uCareSystem 24.05.0 | Φρέσκες δυνατότητες ενημέρωσης - καθαρισμού συστήματος

Η νέα έκδοση του uCareSystem 24.05.0 διαθέτει νέες δυνατότητες συντήρησης και καθαρισμού του Ubuntu αλλά και των διανομών που βασίζονται σε αυτό, που αξίζει να το δοκιμάσετε.

Το uCareSystem κλείνει τα αισίως τα 15 χρόνια ύπαρξης και η νέα έκδοση του παρουσιάζει νέα χαρακτηριστικά που του πρόσθεσα, μιας και οι ανάγκες από την προηγούμενη έκδοση, την 4.4.0 έχουν αλλάξει.

Η νέα αυτή έκδοση περιλαμβάνει αρκετά σημαντικά χαρακτηριστικά και διορθώσεις σφαλμάτων:

  • Ελέγχει τη συνδεσιμότητα στο διαδίκτυο και αν δεν βρει, τερματίζει και ενημερώνει τον χρήστη για οποιαδήποτε προβλήματα σύνδεσης στο διαδίκτυο εφόσον η συσκευή τους δεν είναι συνδεδεμένη στο internet.
  • Επαληθεύει την ύπαρξη πακέτων Snap και Flatpak στο σύστημα και τα ενημερώνει αναλόγως. Αν βρεθούν πακέτα Snap ή και Flatpak, αφαιρεί επίσης οποιεσδήποτε παλιές αναθεωρήσεις για να ελευθερώσει χώρο. Αν δεν υπάρχουν Snap ή Flatpak πακέτα, όπως π.χ. στο Linux Mint, τότε απλά προσπερνάει αυτή την λειτουργία
  • Νέες επιλογές -r (επανεκκίνηση) και -s (απενεργοποίηση) για τους χρήστες uCareSystem, που το χρησιμοποιούν μέσω του τερματικού και θέλουν να επανεκκινήσουν/απενεργοποιήσουν το σύστημά τους μετά την εκτέλεση της συντήρησης που κάνει το uCareSystem.

Επίσης έβαλα κάποιες μικρές πινελιές που δεν προσθέτουν κάποια λειτουργικότητα, αλλά κάνουν την χρήση του uCareSystem πιο προσιτή στους αρχάριους

  • Εμφανίζει το ποσοστό χρήσης δίσκου και τον διαθέσιμο ελεύθερο χώρο πριν και μετά την εκτέλεση συντήρησης του συστήματος.
  • Βελτιώνει την εμπειρία χρήστη αντικαθιστώντας το μήνυμα «… θα ξεκινήσει σε 5 δευτερόλεπτα» με μια κατάλληλη ένδειξη αντίστροφης μέτρησης. Όπως επίσης όταν τερματίζει ή κάνει επανεκκίνηση μετά από επιλογή του χρήστη
  • Βελτίωση της αναγνώρισης εκδόσεων με τη χρήση της μορφής Έτος.Μήνας.ελάχιστο, π.χ. το 24.05.0 είναι η έκδοση του 2024, Μαΐου, ελάχιστη έκδοση .0

Για λήψη και λεπτομέρειες που αφορούν WSL δείτε την πηγή:

14 «Μου αρέσει»

UPDATE 1/5/2024 : Κυκλοφόρησα την νέα έκδοση 24.05 ή οποία τσεκάρει και τα Flatpak. Ενημερώθηκε το άρθρο.

4 «Μου αρέσει»

Release 24.05.8

  • Διορθώθηκε η επανεμφάνιση αντίστροφης μέτρησης επανεκκίνησης και τερματισμού λειτουργίας a2e1f0c
  • 7 χρονων ορθογραφικο λαθος… θεε μου… τι εκανα f2f7472
  • ελαχιστοποίηση μηνύματος 4a09539
  • μεταφέρθηκε το GOODBYE μέσα στο τελευταίο μήνυμα ce12945
1 «Μου αρέσει»