Ubuntu 20.04 / 19.10/ 19.04 χρησιμοποιείται swapfile αντί του swap partition

Τελευταία έχω παρατηρήσει ότι ο υπολογιστής μου έχει θέμα με μικρο-κολλήματα. Αυτά συμβαίνουν όταν η RAM είναι αρκετά γεμάτη (~6GB από τα 7,7 GB) και ταυτόχρονα γεμίζει πλήρως και το 2GB swapfile. Προτού γεμίσει η swap εν έχω θέμα.

Σήμερα ανακάλυψα πως ενώ έχω δημιουργήσει κατά την εγκατάσταση swap partition 8GB, δεν χρησιμοποιείται αλλά αντίθετα το σύστημα χρησιμοποιεί swapfile 2GB.

Τα διαμερίσματα του δίσκου.

Τι μου προτείνεται και είναι ασφαλές να κάνω, χωρίς να πειραχθεί η εγκατάσταση? Επίσης από τα 128 GB του δίσκου δεν περισσεύει ούτε μισώ. Ίσα ίσα θέλω οπωσδήποτε να απελευθερώσω τα 2 από τα 10 (swap partition 8 + swapfile 2) που χρησιμοποιούνται για swap.

  1. Διαγράφω το swap partitition και το προσθέτω στο βασικό, και μεγαλώνω το swapfile?
  2. Διαγράφω το swapfile και χρησιμοποιώ το swap partition. Νομίζω θα το προτιμούσα, αλλά πως το κάνω?
  3. Αγοράζω 16GB RAM (έσχατη λύση λόγο μεγάλου εξόδου), αλλά και πάλι θέλω να πάει η swap στα 8gb?
  4. Κάτι άλλο?

Καλησπέρα και Ευχαριστώ!

Δεν ξέρω για το ubuntu αλλά στις ψιλοδοκιμές που είχα κάνει δούλευε swapfile μαζί με swap partition. Για να δουλέψει το swap partition λογικά αρκεί να φτιάξεις σωστά το /etc/fstab.

Πάντως αν είσαι σε τόση πίεση χώρου είναι καλύτερα να διαγράψεις το partition και να κρατήσεις το swapfile που είναι πολύ πιο ευέλικτο.

1 «Μου αρέσει»

Δώσε μας το αποτέλεσμα της εντολής

cat /etc/fstab

για να δούμε πως είναι διαμορφωμένη η ρύθμιση για το swap και να συνεχίσουμε.

1 «Μου αρέσει»

αν είναι να ζητήσεις αυτό ζήτα και το

lsblk -f

που επίσης θα χρειαστεί.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ!

Μόλις το άλλαξα το fstab και δούλεψε μια χαρά με την swap να φορτώνει στο partition.

#παλιά εγγραφή στο fstab
/swapfile none swap sw 0 0
#νέα εγγραφή στο fstab. όπου UUID το UUID του swap partition οπου είχα ορίσει
UUID=7ca7f0c7-6630-4159-8d53-97e778674ec9 none swap sw 0 0

Θα κρατήσω το partition κυρίως γιατί έχει το μέγεθος που θέλω για την swap , ώστε να μην μπλέκω με μορφοποίηση δίσκου. Το swapfile θα το διαγράψω λίαν συντόμως, για να κερδίσω τα 2gb. Ελπίζω πλέον να μην φρικάρει το σύστημα και να γλιτώσω για την ώρα την αύξηση της RAM.

1 «Μου αρέσει»

Σωστά, για να δούμε το UUID του partition που προορίζεται για το swap. :slight_smile:

Αν και τώρα είδα ότι αναγράφεται και στο screenshot που έβαλε παραπάνω ο φίλος!