Το Ubuntu Software Store έγινε Snap Store

Να το πεις στην canonical που αυξάνει κάθε χρόνο τα κέρδη της :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ακόμα γιατί αυτό θα αλλάξει

Κατ αρχας υπαρχει εταιρεια που μπορω αν θελω, να πληρωσω το συμβολαιο μου και εχει ευθυνη απεναντι μου. Αυτο το κανει η Red hat και η canonical. Τα debian, centos κτλ ειναι ευθυνη του χειριστη και δεν μπορεις να παρεις υποστηριξη.

2 «Μου αρέσει»

Ας ακούσουμε και τις γνώμες αυτών που δουλεύουν γιατί ως απλοί χρήστες έχουμε μια γνώμη που στερείται κάποιων σημαντικών παραμέτρων της αγοράς.

Τα snap έχουν στόχο το cloud τα IoT τα microservices και γενικά υπηρεσίες που δεν έχουν στόχο τον χρήστη. Το γεγονός ότι κάνουν και τη δουλειά του χρήστη είναι ένα side effect.

3 «Μου αρέσει»

Ο καιρός θα δείξει αλλά ΙΤ σίγουρα δεν είσαι??? Η redhat ότι και να γίνει είναι εταιρία που είναι χρονιά στο χώρο. Είναι σοβαρή και δεν παρεμβαίνει στην λειτουργία του τεχνικού ούτε στον τρόπο που θέλει να εγκαταστήσει ένα πρόγραμμα ανεξάρτητα αν δεν είναι κάτι που έχει βγάλει η ίδια ούτε επιβάλει. Και μην ξεχνάς ότι ένα μερίδιο χρηστών είναι σε διανομές που έχουν βάση το Ubuntu δεν έχουν ubuntu. Απλα από εκεί ξεκινάνε αρκετοί και σαυτο ναι θα συμφωνήσω είναι μια διανομή μόνο για την αρχή ενός καινούριου χρήστη. Μέχρι εκεί καλά. Εξου που όλοι οι dedicated server έχουν και άλλες διανομές και όχι μόνο αυτό

Εγώ είμαι ένας ταπεινός μπετατζης, και ναι η redhat είναι κολοσσός και αυτό τι σημαίνει; Ότι δεν υπάρχει χώρος για άλλες εταιρείες; Η πρώτη βγάζει δις το χρόνο ενώ η δεύτερη εκατομμύρια δολάρια το χρόνο.

Το market share του ubuntu στους servers είναι σταθερά υψηλό και το παρόν forum σε ubuntu server τρέχει.

Ας μην αφήνουμε τις αντιπάθειες να θολώνουν την κρίση μας.

1 «Μου αρέσει»

Sorry που ρωταω αλλα τοσο καιρο ακουμε οτι η Canonical ουτε να κανει break even δεν μπορει ποτε προλαβε και εβγαλε εκατομυρια;

Καθόλου αντιπάθειες και εγώ με elementary ήρθα εδώ και στην οικογένεια δύο υπολογιστές έχουν ubuntu. Απλα το όνομα είναι linux για όλους δεν είναι επιβάλω σε όλους, γιαυτό και γίνεται η συζήτηση

1 «Μου αρέσει»

Ένα απλό googlαρισμα θα σου απαντήσει τις οποίες απορίες. Σκέψου τα τρύπια βαρέλια που ήταν ο mir display server και το ubuntu touch. Μόνο αυτά τα projects καταπιαν πόσο χρήμα

Ubuntu One αλλο ενα project που πηγε στον γκρεμο, και ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και αλλα. Αυτο που δεν εχει αλλαξει ειναι η ηγεσια και η κατευθυνση. Οχι πως περιμενω θαυματα δηλαδη αλλα λεμε τωρα :)

Update #001:

@billniakas, πριν απο λιγο ειπαμε οτι δεν υπαρχει κοινοτητα. Χωρις διαθεση για φαγομαρα… τωρα λεμε οτι υπαρχει κοινοτητα; :) Υπαρχει η δεν υπαρχει;

Αν θυμάσαι πριν κάποια χρόνια που έκανε σοβαρή άνοδο η canonical οι προσπάθειες που έκανε αν και δεν της βγήκαν με καλό όνομα ήταν πρωτοπόρες δεν έχω πρόβλημα με αυτό γιατί έκανε τις προσπάθειες της να πάει ένα βήμα μπροστά τώρα πάει να ξεφύγει από την λογική και την μαγεία του linux

Ήταν πολύ καλή σαν υπηρεσία απλά ηθελαν να την κόψουν εκείνη την εποχή για να ανεβουν άλλες πιο ελεγχόμενες μην ακούς μόνο αυτά που λένε οι συνδικαλιστές των άλλων λειτουργικών

Σκέψου ότι πάνω από όλα είναι εταιρεία που ξοδεύει χρήματα για να παράξει αυτές τις καινοτομίες τις οποίες έδωσε τον κώδικα στην κοινότητα. Μέσα σε όλα αυτά είναι και ένας από τους σημαντικότερους contributors στο gnome desktop.

Το μέλλον είναι στο cloud και δεν μπορεί να την κατηγορήσει κανείς που στρέφεται προς τα εκεί.

Δεν την κατηγορώ γιαυτό. Νομίζω όμως ότι έπαψε να σέβεται όλους αυτούς που την ανέδειξαν. Πάνω στο debian βασίστηκε ένα ελεύθερο λειτουργικό που έχει και ένα κύρος. Εννοείται και θα δώσει και τον δικό της χαρακτήρα στην διανομή της αλλά όχι και να αλλάξει και τον βασικό τρόπο των χρηστών της. Να έκανε κάποια ανάπτυξη για να βοηθήσει τον διαχειριστή πακέτων για να γίνει καλύτερος ναι θα ήταν αξιοθαύμαστο αλλά ετσι επειδή δεν το έφτιαξε αυτή να τον αλλάξει έτσι ώστε ύπουλα να ανεβάσει ένα προϊόν για να μην πάνε χαραμη τα λεφτά που ξόδεψε… Είναι κρίμα

Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό σαν ανάγνωση αυτό που λες. Η κοινότητα κατέκρινε έντονα στο unity τα Amazon shortcuts, το default opt in στη συλλογή πληροφοριών και αρκετά αλλα.

Τα snap είναι προϊόν της και καλά κάνει να θέλει να το προωθήσει. Τώρα αν κάποιος θέλει και Deb μπορεί ωραιότατα να βάλει το synaptic

Να τον ενημερώσει έστω

Mα δεν την κατηγορησε κανεις για αυτο…

Οι περισσότερες απόψεις εδώ είναι σαν αυτή την ιστορία με τους τυφλούς που συνάντησαν έναν ελέφαντα. Άλλες οι ανάγκες και οι προτεραιότητες κάποιου οικιακού χρήστη και άλλες κάποιου εταιρικού για παράδειγμα.

Αναφορικά με το desktop μην ξεχνάμε πως αυτό εμπορικά είναι μια νεκρή αγορά. Ποιος αγοράζει μια διανομή σήμερα από τον Παπασωτηρίου; Ποιος θα πληρώσει για “υποστήριξη εγκατάστασης μέσω email για ένα μήνα”; Ποιος θυμάται το Mandrake Linux;

Η Cannonical είναι μια εταιρεία που ξανα-ανακάλυψε το Desktop. Και επένδυσε σε αυτό. Και προσπαθεί να πετάξει όλους τους άλλους έξω από αυτό (και εδώ είναι και οι ενστάσεις). Αλλά δεν βγάζει λεφτά από αυτό. Είχα πει:

Με απλά λόγια, επειδή το φοιτηταριάτο έχει μάθει το Ubuntu στον υπολογιστή του, θα το βάλει και στον server χωρίς να κοιτάξει εναλλακτικές. Γιαυτό η κυριαρχία στο desktop είναι σημαντική. Αν αυτό ήταν από την αρχή το “μεγάλο σατανικό σχέδιο” ή αν προέκυψε εκ των καταστάσεων, δεν μπορώ να το ξέρω, αλλά τείνω προς την δεύτερη εκδοχή.

5 «Μου αρέσει»

Σημείωση: Δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε, αλλά πριν 3-4 μέρες όταν έκανα update το Ubuntu software store εγινε Snap Store και χτες έκανα νέο update και το Snap Store έγινε πάλι Ubuntu software store .

Ως χρήστης Ubuntu εδώ και πάνω από ένα χρόνο μπορώ να πω ότι βρίσκω εξαιρετικά τα snaps. Το μεγαλύτερο μου ζήτημα είναι το θέμα του χώρου είναι αλήθεια, αλλά και πάλι δεν έχει αποτελέσει πρόβλημα μέχρι στιγμής. Δεν ήταν λίγες οι φορές που είχα θέμα με dependencies με κάποια εφαρμογή που εγκαθιστούσα από apt. Τα snap ήταν πάντα γρήγορα και εύκολα. Και τα Deb και το apt και τα appimage καλά είναι. Το ζήτημα για εμένα δεν είναι αν θα έχει μόνο snaps το snap store . Το ζήτημα είναι να μην χάσω την δυνατότητα μετά από δικές μου παρεμβάσεις να εγκαταστήσω πακέτα και με άλλους τρόπους.

αν εχω το synaptic και θελω πχ να βαλω chromium τοτε θα μπει μονο αυτο ; η και εκει θα βαλει και τα πακετα του snap.εχω παντα την επιλογη να το βαλω μονο ως ενα πακετο ενταξει. αν η μονη επιλογη ειναι το snap τοτε δεν μου αρεσει.

Από αυτά που γράφτηκαν σε διπλανό thread συμπεραίνω ότι αν έχεις ubuntu και πας να βάλεις το chromium θα μπει και το snap store εν δόξει και τιμή (και στα μουλωχτά).

1 «Μου αρέσει»