Το Qt σταματάει να είναι ελεύθερο;

Φαίνεται πως ιδιαίτερα το kde plasma θα επιρεαστει με καποιον τροπο συμφωνα με αυτη την είδηση → https://linuxreviews.org/Qt_Could_Go_Proprietary,_KDE_Relationship_And_Qt-Based_Free_Software_In_Jeopardy

Τέτοιου είδους εντάσεις υπάρχουν από τότε που υπάρχει το KDE σαν έργο. Μην ξεχνάμε πως το gnome δημιουργήθηκε σαν αντίδραση. Το Qt τότε δεν είχε τότε καν μια άδεια ελεύθεροι λογισμικού. Μάλιστα υπήρξε το Project Liberty που ήταν ένας κλώνος του Qt. Το έργο αυτό σταμάτησε όταν το Qt κυκλοφόρησε με διπλή άδεια (παρά την εσωτερική γκρίνια).

Από τότε κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι, η συνεχής πίεση έκανε την εταιρεία να το δώσει σε ένα τρίτο οργανισμό, ώστε να εξασφαλισθεί πως θα είναι πάντα διαθέσιμο, και η Trolltech έγινε μια μεγάλη εταιρεία. Πραγματικά μια win-win κατάσταση. Τώρα αν η συνήθης τυφλότητα των διοικητικών συμβουλίων που βλέπουν πάντα μόνο 6 μήνες μπροστά τους κάνει να χάσουν την εμπιστοσύνη της κοινότητας αυτοί μόνο έχουν να χάσουν. Αν υπάρξει ανάγκη για Fork αυτό θα δημιουργηθεί και δεν θα είναι το KDE αυτό που θα βγεί χαμένο.

Ας δούμε κατ αρχήν τι χρησιμοποιεί το KDE απο το QT. Ένα μικρό ποσοστό από αυτό. Δεν χρησιμοποιεί τα 3D κόλπα του, δεν χρησιμοποιεί τον framebuffer, δεν χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου το QML και το Qt Script. Αυτά έχουν νόημα πχ σε οθόνες αυτοκινήτων και κανένας δεν θέλει το Qt Car.

Τι χρησιμοποιεί λοιπόν; Την καρδία μόνο του Qt. Το γραφικό περιβάλλον, τις δομές δεδομένων, και κάποιες κλάσεις για δίκτυα κλπ. Αλλά το Qt είναι προϊόν μιας παλιάς εποχής. Τότε η C++ μόλις απέκτησε την STL και δεν μπορούσες να βασιστείς πάνω της για cross platform. Οπότε οι δομές του Qt ήταν εξαιρετικά χρήσιμες. Σήμερα δημιουργούν όμως μεγάλα θέματα (όπως πχ η υποστήριξη move semantics που κάνει τον κώδικα πολύ γρήγορο). Η C++ έχει αρχίσει να υποστηρίζει reflection και ήδη υπάρχουν έργα (πχ cooperspice) που έχουν αντιγράψει το Qt χωρίς να θέλουν ένα στάδιο moc. Το Qt έχει γίνει αρχαίο.

Οπότε μικρό το κακό κατά την άποψη μου ότι και να συμβεί. Υπάρχει πάντα η πηρούνα και στην παρούσα κατάσταση αν ποτέ γίνει ενα fork δεν είναι το KDE αυτό που θα χάσει τα περισσότερα.

10 «Μου αρέσει»

Και έχουν ήδη ξεκινήσει κάποιες συζητήσεις για κάποιο πιθανό fork του Qt με επικρατέστερο όνομα Kt.

η ανακοίνωση της εταιρίας είναι εξαιρετικά λιτή,

There have been discussions on various internet forums about the future of Qt open source in the last two days. The contents do not reflect the views or plans of The Qt Company.

The Qt Company is proud to be committed to its customers, open source, and the Qt governance model.

1 «Μου αρέσει»

@raik Ωραίο θέμα μας άνοιξες και @Asfodelus μας αποθέωσες!
Τι ωραία εξήγηση για το παρελθόν και το παρών του Qt μας έκανες; Καταπληκτικός!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Δεν ήξερα τόσο καλά την ιστορία της Qt και τώρα πήρα μια γεύση.
Και είχα αυτή την απορία. Τώρα κατάλαβα γιατί η Qt ανέβηκε κάποια στιγμή έτσι - ήταν διαφορετικές εποχές όταν είχες ξεκινήσει και τότε όντως παίζει να φάνταζε μαγική.
Με εκπλήσσει βέβαια το γεγονός πως πλέον μοιάζει σε αρκετούς “παρελθόν”/ξεπερασμένη. Νόμιζα πως κάνουν καλά βήματα αν και δεν καταλάβαινα πλέον που πηγαίνουν. Αλλά ένα πράγμα που είχα καταλάβει και εγώ είναι πως προσπαθούν να ενταχθούν στα αμάξια - αλλά δεν γνώριζα πόσο το έχουν πετύχει αυτό ή όχι.

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει την Qt μονάχα για την δημιουργία γραφικών διεπαφών που δυστυχώς ή ευτυχώς ήταν πιο εύκολη και ίσος πιο δυναμική η δημιουργία GUI με χρήση Qt σε αντίθεση με Tcl/Tk και GTK. Εσάς ποια η άποψη σας ;
Κάτι τέλος, αν και διάβασα προσεκτικά αυτά που λες @Asfodelus και είναι πολύ ενδιαφέρον, δεν καταλαβαίνω όμως η Qt - τουλάχιστον οι βιβλιοθήκες για την δημιουργία γραφικών διεπαφών δεν είναι υπό την άδεια GPL ; Μπορούν να κλείσουν τον κώδικα ;

Και πάλι, τρομερή είδηση πάντως! Ευχαριστούμε! :slight_smile:

Και είχαμε εξελίξεις

μένει να δούμε πως θα αντιδράσει η κοινότητα.

Τεχνικά αν κάποιος πάρει κάτι υπό την άδεια GPL μπορεί να το μοιράσει ελεύθερα. Αλλά οι εμπορικοί πελάτες δεν παίρνουν την Qt με άδεια GPL αλλά με εμπορική άδεια και έτσι αυτό δεν μπορούν να το κάνουν. Η παλιά Qt υπάρχει και η άδεια της δεν μπορεί να αλλαχθεί. Όποιος θέλει την παίρνει και την κάνει ότι θέλει, αλλά δεν μπορεί να προσθέσει τις αλλαγές που έχουν γίνει στην εμπορική έκδοση.

Δηλαδή η Qt 5.15 είναι και θα είναι πάντα GPL. Αλλά κανένας δεν λέει πως αναγκαστικά θα είναι και η Qt 6. Τις αλλαγές μπορεί να τις βάλει στην εμπορική έκδοση μόνο. Και κάποια μικρά κομμάτια της Qt δεν είναι και δεν ήταν ποτέ GPL. Νομικά είναι καλυμμένοι.

Μένει να δούμε τι δρόμο θα ακολουθήσει τώρα το KDE. Ένας δρόμος είναι να πάρουν την πιρούνα και να αναλάβουν ανεξάρτητα να φτιάξουν την επόμενη Qt.

Και την εποχή που επιλέχθηκε και σήμερα το Qt είναι ίσως το καλύτερο Widget Toolkit. Ειδικά όσον αφορά την τεκμηρίωση. Αφήνω ασχολίαστο το Tk έχει μείνει στην εποχή πριν το Motif. Αν κάτι δεν μου αρέσει είναι πως η C++ κάνει δύσκολη την χρήση απο άλλες γλώσσες προγραμματισμού, ένα τομέα όπου το gtk είναι βασιλιάς ειδικά με το retrospection και το gir απο το gtk3 και μετά.

Η κριτική μου δεν είναι κριτική, δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς με την κατάσταση της C++ όταν είχε βγει. Σήμερα μπορείς να το κάνεις καλύτερα και ευκολότερα. Και με την C++20 που βγήκε επίσημα πριν λίγες μέρες ακόμα ποιο εύκολα. Είναι μια πολύ σημαντική έκδοση που αλλάζει την γλώσσα σχεδόν όσο την άλλαξε η C++11. Οπότε και το Qt θα πρέπει να περάσει κάποια στιγμή στις καινούργιες τεχνολογίες. Το να έχεις τον κώδικά GPL δεν αρκεί.

(*) Πριν 2 μέρες διάβαζα πως δεν πρέπει λέει να χρησιμοποιούμε το glade γιατί δεν είναι συμβατό με την τελευταία gtk4 και πρέπει να γράφουμε τα αρχεία XML με το χέρι ή να ξεχάσουμε το Gtk.Builder. Το glade δεν είναι έργο το gnome foundation. Ε δεν είμαστε καθόλου σοβαροί κύριοι της gtk, με το μπαρδόν και μετα συγχωρήσεως, αλλά θα το πω :grin:

1 «Μου αρέσει»

Επειδή η πραγματική πληροφορία χάνεται αν δεν αναφέρονται οι πρωτογενείς πηγές, διαβάζοντας προσεκτικά τη σχετική ανακοίνωση της Qt Company και την τελευταία νομική συμφωνία μεταξύ της Qt Company και του KDE Free Qt Foundation (που είναι ακόμα σε ισχύ), μπορούμε εύκολα να διαπιστώσουμε ότι τίποτα απολύτως δεν επηρεάζει τη χρήση της Qt στα έργα του KDE.

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχει δημοσιευτεί καμία απάντηση από το KDE e.V. Αν αλλάξει κάτι στη συμφωνία, να είστε βέβαιοι ότι δε θα το μάθουμε από το κάθε Phoronix. Παρεμπιπτόντως, για όσους βαριούνται να διαβάσουν, η παραπάνω συμφωνία δίνει το δικαίωμα στο KDE να εκδώσει την Qt με «BSD-style» ή άλλη άδεια ελεύθερου λογισμικού αν η Qt Company κάνει «παρασπονδίες».

Σημαντική λεπτομέρεια: η απόφαση αφορά μόνο το LTS branch της 5.15 και τα έργα του KDE δε συνηθίζουν να χρησιμοποιούν τα LTS branches.

5 «Μου αρέσει»