Tο Ups μου τα κακαρωσε

Καλησπερα παιδια.Λοιπον ειχα παρει ενα UPS Cyberpower Line Interactive CP1500EPFCLCD 1500VA (CP1500EPFCLCD) στα 271 ευρω 15 Μαρτιου 2022 και σημερα βλεπω οτι εχει θεμα και μου κλεινει τον υπολογιστη χωρις προειδοποιηση (3 φορες μεχρι τωρα).Δεν το εχω πειραξει απο τοτε που το πηρα και δουλευε μια χαρα,μονο το pc ειχα πανω ολο αυτο τον καιρο.Ειναι φυσιολογικο να μου χαλασει σε αυτο το χρονικο διαστημα γιατι εχει και 2 χρονια εγγυηση?

Πάρε τηλέφωνο στην εγγυήση. Μήπως είναι καμιά μπαταρία;

1 «Μου αρέσει»

και εγω μπαταρια υποψιαζομαι. το ιδιο το το UPS πολυ σπανια χαλαει. αλλα με φαινεται πολυ περιεργο να μην κρατησει ουτε 2 χρονια η αυθεντικη εργοστασιακη μπαταρια του. τοσο λιγο κρατανε κατι μπαταριες κινεζιες μουφιες του 10ευρου (ναι, καλα ειδες. 10 ευρω μουφιες κινεζικες απομιμησεις)

για αρχη παρε την εταιρια να δεις τι θα σε πουν για την εγγυηση. αποκει και περα αναλογα τι θα σε πουν βλεπεις τι θα κανεις. το δικο μου το APC το εχω απο το 18. πριν καναδυο μηνες ψοφησε η μπαταρια του. επειδη πλεον δεν εχει εγγυηση, το ανοιξα, εβγαλα την ψοφια μπαταρια και την αντικατεστησα

1 «Μου αρέσει»

Όλες οι μπαταρίες UPS είναι κινέζικες. Είχα αγοράσει μπαταρία APC. Το αυτοκόλλητο της από κάτω είχε ένα άλλο αυτοκόλλητο μιας Ευρωπαϊκής εταιρείας. Ε! Κάτω και από αυτό, υπήρχε ένα κινέζικο…

2 «Μου αρέσει»

Έχω αγορασμένο το ίδιο UPS (σε 1300άρι) από το 2018. Πρόκειται για εξαιρετική εταιρεία και δεν το συζητώ. Μάλιστα εγώ είμαι σε ΔΥΣΚΟΛΗ περιοχή με ασταθή τάση ρεύματος και συχνές διακοπές, πράγμα που σημαίνει ότι το UPS ενεργοποιείται συχνά. Από το 2018 ακόμα δεν έχει χρειαστεί να αλλάξω μπαταρίες και φαίνεται ότι ακόμα κρατάνε τον υπολογιστή μου για ~30 λεπτά έχοντας χάσει ένα μικρό ποσοστό από την αρχική τους χωρητικότητα (~40 λεπτά όταν ήταν καινούργιες οι μπαταρίες). Σε λιγότερο από 2 χρόνια να τα έχουν παίξει οι μπαταρίες το αποκλείω.

Είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι στο UPS και όχι π.χ. στο τροφοδοτικό του υπολογιστή σου; Ποια διαδικασία έχεις ακολουθήσει για να βεβαιωθείς; π.χ. έχεις συνδέσει το UPS σε άλλη συσκευή και έχει και αυτή το ίδιο πρόβλημα (κλείνει απροειδοποίητα); Σε κάθε περίπτωση, εφόσον είσαι βέβαιος ότι φταίει το UPS, είσαι εντός εγγύησης (24 μήνες), στείλτο για αντικατάσταση.

Τα περί “κινέζικων” μπαταριών ας μην τα συζητάμε εν έτει 2023 (2024 παρά 2 μέρες). Τα πάντα κατασκευάζονται στην Κίνα, θα έπρεπε να το ξέρετε μέχρι τώρα…

1 «Μου αρέσει»