Unzip σε webmin σε debian

Καλησπερα,
Ειναι μια συνθετη ερωτηση και μπορει να μην υπαρχει λυση.

Εχω καποιους σερβερ. Με βολευει η διαχειρηση τους μεσω του webmin. Γενικα δουλευω με ubuntu αλλα σε εναν εχω βαλει debian. Το webmin εχει την ευκολια οτι για ολα εχω web interface.

Εχω εγκαταστησει σε ολους τους σερβερ το unzip. Στους ubuntu server πατωντας κλικ πανω σε ενα zip αρχειο μου βγαζει unzip στο webmin και γινεται κανονικα η αποσυμπιεση… Στον debian ομως παροτι ειναι εγκατεστημενο το unzip δεν εχει επιλογη το webmin ωστε να αποσυμπιεσω απλα ενα αρχειο. Ετσι πρεπει να μπαινω σε τερματικο και να γραφω τα μακρυναρια των αρχειων ωστε να γινει η αποσυμπιεση.

Σκεφτεστε κατι που μπορει να μην εχει γινει στο debian και δεν λειτουργει το unzip στο webmin η ειναι καποια ασυμβατοτητα η μια λειτουργια που δεν ειναι διαθεσιμη στο debian?

Ευχαριστω

Στο κώδικα βλέπω ότι ελέγχει has_command('unzip')). Είσαι σίγουρος ότι το έχεις εγκατεστημένο; Επίσης δες ποια έκδοση του webadmin έχεις καθώς βλέπω ότι οτι ο συγκεκριμένος κώδικας μπήκε σχετικά προσφατα.

Πάνε εδώ:

Και δες αν έχεις όλα εντολές εγκατεστημένες που είναι μέσα στο has_command. Αν πάλι δεν παίζει άνοιξε ένα GitHub issue εκεί :wink:

1 «Μου αρέσει»

Αυτό θα σκεφτόμουν πρώτα εγώ. Εμπειρικά αυτό έχει σημασία, ποια διανομή γενικά δεν έχει σημασία.

1 «Μου αρέσει»

Τελικά λύθηκε με update του webmin. Αυτο που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατι ενω ηταν πιο καινουρια εκδοση απο των ubuntu server δεν λειτουργουσε… Για την ιστορια βεβαια ειχε ανεπιλυτες εξαρτησεις (ετσι δεν το λενε?) και τις ελυσα με apt-get install -f . Η εκδοση webmin που ειχα ηταν η 1.900 και πλεον εχω την 1.930.

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Εχεις δικαιο, συνήθως ετσι ειναι. Έχω δει όμως να υπάρχουν προγράμματα που περιμένουν να βρουν συγκεκριμένα directories, τα οποία διαφέρουν από RedHat based διανομές σε σύγκριση με Debian based διανομές. Αυτό το πρόβλημα λύνεται συνήθως κατά το packaging, όπου στην ουσία είναι ένα μάτσο χακιες.