Το εορτολόγιο που έφτιαξα από ... σπόντα!

Ανάρτησα ήδη το demo μιας εφαρμογής βάσης δεδομένων που έφτιαξα , 80% από μεράκι και 20% για την κάλυψη μιας προσωπικής απαίτησης.
Στα πλαίσια κατασκευής αυτής της εφαρμογής προέκυψε η ανάγκη υποστήριξης των πεδίων ημερομηνίας. Επειδή οι προτεραιότητες μου ήταν …αυτές που ήταν τότε…έβαλα το zenity να καλύψει τη λειτουργία αυτή εντελώς προσωρινά μιας και δεν έχει δυνατότητα προσθαφαίρεσης ημερών , είναι πολύ αργό αν θελήσεις να “ταξιδέψεις στο χρόνο” κλπ .
Αργότερα έφτιαξα μια δική μου συνάρτηση (πάντα σε C) με την οποία κάλυψα όπως θεωρούσα καλύτερα την παραπάνω ανάγκη. Κι επειδή το ένα φέρνει το άλλο , αποφάσισα να σταματήσω για έναν μήνα την ανάπτυξη του pedaba 2 και να μετατρέψω την συνάρτηση αυτή σε μια ανεξάρτητη εφαρμογούλα εορτολογίου και όχι μόνον . Κάνει κι άλλες μικροδουλίτσες…
Πλάκα - πλάκα … ανακάλυψα περί τα 3500 ονόματα…έμαθα πότε αλλάξαμε ημερολόγιο εδώ στην Ελλάδα , πως υπολογίζουν κάθε χρόνο πότε πέφτουν οι κινητές εορτές (ειδικά για το ΠΑΣΧΑ έψαξα σε πολλά σημεία μέχρι να βρω άκρη…) και γενικά ήταν ένα ευχάριστο διάλειμμα…

7 «Μου αρέσει»