λογισμικό το να κατεβάσεις τα win10 από την microsoft και απλά να μην τα ενεργοποιήσεις ή να βάλεις τον κωδικό που μπορεί να έχεις από τα win7… Από τη στιγμή, που η ίδια η εταιρία σου δίνει αυτή τη δυνατότητα, δεν υπάρχει κάτι σχετικά με την ηθική για να συζητήσουμε. Γιατί το κάνει αυτό; ειναι μια άλλη συζήτηση…

Συμφωνώ απόλυτα με τη ΜΗ χρήση πειρατικού λογισμικού.

Όσο για την Microsoft ασχέτως αν χρησιμοποιείς ή όχι τα λογισμικά τους (προσωπικά όχι) από τη στιγμή που αντλούν δημόσιο χρήμα έχεις κάθε δικαίωμα να κρίνεις τις μεθοδεύσεις τους, όπως και των πολιτικών που ολοκληρώνουν τις συμφωνίες!

3 «Μου αρέσει»