Βοηθεια με το customization στο Bunsenlabs Linux

Καλησπερα σας παιδια,

σημερα ειναι το πρωτο μου νημα στο φορουμ και ξεκιναω κατευθειαν με μια πληθωρα ερωτησεων :stuck_out_tongue:
Εγκατεστησα εχθες τα Bunsenlabs Linux στο netbook μου και χρειαζομαι βοηθεια με το customization τους μιας και εχω ελαχιστη γνωση για τα Linux.
Το λειτουργικο ειναι βασισμενο αν δεν κανω λαθος στα Debian 9 με Openbox για window manager. Μολις επισκεφθει κανεις την σελιδας τους, μπορει κατευθειαν να διαβασει οτι πληροφορια χρειαζεται.

Ωντας αρχαριος χρηστης Linux εχω καποιες αποριες.

  1. Μπορω να βαλω αυτο το σετ με εικονιδια στο δικο μου συστημα και αν ναι πως;
  2. Υπαρχουν καποιοι οδηγοι που εχετε να μου προτεινετε οσο αναφορα το customization μιας διανομης;

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας εκ των προτερων!

1 «Μου αρέσει»

O πιο απλός τρόπος είναι να αποσυμπιέσεις το φάκελο με τα εικονίδια στο ~/.icons και στη συνέχεια με το πρόγραμμα που αλλάζεις εικονίδια, επιλέγεις τα νέα.

Δεν υπάρχει κάποιος οδηγός, αλλά το customization ενός desktop ξεκινά από κάποια βασικά πράγματα όπως

  • Το wallpaper
  • Τα icons (σου έγραψα πως)
  • To theme (η ίδια διαδικασία που έγραψα αλλά δημιουργείς φάκελο ~/.themes/ και αποσυμπιέζεις εκεί το θέμα σου
3 «Μου αρέσει»

Επίσης, η διανομή αυτή είναι συγγενική (fork) του παλιού Crunchbang Linux (!#) οπότε θα μπορούσες να κοιτάξεις και πληροφορίες για αυτό μιας και οι οδηγοί θα είναι σχετικοί. (Το φόρουμ τους φιλοξενούσε στις αρχές την κοινότητα των Bunsenlabs αλλά τώρα δεν με αφήνει να μπω)

2 «Μου αρέσει»