Θέλω να δοκιμάσω μια διανομή Arch. Τι να διαλέξω;

Εγω θα πω κατι αρκετα μη “αποδεκτο” και δε θα δωσω περισσοτερη τροφη σε ενα νημα που εμεινα ελαφρως ενοχλημενος απο ορισμενες “τοποθετησεις”.

Αν εισαι αρχαριος στο χωρο του GNU/Linux και εχεις ορεξη να ασχοληθεις πολυ μαζι του, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις ολογυμνο, τσιτσιδι που λεμε, Arch.
Και ας καταληξεις και σε Ubuntu στο τελος.

Θεωρουσα, θεωρω και θα θεωρω το Arch(και ισως διπλα εβαζα το vanilla Debian) ως τη καλυτερη και την ιδανικοτερη διανομη για εναν που ξεκιναει το ταξιδι του στο κοσμο του GNU/Linux.

Το GNU/Linux δεν ειναι απλα μια εναλλακτικη στα παραθυρα και το macOS, ειναι ιδεολογια και σταση. Το RTFM(read the fine manual😛) ειναι ο μονος “κανονας”. Δε θελει ουτε εμπειρια, ουτε να σπουδασεις το αντικειμενο, ουτε εξειδικευση, ουτε τιποτα. Αν ξερεις να διαβαζεις και να googlαρεις, μπορεις να εισαι ο πιο ανετος χρηστης του Arch.

Αν καποιος εχει διαφορετικη αποψη, κατα τη δικη μου ταπεινη και ακρως υποκειμενικη αποψη, ειναι τοξικη και ιδιως λανθασμενη.

ΥΓ: αν καποιος θεωρει δυσκολο ή παρατολμο το Arch, ας παει να βαλει Gentoo.

2 «Μου αρέσει»

Πολυ ωραια τα ειπες.
Το παραπανω μου προξενησε την περιεργεια ομως. Αν θες, δινεις κανα παραδειγμα για το παραπανω;

Εν το μεταξύ όλη αυτή η διαφωνία για τους οδηγούς και τελικά η εγκατάσταση του Arch:

@billniakas Σας αντιγράφουν οι devs του Arch

4 «Μου αρέσει»

Το έχω ξανά πει, το έχετε αρνηθεί, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα…

Η τρομοκρατία είναι αντίστροφη. Οι περισσότεροι Arch-άδες το παίζουν hackerάδες και κοιτούν αφ’ υψηλού τους άλλους (λες και κάναν καμιά επιστημονική δημοσίευση). Έτσι παρασύρεται και ο απλός χρήστης στο να θέλει να χρησιμοποιήσει μια διανομή που είναι απλά χάσιμο χρόνου. Θα μπορούσε να περάσει πιο δημιουργικά τον χρόνο του πχ δοκιμάζονται διάφορα DE.

ΥΓ προσπαθώ να μην “τσουβαλιάζω” ανθρώπους και καταστάσεις, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται να το πω πιο απλά.

3 «Μου αρέσει»

Εδώ υπάρχει κάποια λογική ασυνέχεια και ένα λάθος. Το λάθος είναι η φράση «οι περισσότεροι Arch-άδες». Δεν είναι οι περισσότεροι, είναι απλά ηχηρή μειοψηφία και εγώ ως χρόνιος χρήστης Arch (btw) θα σου πω ότι τέτοιοι χρήστες είναι σκουπίδια. Η λογική ασυνέχεια είναι οι αναφορές σου σε αυτό που ονομάζεται «ελιτισμός» και στο ότι έτσι παρασύρονται απλοί χρήστες. Ο ελιτισμός είναι πάντα κακός και δε μπορεί να έλξει κόσμο αλλά, αντίθετα, τον απωθεί.

Πίστεψέ με, οι απλοί χρήστες δεν έλκονται από αυτό που νομίζουν ότι είναι το Arch επειδή κάνει κάτι το ίδιο το Arch ή κάποιοι χρήστες του αλλά από την ψεύτικη εικόνα που παρουσιάζουν οι Arch-based διανομές («απλό Arch», «φιλικό Arch», «εύκολο Arch» κλπ). Αυτός είναι και ο λόγος που απαιτείται από τους συνεισφέροντες στο Arch να γίνεται σαφής διαχωρισμός και αυτός ο διαχωρισμός εκτείνεται από απλές φράσεις μέχρι τα λογότυπα των διανομών. Δυστυχώς, οι Arch-based διανομές και όσοι γράφουν για αυτές δεν το σέβονται πάντα αυτό.

2 «Μου αρέσει»

@likos
Τέτοιοι είμαστε. Αντίστροφοι τρομοκράτες :arch:

@raik
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Απλή συνταγή. Πρωτόκολλο.
Επ’ ουδενί περιλαμβάνει - win παρά μόνο σε ελεγχόμενο περιβάλλον VM - για χρήστες. Τυπικές arch ή debian εγκαταστάσεις με ότι DM θέλει ο καθένας και μηδέν δικαιώματα. Ολα τα pc rsync καθημερινά,γιατί πάντα θα βρεθεί κάποιος πίτουρας. Ολα τα αρχεία των χρηστών κατευθύνονται στους servers.
Server (δεν λέω os για να μην ξαναπέσουν ψιλοχοντρές) με ότι είναι αναγκαίο για την επιχείρηση να δουλέψει. Δεν κάνω μόνο εγώ εγκαταστάσεις στους servers αλλά και άλλοι με εξειδικευμένες γνώσεις που ούτε διαθέτω αλλά και δεν με ενδιαφέρει να βάλω κάτω από τη μασχάλη μου, που ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ακολουθούν το ίδιο πρωτόκολλο (κυρίως ασφαλείας). Αντίγραφα εννοείται ασταμάτητα.
Α και μην το ξεχάσω. Ανελέητη αντίστροφη τρομοκρατία.

2 «Μου αρέσει»

Προσωπικά δεν προτείνω διανομές, δεν συμφωνώ με το μεγάλο ποσοστό χρηστών η δική μου διανομή είναι η καλύτερη όπως αφήνετε να εννοηθεί πολλές φορές στα φόρουμ, η δε κομματικοποίηση των διανομών δεν μου αφήνει περιθώρια από το να σκέφτομαι τα χειρότερα.
Η χειραγώγηση η ενοχοποίηση και ο διαχωρισμός δεν νομίζω ότι ανήκει στην ελευθερία του λινουξ.

2 «Μου αρέσει»

αυτο παντως που συμβαινει με το arch δεν συμβαινει πάντως με το debian πχ. αυτος που εγκατεστησε debian καθαρο-που ειναι πιο δυσκολο- δεν κατηγορει αυτον που εγκατεστησε sparky κλπ.οταν το “ευκολο” arch εχει ακριβως τον ιδιο διαχειριστη αρχειων με το δυσκολο, οταν εχει τα ιδια repos ε πως θα το πεις; arch-based θα το πεις. και ολες μα ολες οι διανομες οταν ξεκιναει το script τους λεει οτι τα εγκαθιστας με δικο σου ρισκο χωρις καμια εγγυηση. ενταξει δεν υπαρχει διανομη καλυτερη απο την αλλη. οποια κουμπωσει σ εμενα καλυτερα για μενα ειναι η καλυτερη.

Ούτε ένας χρήστης Arch θα κατηγορήσει κάποιον επειδή χρησιμοποιεί EndeavourOS ας πούμε. Μπορεί να κατηγορήσει όμως (ενδεικτικά):

  • Την απόπειρα αυτού του χρήστη να απασχολήσει το forum του Arch επειδή δε μπορεί να βρει βοήθεια στην Arch-based διανομή που επέλεξε, πολλές φορές μάλιστα ψευδόμενος ότι έχει το «κανονικό» Arch.
  • Το να έχει αυτός ο χρήστης αρνητική άποψη για το Arch επειδή απογοητεύτηκε από κάποια Arch-based διανομή.
  • Το να επιχειρεί μια Arch-based διανομή να πλασαριστεί ως «τάδε Arch», ώστε να εκμεταλλευτεί την όποια δημοφιλία έχει το ίδιο το Arch.
  • Το να χρησιμοποιεί μια Arch-based διανομή παρεμφερή ονομασία ή λογότυπο με στόχο να μπερδέψει τους χρήστες.
  • Το να μην κάνουν σαφές οι Arch-based διανομές ότι α) δεν είναι το Arch όπως το επιθυμούν οι προγραμματιστές και οι χρήστες του και β) πού ακριβώς τελειώνει το Arch-specific κομμάτι και αρχίζουν τα δικά τους.

Φυσικά και δεν έχουν όλες οι Arch-based διανομές τα ίδια αποθετήρια με το Arch αλλά και να τα είχαν δε θα άλλαζε κάτι. Μια διανομή δεν είναι τα αποθετήριά της. Είναι ο σκοπός για τον οποίο δημιουργήθηκε και συνεχίζει να αναπτύσσεται, είναι οι επιλογές της, είναι το λογισμικό που χρησιμοποιεί και οι συνδυασμοί του, όπως και πολλά ακόμα πράγματα.

Έχω δει Arch-based διανομή (δεν έχει σημασία ποια) να αντιγράφει τμήματα από το wiki του Arch και να τα πλασάρει ως δικό της wiki, όπως επίσης και να αναγράφει σε ανακοινώσεις εκδόσεών της τις διάφορες αλλαγές που κόπιασαν να κάνουν οι συνεισφέροντες στο Arch ως δικές της, με φράσεις όπως «we made», «our tools» και παρόμοιες. Αυτό το λες και ανήθικο.

Δες το με εντελώς διαφορετικές διανομές. Το Sparky που ανέφερες αφήνει με κάθε ευκαιρία να εννοηθεί ότι είναι το Debian ή προσπαθεί να επικαρπωθεί το έργο των προγραμματιστών του Debian; Tο Linux Mint είναι το ίδιο με το να πάρεις Ubuntu και να του βάλεις Cinnamon; Μήπως είναι η ίδια διανομή γιατί το Mint χρησιμοποιεί και αποθετήρια του Ubuntu;

1 «Μου αρέσει»

Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω όλο αυτό…

Υπάρχει το Arch Linux, υπάρχουν και διανομές που βασίζονται σε αυτό. Ένας χρήστης ζήτησε να του προτείνουμε 3-4 διανομές για να κάνει τα πειράματα του. Κανονικά το θέμα θα έπρεπε να ξεκινήσει και να τελειώσει εκεί…

όχι, βάλε “κανονικό” arch
όχι, μην βάζεις arch linux είναι χαμένος χρόνος…
όχι, υπάρχει λογοκρισία στο linux user υπέρ του Debian…
όχι, ο ένας είναι ο κακός…
όχι, ο άλλος είναι ο καλός…

Πραγματικά τι προσφέρει όλο αυτό;

Ας ανοίξουμε ένα θέμα πχ με τίτλο “Γιατί Arch Linux και όχι διανομές κτλ”

Όλοι έχουμε και γουστάρουμε LINUX και αυτό έχει σημασία, απλά ο καθένας γουστάρει άλλη γεύση, όπως πχ στον καφέ :slight_smile:

8 «Μου αρέσει»

Όταν ο άλλος ρωτάει πως να μεγαλώσω κακαόδεντρο στο σπίτι, να μαζέψω τους κόκκους να τους ψήσω να τους αλέσω και να κάνω έναν καφέ χειρότερο από αυτόν που παίρνω έτοιμο, γιατί να μην ακούσει και την αντίθετη άποψη και να γλυτώσει κόπο και χρόνο; Πρέπει να απομυθοποιηθεί το Arch.

Κακαόδεντρο για καφέ.
Εψαξα όλη την aur.
Παίζει συνταγή σε debian :joy: :joy: :joy:

1 «Μου αρέσει»

Αυτά τα παντρέματα, δανεισμού μεταξύ arch και arch-base δεν ανήκουν στο gnu license και παραπονούνται οι arch-user ;

αυτο εχει γινει εν μερει με τις arch-based διανομες και τους εγκαταστατες. αυτο που πρεπει ομως να κανουν οι χρηστες αυτων , ειναι να ζητουν βοηθεια για τα αναλογα προβληματα πρωτα απο τις αναλογες κοινοτητες.εκει φαινεται αν μια διανομη ειναι σοβαρη αν μπορει η κοινοτητα οι πιο εμπειροι δηλαδη να λυσουν τα προβληματα σου.ε ναι αν εχω εγκαταστησει artix και παω κατευθειαν στο arch να ρωτησω τοτε μαλλον θα μου την πουν και θα χουν δικιο. οποτε ο καλυτερος δρομος ειναι να φαω και λιγο τα μουτρα μου. κανεις δεν εμαθε ισοροπια στο ποδηλατο χωρις να φαει και λιγο τα γονατα του.

2 «Μου αρέσει»

Δεν τέθηκε ποτέ θέμα άδειας. Το ζήτημα είναι η έλλειψη σεβασμού προς μια διανομή και τους συνεισφέροντες σε αυτήν.

Πολύ συνοπτικά, το Arch αναπτύσσεται σύμφωνα με ό,τι αποφασίζουν οι προγραμματιστές του και αποκλειστικά για αυτούς και για όσους συνεισφέρουν στη διανομή. Δεν έχει σκοπό να γίνει “φιλική” διανομή, δεν το ενδιαφέρει να έχει μεγάλο εύρος χρηστών και σίγουρα δεν ενδιαφέρεται (καθόλου όμως) για τους αρχάριους χρήστες.

Λέει λοιπόν ότι εφόσον κάποιος έχει εγκαταστήσει μια Arch-based διανομή, χρησιμοποίησε κάποιον third-party installer ή οτιδήποτε άλλο δεν υποστηρίζεται από το Arch, δεν επιτρέπεται να ζητά βοήθεια στα κανάλια του Arch. Έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει και είναι απόλυτα λογικό.

Λέει επίσης στις Arch-based διανομές να μην παραπλανούν τον κόσμο ότι το τελικό αποτέλεσμα είναι το Arch, γιατί δεν είναι. Όμως, τίποτα από όλα αυτά δε γίνεται σεβαστό, γι’ αυτό υπάρχει η σημερινή κατάσταση.

Κάθε προγραμματιστής και άλλος συνεισφέροντας έχει το δικαίωμα να υποστηρίξει ή να μην υποστηρίξει οτιδήποτε θέλει, έτσι δεν είναι;

1 «Μου αρέσει»

Διαφωνώ ριζικά σε ένα μόνο σημείο.
Κατά τη γνώμη μου η κοινότητα ενδιαφέρεται και το εκδηλώνει εμπράκτως, για τους αρχάριους. Δεν ενδιαφέρεται καθόλου για τους μη γνώστες linux.
Σε επίρρωση των όσων γράφω, οι απαντήσεις στην ενότητα Newbie Corner έχουν θεαματική συμμετοχή και μάλιστα απαντιούνται σχεδόν στο σύνολό τους.

Εδώ μπερδεύεις δύο πράγματα. Πρώτον, άλλο αρχάριος στο Linux γενικά και άλλο αρχάριος στο Arch. Δεύτερον, το τι θα κάνει ή δε θα κάνει κάποιος συνεισφέρων είναι στη διακριτική του ευχέρεια. Μπορεί να βοηθήσει κάποιον κακόμοιρο, μπορεί και όχι. Η επίσημη θέση όμως είναι “αν δεν έχετε ούτε στοιχειώδεις γνώσεις, μην περιμένετε βοήθεια”.

Για του λόγου το αληθές, μπορείς να κάνεις ένα απλό πείραμα: φτιάξε λογαριασμό, προσποιήσου ότι είσαι παντελώς άσχετος με το Linux, κάνε κάθε τρεις και λίγο ερωτήσεις όπως “τι είναι το bash;” και δες πόσο γρήγορα θα εξαντληθεί η υπομονή τους

Παρόλο που δεν έχω ιδέα για το arch, έχω την εντύπωση ότι το core team δεν έχει δώσει γραμμή να διώχνει ή να αποτρέπει τους νέους, τώρα αν τους κάνει παρατηρήσεις να σέβονται την διαφορετικότητα δεν μου φαίνεται κακό.

Δεν υπάρχει γραμμή, υπάρχουν όμως σαφέστατες διευκρινίσεις για το τι είναι και πού απευθύνεται η διανομή. Ενδεικτικοί σύνδεσμοι:

Frequently asked questions - ArchWiki?

https://wiki.archlinux.org/title/Arch_Linux

Δεν βλέπω να μπερδεύω τίποτα. Τη γνώμη μου γράφω, με όποια εμπειρία κουβαλώ. Πιθανόν μικρότερη της δικής σου.

Αντίθετα. Αν και δεν αρέσκομαι να κρίνω, νομίζω ότι δεν διαβάζεις προσεκτικά. Μου λες να κάνω πείραμα ρωτώντας τι είναι bash. Μα αυτό δεν είναι βασική γνώση linux; Αυτό δεν έγραψα;
Οτι χώρος για μη γνώστες linux δεν υπάρχει στην arch;
Το “κακόμοιροι” δεν ενισχύει επιχειρηματολογία. Ασε που με απωθεί αισθητικά τέτοιος χαρακτηρισμός.

Μάλλον εσύ τα μπερδεύεις.

Στα υπόλοιπα πάντως σημεία που έθιξες, συμφωνώ απολύτως.