Ταξινόμηση, πρώτα τα σύμβολα

Μπορώ με κάποιον τρόπο, όταν ένας φάκελος ή αρχείο ξεκινάει με σύμβολο (!@#$%^&*) να μπαίνει σαν πρώτο στην ταξινόμηση και όχι τελευταίο;

το απλό

ls -r

δεν σού κάνει;

Υποθέτω εννοείς κάποιο γραφικό περιβάλλον. Δύσκολα θα βρεις κάποια τέτοια ρύθμιση, αλλά ίσως να υπακούν στην LC_COLLATE. Αν λοιπόν υπάρχει κάποιο έθνος που έχει αυτή την ταξινόμηση και εγκαταστήσεις την γλώσσα του, μπορεί να τα καταφέρεις.

1 «Μου αρέσει»

Μάλλον χρησιμοποιείς Cinnamon και σαν File Manager τον Nemo
Αν ναι τότε δεν υπάρχει αυτό ακόμα στο Nemo. Εχει ζητηθεί πάντως από ότι φαίνεται εδώ και εδώ
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον Thunar. Όπως έχω την παρακάτω εικόνα.

Προσθέτοντας πάντως το export LC_COLLATE=C στο .profile δεν φαίνεται να επιδρά στον nemo


Όμως το διορθώνει στο τερματικό
t1

1 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @karanik στην παρέα μας.

2 «Μου αρέσει»

Χρησιμοποιώ mate και caja. Άρα είναι “θέμα” του caja, ευχαριστώ! τουλάχιστον τώρα ξέρω που να ψάξω.

Γεια και χαρά σε όλους :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Δεν είναι θέμα μόνο Mate & Caja. Το ίδιο ισχύει και σε μένα με Cinnamon περιβάλλον και Nemo.
Νομίζω και οι 2 έχουν κάτι κοινό με Nautilus.
Κάποιος ποιο ειδικός θα μας πει. Διότι όταν πας να κάνεις attach από browser τότε (σε Debian based διανομές) το παράθυρο που ανοίγει είναι Nautilus. (ανεξαρτήτου DE)

Ο λόγος που βάζεις τους ειδικούς χαρακτήρες μπροστά είναι για να έχεις εύκολα διαθέσιμα κάποια αρχεία. To nemo παρέχει μια εναλλακτική λύση που κατά την γνώμη μου είναι καλύτερη. Η ταξινόμηση με τους ειδικούς χαρακτήρες μπροστά είναι ένα hack των Windows, που για τους λίγους που το ξέρουν και το χρησιμοποιούν είναι σημαντικό, αλλά θα πρέπει να σκεφτόμαστε out-of-the-box.

Nemo: Καρφίτσωμα αντικειμένων

Ο διαχειριστής αρχείων του Cinnamon διαθέτει μερικά όμορφα νέα χαρακτηριστικά. Αν βρεθείτε να ψάχνετε πάντα για τα ίδια αρχεία ξανά και ξανά … απλά καρφιτσώστε τα.

image

Είναι τόσο εύκολο. Τα καρφιτσωμένα στοιχεία εμφανίζονται στην κορυφή και είναι έτσι πολύ εύκολα προσβάσιμα. Αυτό το χαρακτηριστικό είναι διαφορετικό από τους σελιδοδείκτες όπως το Sandbox στην εικόνα αριστερά. Οι σελιδοδείκτες είναι γενικοί, το καρφίτσωμα είναι τοπικό.
Linux Mint 19.2 BETA : Σημειώσεις έκδοσης

ΥΓ: συγνώμη που δεν το σκέφτηκα από την αρχή και έδωσα μια ποιο πολύπλοκη λύση. :smiley:

1 «Μου αρέσει»