Τροφοδοτικά μάρκες

Καλησπέρα παιδιά. Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

Έχετε υπόψιν σας τι παίζει με τις μάρκες τροφοδοτικών; Ο Κυρίτσης στο PCsteps ξεχωρίζει την Super flower, συμφωνείτε; Δεν έχω δει να την αναφέρουν πουθενά αλλού όμως.

Ευχαριστώ.

Μια πολύ χρήσιμη λίστα https://linustechtips.com/main/topic/1116640-psucultists-psu-tier-list/ με σχεδόν όλες τις γνωστές μάρκες που κυκλοφορούν, χωρισμένα σε κατηγορίες ανάλογα την ποιότητα τους.

Υπολογίζεις με έναν psu calculator https://www.bequiet.com/en/psucalculator πόσα watt περίπου θα χρειαστείς (εγώ πάντα αγοράζω ένα +50 watt από αυτό που χρειάζομαι για να είμαι καλυμμένος) και κοιτάω να είναι το λιγότερο 80 plus Bronze…αυτά πάνω κάτω ελπίζω να βοήθησα

*δεν είμαι ειδικός και εγώ την ίδια μέθοδο ακολουθώ και μόλις βρω 2-3 που μα αρέσουν αρχίζω να διαβάζω κριτικές σε αντίστοιχα hardaware sites. :grin:

1 «Μου αρέσει»

Fortron - FSP πολυ καλα σταθερα, αξια στο χρονο

Thermaltake - Θα ελεγα “εμπορικα” αλλα το ιδιο καλα με τα Fortron

Παλιοτερα θα προτεινα και τα HEC αλλα δεν τα ξαναβρηκα στην αγορα. Μαλλον γιατι δεν χαλαγανε ποτε

Τα παραπανω ειναι τροφοδοτικα που μου εχουν αντεξει χρονια σε 24ωρους υπολογιστες. Αν δεν θες πολλες φανφαρες τα Fortron τα θεωρω πολυ αξιοπιστα. Σε πολυ ακριβο εξοπλισμο, αν τυχει να τον ανοιξω, πολλες φορες εχει τροφοδοτικο απο τη Fortron

1 «Μου αρέσει»

Ο Κυρίτσης στο PCsteps υποστηρίζει τους “χορηγούς” του.

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ παιδιά. πράγματι δεν το σκέφτηκα ότι ο Κυρίτσης θα διαφημίσει τους χορηγούς του.
Νόμιζα ότι αυτή η σούπερ φλάουερ θα είναι κορυφαία εταιρεία. με επηρέασε επίσης το επιχείρημά του
οτι η Corsair πχ δεν φτιάχνει μόνη της τα τροφοδοτικά αλλά κοτσάρει απλά τη φίρμα της. Αυτό μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητα κακό καθώς κατασκευαστές όπως η Seasonic είναι από πίσω.

Μίλησα με ανθρώπους και με έπεισαν να ξεκολλήσω από τα τιτάνιουμ και πλάτινουμ. ότι και το Γκολντ μια χαρά είναι και πολύ καλό.

Μέτρησα το τι θα βάλω πάνω στον υπολογιστή που θέλω να φτιάξω σε PSU καλκουλέιτορ και είμαι εντάξει με ένα 850άρι. Προσανατολιζόμουν σε 1200άρι και παραπάνω άμα λάχει.

Έχω πάρει μόνο τη μητρική μέχρι στιγμής. Αυτήν
https://www.skroutz.gr/s/19381892/Asrock-X570-Phantom-Gaming-X.html

Υποστηρίζει PCIe 4.0 και έχει τρεις θύρες κιόλας. Οι πιο πολλές έχουν δύο.
https://www.skroutz.gr/s/19381892/Asrock-X570-Phantom-Gaming-X.html#specs

Με βάση αυτό σκέφτηκα ότι το τροφοδοτικό αυτό που διαλέγω, και που είναι και ATX και EPS θα υποστηρίζει καλύτερα το PCIe 4.0
(99% λέω μαλακία τώρα αλλά ΟΚ Δεν πληγόνομαι. Το έχω αποδεχτεί στη ζωή μου).
Για πείτε κι εσείς. Μάλλον άκυρη η σκέψη μου ε;

Το τροφοδοτικό που μάλλον καταλήγω είναι αυτό.

https://www.skroutz.gr/s/14549882/Corsair-RMx-Series-RM850x-2018.html

Τι λέτε;

Τι κτήνος χτίζεις και θέλει τόσο ρεύμα; :grin:
Μία χαρά είναι τα corsair και εγώ έχω ένα 650αρι corsair venenge

Η πενιχρή μου γνώση στα ηλεκτρονικά και η μεγάλη μου εμπειρία στα τροφοδοτικά DC για πάσης φύσης συσκευές που απαιτούν τροφοδοσία συνεχούς τάσης (χαμηλής ή υψηλής), μου έδειξε ότι δύο είναι οι σημαντικές παράμετροι που καθορίζουν την αντοχή και αξιοπιστία τους:

  1. Η ποιότητα των εξαρτημάτων κατασκευής τους.
  2. Η ανοχή τους ανάλογα με το φορτίο που θα χρησιμοποιηθούν.

Στη θέση σου θα διάλεγα τροφοδοτικό κατηγορίας bronze όχι παραπάνω, που να μπορεί να δώσει VA (watt) 25-30% παραπάνω από αυτά που απαιτεί το σύστημά σου.

Με λίγα λόγια μην πάρεις κάποιο που θα καεί ακόμη και χωρίς φορτίο λόγω κακής ποιότητας εξαρτημάτων, ούτε κάποιο πανάκριβο αλλά μικρό που θα δουλεύει διαρκώς στα όριά του.

3 «Μου αρέσει»

Ε και πως θα ξέρω ποιο είναι αυτό; Αυτό ρωτάω. Δεν θέλω να πάρω φτηνό. ήμουνα έτοιμος να πάρω το σούπερ φλάουερ για το τιτάνιουμ και μόνο (ή το πλάτινουμ). Μου αλλάξανε τη γνώμη για τα βατ και για την πιστοποίηση. Αλλά δεν θέλω να πέσω πιο κάτω από το γκολντ. Οπότε γιατί να καεί;

Το μόνο που με απογοητεύει είναι ότι κατασκευάζεται από κάποια CWT και όχι από τη Seasonic που λένε ότι είναι εγγύηση. Την ξέρετε αυτήν την CWT;

@anon74452261 Βλέποντας την μητρική που σκοπεύεις να αγοράσεις (τώρα πρόσεξα τη κατηγορίας είναι και την τιμή της) μας βάζεις να κάνουμε συνειρμούς τι θηρίο πας να χτίζεις (πες μας specs να πάρουμε μια ιδέα έτσι για το κους κους :grin: )

Οπότε αν το υπόλοιπο hardware είναι ανάλογο της κατηγορίας της μητρικής, άρα πας και σε ένα αντίστοιχα καλό ποιοτικό τροφοδοτικό.

Το συγκεκριμένο Corsair RMx Series RM850x (2018) που διάλεξες είναι μια πολύ καλή επιλογή και αν πάρουμε μια ματιά και στο amazon https://www.amazon.com/CORSAIR-RM850x-Certified-Modular-Supply/dp/B079H5WNXN έχει πολλές κριτικές σχεδόν άριστα και το πήρε πολύς κόσμος, άρα είναι μια safe επιλογή :wink:

Πράγματι θέλω να φτιάξω ένα ακριβό σύστημα, για να καλύψω απωθημένο που μέχρι τώρα ένα καμινέτα.
Δηλαδή δεν αντέχεται άλλο το να κολλάει το ποντίκι - όχι από μπαταρία - από μνήμη φορτωμένη.
Να βλέπω μέχρι 3-4 βίντεο στο γιουτού και μετά να το πληρώνω με δύο λεπτά αναμονή για άνοιγμα ενός φακέλου με τον caja. Όταν δε ανοίγω τους χάρτες της γκουγκλ κατά 90% θα κάνω επαννεκίνηση για να λειτουργήσει καλά το σύστημα. ΟΚ είναι 11ετίας.

Η συνήθης ερώηση είναι: “Γιατί πράγμα το θέλεις;”, “τι θες να κάνεις;”.
Ερώτηση που μου την έσπαγε πάντα. όχι βέβαια ότι ο άνθρωπος που θα το ρωτήσει αυτό χρίζει αντιπάθειας. μια χαρά ρωτάει κάποιος και προσπαθεί να βοηθήσει.
Αλλά είναι λίγο καταπιεστικό να πρέπει να παρουσιάσεις έναν αποδεκτό λόγο. Για τίποτα δεν το θέλω ρε φίλε! Θέλω να έχω ένα μηχάνημα ακριβό για να μπορώ καλύτερα, να μην κάνω τίποτα! Πειράζει;

Αν και η αλήθεια είναι πως είναι εργαλείο για τη δουλειά μου και για να χαζολογάω καθώς τις εξόδους τις έχω απαξιώσει εδώ και μια εικοσαετία. Ο λόγος τελικά που κατέληξα σχετικά με το τι θέλω να κάνω με τον υπολογιστή, ειναι:

να πάθω ένα ισχυρό πολιτισμικό σοκ! Ναι ρε παιδιά θέλω να το πάθω. Θέλω να βλέπω τι κάνει και να μην το πιστεύω. Η άνεση και η ευχέρεια που θα μου δώσει θα με σπρώξει επιτέλους να πάρω κι ένα καλύτερο μικροφωνάκι, να πετάξω πάνω κι ένα σύνθι και α κάνω τη φάση μου αυστηρά προσωπικά να γουστάρω (Αφού τελικά η πεποίθηση ότι θα καλύψω τον ψυχισμό μου με πολλές γυναίκες και σεξ ήταν φενάκη. Ποτέ κανείς δεν είναι χορτάτος αλλά και ποτέ δεν ήταν αυτό το νόημα στη ζωή. Γηράσκω Αή δια σκόμενος που λένε.

Όλο αυτό με έκανε να σκεφτώ ότι δεν έχω λόγο να βιάζομαι και να πάρω τώρα κάτι που αναγκαστικά θα με περιόριζε. Ας παίρνω ένα ένα κομμάτι σκέφτηκα. και μέχρι 3-4 το μήνα είναι μπορετό, Άντε και 5 για μια φορά. Για αυτό κοίταζα τα ακριβότερα. Για τροφοδοτικό μου είχε πει ένας γνωστός ότι “Άμα στο δίνει χαρτί το ρεύμα, τα συστήματα δουλεύουν με την πρώτη προσπάθεια δηλαδή πιο γρήγορα, ενώ το κακό τροφοδοτικό θα σου δώσει ρεύμα στον επόμενο δευτερόλεπτο γιατί θα είχε κολλήσει”
Μαϊμουδιά λογική το βρίσκω λίγο γιατί δεν είναι κιμάς στη μηχανή κοπής το ρεύμα αλλά ελος πάντων πείστηκα ότι πρέπει να δώσω ιδιαίτερη σημασία στο τροφοδοτικό. και νόμιζα ότι όλο αυτό που σκέφτομαι το καλύπτει το τιτάνιουμ.
Κατάλαβα ότι δεν είναι ακριβώς έτσι. Γι αυτό και κατέληξα στο corsair που είναι και γκολντ στην τελική. Γλιτώνω 100 ευρώ από το άλλο που σκεφτόμουνα ότι θα πάρω.

Η μνήμη πάλι, γιατί 32 γίγα; Με CL 14 που θέλω και στα 320mhz κάνει 220! Ενώ η ίδια αλλά σε 16 γίγα κάνει 95! Αυτά τα δύο υπόλοιπα μπορούν να πάνε σε ένα γαμάτο κουτί.
Ο δίσκος πάλι ήθελα να παίζει με PCIe 4.0 μια και τέτοια μητρική πήρα και ας μην πάει άχρηστη η φάση. Οπότε βρήκα τον corsair MP600 που είναι 1 τέρα και τα νούμερα του για ανάγνωση και εγγραφή κοντά στο 5000. Τα IOS είναι 600.000. Όχι ότι ξέρω βέβαια τι είναι αυτά αλλά… και τι έγινε. Ας μην μάθω.

Αν είχα τελικά ακόμα παραπάνω δυνατότητα θα έβαζα και RAID μηδέν, που μπουτάρει λέει στο μισό χρόνο.

Όλοι μου λένε ότι δεν θα καταλάβω διαφορά αν δεν είναι 1,5 δευτερόλεπτο και είναι 1. Το ξέρω ρε παιδιά. αλλά είπαμε/. Ένα κόλλημα θέλω να ικανοποιήσω. Γιατί; Γιατί έτσι. Γιατί δεν είχα πολλές γυναίκες στη ζωή μου. Να.

Πραγματικά σας ευχαριστώ. Αν θέλετε πείτε οτιδήποτε να κάνουμε και χαλαρή κουβεντούλα.
Φιλιά σε όλους

Η συνηθης ερωτηση ειναι αυτη , για να μπορουν οι παρευρισκομενοι να καταλαβουν σε ποια parts πρεπει να δωθει σημασια. Αν καποιος π.χ. ειναι gamer πρεπει να δωσει σημασια ΚΑΙ στο πληκτρολογιο/ποντικι. Αν καποιος τραβαει 3d renders , θελει επεξεργαστη & μνημη πρωτιστως και χεστηκε για το πληκτρολογιο/ποντικι. Αν καποιος ειναι γραφιστας , θελει καλη οθονη , με καλη πιστοτητα χρωματων , και παει λεγοντας.

Απο την αλλη υπαρχουν και οι περιπτωσεις οπου τα λεφτα δεν ειναι εμποδιο και παιρνει καποιος ο,τι καλυτερο του βαρεσει να παρει , καλη ωρα οπως με σενα τωρα :slight_smile:
Και εγω στην θεση σου το ιδιο θα εκανα …

2 «Μου αρέσει»

Το πρώτο που θα μου ερχόταν εμένα στο μυαλό είναι η κάρτα γραφικών, αλλά εντάξει

1 «Μου αρέσει»

Να πω οτι δεν εγραψα το “και” με ΚΕΦΑΛΑΙΑ … αλλα ενταξει.

Ρε παιδιά σόρυ για το πρήξιμο, αλλά παραδέχομαι ότι με ικανοποιεί (που σας πρήζω :grin:).
Τι άλλο καλύτερο να κάνω;

Κοίταζα τώρα αυτήν τη σύγκριση
https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=20295178,14549882

Και προβληματίζομαι.

Το corsair είναι λέει και EPS εκτός από ATX. Τι σκ… ε’ιναι αυτό το EPS; Μάλλλον άλλο μέγεθος μητρικής ε; Είναι μεγάλο συν δηλαδή ότι είναι και EPS;

Το άλλο όμως που νομίζω είναι σημαντικό είναι ότι το corsair έχει ανεμηστηράκι 135mm ενώ το seasonic 120.

ισχύει ότι αν είναι πιο μικρό κάνει πιο πολλές στροφές για την ίδια ποσότητα αέρα από ένα μεγαλύτερο; Κι ότι τελικά είναι πιο θορυβώδες;

Διάβαζα σε ένα φόρουμ που τα συγκρίνανε, να λένε όλοι ότι και τα δύο είναι μια χαρά και σούπερ ουάου κιόλας, αλλά το seasοnic έχει καλύτερα καλώδια. Δυο τρεις το είπανε αυτό.
Ένας άλλος είπες ότι το corsair είναι εντελώς αθόρυβο. Για το seasonic δεν είπε κάποιος κάτι σχετικά με τον θόρυβο.

Τέλος εγώ λέω ότι όσο να . ναι… Seasonic είναι αυτή1 Κορυφή έτσι δεν είναι; Το corsair λέει το φτιάχνει κάποια CWT. Άγνωστη δεν είναι κάπως;

Αν μου λέγανε ότι κάνει τον ίδιο θόρυβο, ότι ας είναι πιο μικρό, δεν κάνει παραπάνω στροφές, δεν χρειάζεται, σίγουρα seasonic με κλειστά μάτια. Αλλά είναι έτσι;

Ευχαριστώ και σόρυ και πάλι για το πρήχτινγκ!

@Poor Ξερω τα λεφτα δεν ειναι θεμα , αλλα το κουραζεις χωρις λογο. Πιστευεις οτι οποιο απο τα δυο παρεις στα λεφτα αυτα , θα ειναι μαπα ?
Και τα δυο καλα ειναι…το corsair τιγκα στις θετικες αξιολογησεις , το seasonic καμμια αλλα ειναι τοπ ονομα στα τροφοδοτικα…

Σαν γενικη αρχη , ναι ισχυει αυτο.

Θεμα κατασκευης ειναι…αλλα σαν αρχη ναι , τα μικροτερα φανς γυρνανε πιο γρηγορα αρα μεγαλυτερες πιθανοτητες να ειναι πιο θορυβωδη. Αν δεις κατι κουτια υπολογιστων που εχουν στο καπακι κατι τερααααστιους ανεμιστηρες…γυρνανε τραγικα αργα και ουτε που ακουγονται :slight_smile:

Υποδοχη πανω στην μητρικη για να δινει επιπλεον ρευμα στον επεξεργαστη.

Αυτο που σου εγραψα παραπανω , ο,τι και να παρεις θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα. Βλεπω και τα δυο ειναι modular . Οποιο καλωδιο δεν χρειαζεσαι το ξηλωνεις και κανεις μια χαρα συμμαζεμα. Το λεω αυτο γιατι καπου αναφερεται οτι το corsair εχει “σκληρα” καλωδια και δεν τα φερνεις βολτα ευκολα στο συμμαζεμα…αλλα ολα ειναι σχετικα…

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ. Το corsair τελικά που έχει και αυτά τα συν (αθόρυβο και EPS).

Είστε μάγκες ρε παιδιά. Να είστε καλά.