Το Onlyoffice στο Android έχει γίνει εξαιρετικό!

Έχουν περάσει τριάμισι χρόνια από τη μετάβαση των δεδομένων μου από την Google στον οικιακό μου Nextxloud server και δε θα μπορούσα να είμαι πιο ευχαριστημένος.

Κάνοντας αυτή την αλλαγή αντιλαμβάνεσαι ότι πολλές από τις υπηρεσίες που σου προσφέρονται ως αντικαταστάτες δεν είναι επιπέδου Google/MS, κάτι που είναι λογικό, καθώς η ανάπτυξή τους είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το budget. Οπότε πρέπει μονίμως να κάνεις μικρούς συμβιβασμούς.

Ένα από τα τελευταία ψεγάδια του δικού μου setup ήταν μία συνολική λύση για άνοιγμα, επεξεργασία και αποθήκευση office αρχείων, από το Android smartphone μου, κάτι που το Onlyoffice τολμώ να πω ότι έφτασε σε επίπεδο Google ή Microsoft!

Το είχα δοκιμάσει πριν από αρκετό καιρό με τραγικά αποτελέσματα, οπότε τότε επέλεξα το Collabora, με μισή καρδιά. Μερικούς μήνες μετά το ξαναβάζω στο τηλέφωνό μου και αντιλαμβάνομαι αφενός τη στασιμότητα του Collabora, αλλά κυρίως την εξαιρετική δουλειά που έχει γίνει στο Onlyoffice!

Μπορεί να διαχειριστεί τους περισσότερους τύπους office αρχείων (εκτός από markdown δυστυχώς), ενώ προβάλει ακόμα και τις φωτογραφίες και τα βίντεο με εσωτερικό player.

Ακόμη και αν δεν έχεις cloud server, είναι μια τρομερή λύση για τη διαχείριση των τοπικών αρχείων.

Δοκιμάστε το οπωσδήποτε!



8 «Μου αρέσει»

χιλια ευχαριστω!
Τι προτεινεις για data manager σε LineageOs 19 microG;

Data manager; Εννοείς file manager;

ναι, για διαχειριση αρχειων, σορρυ…
Y.Γ. τι ανακαλυψη εκανες μ αυτο to Shelter!

Για διαχείριση αρχείων έχω το Mixplorer.

Έχει ωραία add-on, σου επιτρέπει να συνδέσεις cloud δίσκους με WebDAV και smb. Είναι γενικά εξαιρετικό.

Δεν είναι open source (νομίζω) αλλά η πολιτική απορρήτου είναι αρκετά ξεκάθαρη.

Όσο για το Shelter, είναι η καλύτερη λύση για να πετάξεις σε ένα άλλο προφίλ, εφαρμογές με trackers που δεν τις εμπιστεύεσαι. Επίσης απαραίτητο για το δικό μου setup.

2 «Μου αρέσει»

ξανα ευχαριστω αλλα τωρα που σε πετυχα ακομα μια ερωτηση:
γιατι δεν μπορω να κανω εγκατασταση το apkmirror-installer-official 1.3.2.apk;
install package > install app > subscribe are not available at the moment.Please try again later

Από ότι καταλαβαίνω είναι ο installer του APKmirror;

Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Κατεβάζω τα apk των εφαρμογών απευθείας από το site.

Ενδεχομένως να έχουν κάποιο συνδρομητικό μοντέλο.

Όσον αφορά το onlyoffice συμφωνώ και επαυξάνω. Έχει γίνει πολύ καλό. Για διαχείριση αρχείων εγώ χρησιμοποιώ το material files. Ανοιχτού κώδικα και διαθέσιμο και στο fdroid.

1 «Μου αρέσει»

πραγματικά ο,τι καλύτερο. Και το γεγονός ότι υποστηρίζει και smb και sftp τον κάνει τον top για Android!

Αυτό χρησιμοποιώ και στον Υπολογιστή και δεν το αλλάζω διότι έχει πολύ καλή συμβατότητα με τα MS Office.

Καλησπέρα!

Το nextcloud το τρέχεις σε docker, σε lxd ή “κανονικά”?

Η μετάβαση από collabora σε onlyoffice ήταν εύκολη τεχνικά? Πώς την έκανες?

Βασίλης

Το τρέχω σε snap κυρίως γιατί βαριέμαι να κάνω τη μετάβαση σε Docker.

Στο server δεν έχω Onlyoffice αλλά Nextcloud office.

Καλά βρε αθεόφοβε, έχεις κάνει τόσο καλή δουλειά με το docker (τα άρθρα σου στο drandroid τα βρήκα εξαιρετικά για εισαγωγικό επίπεδο) και δεν το έχεις υιοθετήσει στην πράξη? :rofl:

Nextcloud office? Τι είν τούτο? Τo collabora?

Το συγκεκριμένο το είχα στήσει πριν τα άρθρα και βαριέμαι να το μεταφέρω αφού μου κάνει τη δουλειά. Κρατάω έτσι και την επαφή με τις εντολες του snapd.

Nextcloud office είναι νομίζω rebrand του collabora.

Εγω τα τρεχω και τα δυο (next - only) σε LXC (Proxmox) και παιζουν μια χαρα.

1 «Μου αρέσει»