βοηθεια για DV capture me firewire

Γεια σας , ειναι η πρωτη φορα που προσπαθω με linux και μου βγαζει : VLC is unable to open the MRL v4l2
τι πρεπει να κανω??
Ευχαριστω

Ποιο είναι το MRL που δεν καταλαβαίνει το VLC;

Μήπως ο χρήστης σου δεν ανήκει στο video group?
Βάλτον με την εντολή :

sudo usermod -aG video username

όπου username θα βάλεις το όνομα χρήστη σου.

αυτο ενοεις? :v4l2…?

Ναι. Πρωτα ομως δοκιμασε αυτο που προτινει ο @Maras και για να συμπληρωσω μολις βαλεις αυτη την εντολη στο τερματικο και δωσεις τον κωδικο σου (γιατι θα στο ζητησει) κανε ενα logout και μετα παλι ενα login και ξαναδοκιμασε με το VLC. Πες μας αν δουλεψε ή οχι για να σου δωσουμε παραπερα βοηθεια :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

γεια σας
το έβαλα αλλα δεν νομίζω να το πήρε
μου βγαζει ενα κατεβατο οπως :
usage: sudo -h / -k / -v

το επανέλαβα, σωστά τώρα και ζήτησε password , το έβαλα οκ
τωρα τι κανω??

Aυτό που έκανε η εντολή παραπάνω ήταν να προσθέσει τον user, αν δεν ήταν ήδη, στους χρήστες που μπορούν να δουν βίντεο που ήταν το πρώτο πράγμα που έπρεπε να ελέγξουμε γιατί δεν παίζει το βίντεο. Επομένως τώρα δοκιμάζεις ξανά να παίξεις το βίντεο που δεν έπαιζε (αφού κάνεις logout login όπως είπε ο gnutechie παραπάνω). Αν δεν παίζει πάλι σημαίνει οτι άλλο είναι το θέμα και θα δοκιμάσουμε κάτι άλλο. Για παράδειγμα αν δεν παίζει πάλι, δες αν είναι εγκατεστημένο το πακέτο v4l-utils γιατί αν θυμάμαι καλά σχετίζεται με τέτοια θέματα. Αλλά άκου και άλλους τι έχουν να πουν και μην αγχώνεσαι…