Ubuntel linux εγκατασταση σε σκληρο η σε καρτα SD?

Γεια σε ολους τους φιλους!Εχω ενα παλιο λαπτοπ χωρις σκληρο δισκο το οποιο ομως εχει υποδοχη για καρτα sd.Eβαλα σε ενα στικακι το ubuntel linux του @sv1sjp και θελω να ρωτησω τους φιλους του φορουμ το εξης:να το εγκαταστησω σε σκληρο δισκο η σε καρτα sd?Ο φιλος που μου χαρισε το λαπτοπ μου ειπε οτι μπορει να γινει εγκατασταση και σε καρτα SD αντι για σκληρο.Ειναι αυτο δυνατον?Μαλιστα το ιδιο ατομο μου ειπε οτι μπορω με 12 ευρω να αγορασω μια καρτα microsd των 64gb και με ενα ειδικο ανταπτορα να την προσαρμοσω στην υποδοχη για sd του λαπτοπ.Ειναι λοιπον δυνατο ενα λαπτοπ να δουλευει κανονικα με λινουξ εγκατεστημενο σε sd αντι για σκληρο η μηπως οχι?Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια.

Γινεται ΑΛΛΑ… θα σε παει σαν χελωνα… ακομα και ενας μηχανικος θα ειναι πιο γρηγορος απο την SD καρτα. Για πειραματισμο μπορεις να γραψεις το Ubuntel σε ενα στικακι και απο και να το φορτωσεις εχοντας μεσα στο laptop την SD Card και κανοντας εγκατασταση σε εκεινη. Ακομα και με το θεωρητικο 480KB/s που ειανι για το USB2.0 να πιασει… που ειναι λιγο απιθανο… θα δυσκολευτει να πιασει σε επιδωσεις εναν μηχανικο δισκο στις 5400 στροφες… για να μην πουμε τιποτα για SSD.

Τι εννοείς παλιό;
Σχετικά πράγματα αυτά

Ευχαριστω για το ενδιαφερονκαι τους δυο φιλους @GNUTechie kai @obars6 το λαπτοπ φοραει cpu intel centrino duo και μνημη 2.5giga.Μια ερωτηση ακομα πως θα μπορεσω να εξασφαλισω ενα παλιο IDE σκληρο για λαπτοπ μπορω να απευθυνθω σε ενα κεντρο επισκευης κομπιουτερ στην περιοχη μου?

Γιατι δεν παιρνεις εναν ανταπτορα ide 2.5 σε cf card?
φθηνοι ειναι και το τελικο αποτελεσμα θα ειναι μεγαλυτερη ταχυτητα απο το μηχανικο δισκο των 4200 στροφων η των 5400 στροφων (7200 δεν ξερω αν ειχαν βγει σε ide 2.5) και φυσικα θα μπορεις να βαλεις αλλη cf καρτα αν χαλασει.
Δεν προτεινω ide σε sd card γιατι γινεται μετατροπη(δεν ξερω καν αν υπαρχει) ενω η cf καρτα ακολουθει το πρωτόκολλο του ide τουλαχιστον εξ οσων γνωριζω

Τωρα σε θυμηθηκα :slight_smile:
Ο λογος που ρωτουσα το μοντελο ειναι να δω απο specs μηπως κι εχεις external sata και μπορεις να βαλεις κανεναν εξωτερικο.
Απο κεντρα προμηθειας φτηνου υλικου και επισκευη υποστηριξη ειναι το cosmodata.gr γυρω απο το Athens City. Απο επισκευη δεν εχει χρειαστει αλλα οτι refurbished εχω παρει ζει για χρονια σαν καινουργιο. Ακομα και 1ΤΒ δισκο που πηρα για backup αλλα τελικα τον χρησιμοποιω κανονικα ζει και βασιλευει.

Στο κεντρο επισκευης κανε μια ερωτηση να δεις ποσο τους εχουν… θα εξαρτηθει απο το κεντρο επισκευης στην ουσια… αλλα αν βρεις κανενα χαλασμενο παλιο μηχανημα σε καποιο κοντινο group στο FB και πετυχεις καποιο μηχανιμα παλιο… πχ απο το 2001 για λιγα ευρω… ή αν εισαι λατρης της περιπετειας ριξε μια ματια στο Amazon για κατι σαν και αυτο εδω:

ή απο το Ebay:

δηλαδη ενα καθετο ανταπτορακι απο IDE σε SATA για να βαλεις οτι SATA δισκο μπορεσεις να βρεις (και SSD).

Αν πας με αυτη την λυση (και δεν βρεις κατι αναλογο στο skroutz.gr η σε καποιο αλλο e-shop στην ελλαδα) προσεχε τις ημερομηνιες που θα σου δωσουν καθως και χρεωσεις για μεταφορικα. Ελπιζω να βοηθησα

Πραγματιακα ευχαριστω ολους τους φιλους για το ενδιαφερον.Σκεφτομαι να βρω καποιον μεταχειρισμενο IDE η αλλιως να ακολουθησω την λυση του φιλου @GNUTechie εχω στην περιοχη μου καλα κεντρα επισκευης και φυσικα ειμαι εντος Αττικης.Θα ρωτησω και ευελπιστω το συντομοτερο δυνατο να σας πω νεα.