Τεχνικές απαιτήσεις υπολογιστών για τη χρήση της τεχνητής νοημοσύνης και άλλοι περιορισμοί.

Ανάλογα την περίπτωση. Μερικές φορές η έρευνα αφορά το τι βρήκε η ΑΙ σε περιπτώσεις που υπάρχει υλικό. Και νομίζω αυτή είναι καλή χρήση της ΑΙ, δηλαδή να βρει κάτι παραπάνω.

Πολύ καλή παρατήρηση

Όπως με το λάθος στον πολλαπλασιαστή που το ΔΝΤ το κάνει, δήθεν κατά λάθος, σε κάθε χώρα που φτωχαίνει, θα το θυμάστε και εδώ…

Εξαιρετικά

1 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Late response, δεν είχα δει την απάντηση εδώ

Ναι, το chatgpt και ακόμα και ένα απλό python bot κάνουν θα έκαναν καλύτερη δουλέια από το 90% των καθηγητών σε δημόσια γυμνάσια/λύκεια.

Ακόμα θυμάμαι τις ιδιοφυές να μου κάνουν αρχαία ελληνικά και να τα συνδέουν με χρυσή αυγή και την ανωτερότητα & “καθαρότητα” της “ελληνικής φυλής”, καθηγητές βιολογίας να λένε οτι το κάπνισμα είναι το καλύτερο φάρμακο & ότι η επιστήμη δεν θα είναι ολοκληρωμένη μέχρι να είναι συμβατή με την Ορθόδοξη Εκκλησία κτλπ.

Οι σημερινοί καθηγητές στα δημόσια σχολεία δεν είναι ο “νορμαλ” κόσμος, αλλά άτομα που δεν μπορούσαν να βρουν καλύτερη δουλεία και πληρώνονται παρόμοια με “σκουπιδιάρηδες” αν όχι λιγότερα, που τόσο πολύ υποτιμάν συνήθως, και απλά βγάζουν τις ανασφάλειες τους σε παιδιά.

Αυτό είναι το αποτέλεσμα μιας κοινωνίας, της ελληνική κοινωνίας, που δεν εκτιμάει την εκπαίδευση δεξιοτήτων και δεν επενδύει σε αυτό. Ελπίζω σύντομα να αλλάξουν αυτά.

Πολύ πρόχειρα διαβάζοντας την απάντηση, αναρωτιέμαι το αποτέλεσμα στην ψυχολογία των μαθητών. Για να το επεκτείνω λίγο, γιατί να πηγαίνουν σχολείο, ας κάθονται σπίτι να του διδάσκει το chatgpt, να τους δινει και πτυχία σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης (τι να τα κάνουμε τα πανεπιστημια), μαλώνουμε για μη κρατικά και δημόσια, να παίρνουμε πτυχία από το ChatGPT University of Communication and Technology.

Δεν το πιστεύω αυτό. Οι επιστήμονες που επιλέγουν να μείνουν στην Ελλάδα και στο δημόσιο είναι άνθρωποι νορμάλ απλά όλη τους η καριέρα είναι μια “διάβολο βδομάδα” λόγω των πολιτικών για την παιδεία χωρίς σχέδιο. Όσοι είναι ανήδεοι, αν υπάρχουν, πιστεύω είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό και είναι αυτοί που στο πανεπιστήμιο ήταν ελίτ και το πτυχίο τους δόθηκε από το κόμμα.
Τέλος για μένα η ορθόδοξη πίστη ποτέ δεν στάθηκε εμπόδιο στις αναζητήσεις μου και δεν τη ταυτίζω με εγκληματικές οργανώσεις και φτωχοδιάβολους που την καπηλεύονται για να αρπάξουν τα θύματα τους.

2 «Μου αρέσει»

Ναι @anon60891929 , η παιδεία βρίσκεται σε τραγική κατάσταση. Στο σπίτι μου συμμετέχουμε εργασιακά και μαθησιακά σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης. βλέπουμε απογοητευμένοι την απόλυτη διάλυση του συστήματος εκπαίδευσης.
Οι εκπαιδευτικοί στην Ελλάδα, έχουν τα περισσότερα προσόντα από οποιαδήποτε κλάδο. Μεταπτυχιακά, σεμινάρια, γλώσσες τα έχουν όλα. Φταίει το ίδιο το σύστημα για την κατάσταση, όχι αυτοί.
Ακόμα και αποκλειστικά απόφοιτους/τες του MIT να πετάξεις σε αυτό το σύστημα, πάλι ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα θα είχαμε.
Σε αυτό το χάλι, την απρόσωπη, αδιάφορη και κακοποιητική εκπαίδευση, φτάσαμε από πολιτικές επιλογές. Η εισαγωγή προγραμμάτων σαν το chat gpt και η σιωπηλή ή φανερή αποδοχή τους από την "ακαδημαϊκή κοινότητα"και τους πολιτικούς είναι η φυσική συνέχεια αυτής της κατάντιας.
Δεν είναι όμως όλα μάταια. Ένα βιβλίο, έναν ελεύθερο κώδικα ή ένα χακάρισμα τη φορά. Άτομο το άτομο. Ακόμα και μία επιστημονική μελέτη με βάθος και ουσία μπορεί να ξεπεράσει χιλιάδες φτιαγμένες με προγράμματα. Ακόμα και αν πρέπει για να βγει στην επιφάνεια να ξεπεράσει τον βούρκο της μαζικής παραγωγής χιλιάδων αδιάφορων συγγραμμάτων.

1 «Μου αρέσει»

άμα ο βαθμός εκπαίδευσης σου καθορίζεται απο την υποκειμενική βαθμολόγηση ενός τύχαιου καθήγητη, είναι ανούσιος, όπως είναι και η εκπαίδευση που πήρες απο αυτόν πιθανότατα. Οτιδήποτε είναι υποκειμενικό είναι ανούσιο, οι εξετάσεις θα πρέπει να είναι αντικειμενικές, και προσωπικά οι μοναδικές δίκαιες εξετάσεις που έχω έρθει σε επαφή είναι τα USMLEs.

Επίσης δεν ξέρω γιατί το πήγες για εξετάσεις γιατί δεν μίλησα για αυτές. Αυτό που είπα είναι ότι είναι πιο χρήσιμο απο τους σημερινούς καθηγητές.

@nikaskonstantinos νομίζω δεν έχεις επαφή με σημερινά σχολεία & δεν θα έβαζα καθηγητές γυμνασίου/λυκείου στην κατηγορία “επιστήμονα”.

@nparafe

Το μοντέλο εκπαίδευσης είναι το θέμα, είναι το ίδιο από τον 18ο αιώνα στην Γερμανία από άτομα σαν τον Johann Gottlieb Fichte, ο στόχος του είναι η υπακοή για να βγάλει “σωστούς” εργάτες/πρόβατα.

Σαν “χακερ” που πιστεύει στην ελευθερία πληροφοριών, δεν νομίζεις τρελό να στηρίζεις αυτό το μοντέλο?

απανταω λιγο σύντομα (λόγω δουλειας) : Σε όλο το πλανήτη, και αν παω λιγο πίσω : στα peer review άρθρων, που η βρετανική βασιλικη ακαδημια επέβαλε περίπου το ~1700μχ, και διατηρούμε μέχρι σημερα αυτό το σύστημα, βασιζόμαστε στην υποκειμενίκη άποψη κάποιων ειδικών. Έτσι, σε όλα τα μεγάλα πανεπιστημια (princeton, harvard κλπ) κάποιοι καθηγητές βαθμολογούνε (δηλ. υποκειμενικά) κάποιοι καθηγητές κάνουν review άρθρα κλπ. Οπότε ναι, ο βαθμός εκπαιδευσης μου καθορίζεται (και σωστα κατά την γνώμη μου) υποκειμενικά.

Επίσης δεν ξέρω γιατί το πήγες για εξετάσεις γιατί δεν μίλησα για αυτές. Αυτό που είπα είναι ότι είναι πιο χρήσιμο απο τους σημερινούς καθηγητές.

Θέλεις να σε διδάσκει το chatgpt αλλα να μην σε εξετάζει; Δηλ. όλα στην τύχη (επίσης το chatgpt σε διδάσκει βάσει της εκπαίδευσης του σε κάποια δεδομένα που εσυ θεωρείς εκ των προτέρων σωστά).
Για τους καθηγητες των σχολείων, υπάρχουν πλέον πολλοι με διδακτορικά και μεταπτυχιακά. Οι περιπτωσεις που αναφέρεις δε νομίζω να είναι στατιστικά σημαντικές. Ίσως το σχολείο σου να ήταν στο ακρα της κατανομής.

1 «Μου αρέσει»

Που κολλάει το article review στα journals με filtering exams? Σχεδόν σε όλες τις χώρες στον δυτικό κόσμο είναι standardized exams, πχ MCQ και ότι έγραψες είναι ο βαθμός σου. Το μοναδικό subjective grade που θα βρεις είναι σε εκθέσεις.

Που κολλάει η τύχη? Στην τύχη γράφεις λέξεις?

Οι καθηγητές δημοσίου σε δευτεροβάθμια δεν ανήκουν σε καλές “κοινωνικές τάξεις”, σε αυτούς θα βλέπεις στατιστικά τις πιο ακραίες πολιτικές απόψεις.

ναι, ΟΚ, ίσως είσαι φιλολόλογος οποτε με MCQ μπορει κάποιος να καταλαβει πόσο καλή μνημη έχεις, αλλα στις θετικές επίστημες δεν είναι αυτή η περίπτωση. Μην γενικευεις έτσι, δηλ. ότι ισχύει στην επιστήμη σου, ισχυει και γενικά. Το peer review το έφερα ως αντιπαράδειγμα στην υποκειμενική αξιολόγηση.

Συνήθως ο τρόπος διδασκαλίας και ο τρόπος εξέτασης πρέπει να ευθυγραμμίζονται. Εκεί κολλαει το “τύχη”

Συγγνώμη δεν ήξερα ότι υπάρχουν κακές κοινωνικές τάξεις. Ίσως προέρχομαι και έγω απο αυτές, οπότε καλύτερα να αποφυγεις τις συνομιλίες μαζί μου, μην μολυνθείς!

Ιατρική σπουδάζω, με 19.11 τελείωσα ΓΕΛ, κάτι ξέρω από θετικές επιστήμες :)

Οι MCQ ερωτήσεις είναι στανταρντ, το να βάλω μια κλινική ερώτηση σε με MCQ έχει στανταρντ απάντηση για το τι έχει ο ασθενής πχ, υπάρχει αντικειμενικό σωστό και λάθος στην απάντηση, το να μιλάς μπλα μπλα σε καθηγητή ή να γράψεις κάτι και να βαθμολογηθεί δεν έχει αντικειμενικό σωστό και λάθος, είναι υποκειμενική βαθμολόγηση, άρα ανούσια, όπως και η εξέταση αυτή.

Υποθέτω είσαι σε τομέα πληροφορικής, κάτι παρόμοιο θα έχεις δει σε εξετάσεις από offsec που έχουν και capture the flags etc. Άμα ήταν να έχουμε υποκειμενικές, χωρίς real life application, βαθμολογήσεις που όπως λες προτιμάς, καθηγήτες όπως ο Andrew S. Tanenbaum που έφτιαξε το minix θα είχαν “κόψει” στο μάθημα τους τον Linus για το Linux kernel και το x86 CPU δεν έχει μέλλον wiki

Ξέρεις τι εννοώ, άμα σε ενδιαφέρουν οι “κακές” τάξεις, όπως ο θείος μου που δεν έχει τελειώσει καν γυμνάσιο, θα τους άφηνες να δώσουν εξετάσεις ώστε να μπορούν να πάρουν ένα “χαρτί” με βάση τις γνώσεις τους, χωρίς να χρειάζεται να πάνε σε μαθήματα οικιακής οικονομίας & θρησκευτικών κτλπ. Το ίδιο και μαθητές, το να βάζεις παιδιά 7 ώρες την ημέρα και οι 4-5 απο αυτές να είναι από άχρηστα μαθήματα είναι απλά για να βασανίζεις άδικα παιδιά.

Βάζω λεφτά ότι άμα βγάλεις μαθήματα όπως θρησκευτικά & γυμναστική από σχολεία, μειώνοντας τις ώρες δραματικά, θα δεις τεράστια διαφορά στις επιδόσεις μαθήτων & καλύτερη ψυχολογία.

OK

~
~
~
:qa!
1 «Μου αρέσει»

Σίγουρα υπάρχουν αρκετοί προβληματισμοί σχετικά με το πώς εφαρμόζεται η χρήση της τεχνητής νοημοσύνης στην εκπαίδευση, γεγονός στο οποίο απ’ότι φαίνεται εστιάζουμε και στις απόψεις μας που εκφράζονται και προηγήθηκαν.
Είδηση νομίζω ότι αποτελεί και το γεγονός ότι έχουν ξεκινήσει και οι συζητήσεις (σε κλειστό βέβαια κύκλο αρχικά) για τη σχέση τεχνητής νοημοσύνης και ηθικής με διάλογο ανθρώπων και ρομπότ.
https://pelop.gr/poia-einai-i-sophia-the-robot-kai-ti-tha-kanei-stin-nafpakto/
https://www.naftemporiki.gr/business/1584668/i-sophia-tis-hanson-robotics-mila-ellinika/
https://youtu.be/Ks0tI_Xsp_4?si=5RURFierV7xfCBeC

1 «Μου αρέσει»

Κάτι σχετικό με την συζήτηση για το “AI” στην εκπαίδευση.

Σε τι σχολη διδασκει ο εν λογω καθηγητης; Πως ακριβως θελει να γινει αυτη η ενσωματωση; Μηπως ακουμε τελευταια πολλες παπαρολογιες και μας εχουνε ταραξει;

2 «Μου αρέσει»

Τελικά δεν πήγε και τόσο καλά όλο αυτό, διαβάζοντας και το παρακάτω ενδιαφέρον κατά την άποψη μου, άρθρο:
https://www.sportime.gr/bloggers/eleftherios-andronis/nea-epochi-i-tileplasie-exikionoun-ton-aplo-kosmo-me-ta-michanika-xoana-technitis-noimosinis/#google_vignette

Μιας και η συζήτηση αφορά ΑΙ είπα να παραθέσω κάποια λινκ τα οποία αφορούν χρήση ΑΙ σε τοπικά συστήματα. (θεωρητικά πιο ασφαλή)

Small language models (χρήση ΑΙ τοπικά) όχι τόσο γρήγορά ή αποτελεσματικά, αλλά σίγουρα πιο χρήσιμα, πχ για user innovation (3ο λινκ). (Λόγω ανάγκης αυξημένων πόρων και εδώ συμμετέχουν οι γνωστές εταιρίες)

Γενικότερα για SLMs

Στοιχεία για τα πιο γνωστά

Democratizing Innovation (MIT, Eric Von Hippel) περιγράφει το user innovation (δές παραπάνω) και διάφορες περιπτώσεις (μεταξύ αυτών και το λίνουξ))
Το κατέβασα, το διάβασα, και μετα το αγόρασα!!!

3 «Μου αρέσει»